SERGİ

Zeki Müren sergisi için acele etmenizi gerektiren 6 neden

Zeki Müren sergisi, 18 yıllık arşivlerden toplanan Zeki Müren’e ait fotoğraflar, kıyafetler, eşyalar ve el yazısı notlarının yer aldığı büyüleyici bir sergi. Henüz görmemiş olanları yollara düşürecek 6 neden ise şöyle…

Türk eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın arşivinde bulunan Zeki Müren’in özel eşyaları ve yaşam öyküsünden ilginç bilgiler, “İşte Benim Zeki Müren” sergisiyle 20 Aralık 2014 tarihine kadar aramızda olacak. Tabii gönül ister ki bu sergi bir müzeye dönüşsün, kendimizi Zeki Müren’in büyüsüne bırakmak istediğimiz her an gidebilelim. Ama şimdilik Yapı Kredi Kültür Merkezi‘nde ücretsiz gezilebilen bu serginin tadını çıkarmak düşüyor bize. İçeri girince üzerinde ne kadar büyük emek olduğunu anlamamak mümkün değil. Küratör Derya Bengi’yi hem bu emek hem de cesareti için kutlamak gerek. Sergiyi kaçırmayın diye çırpınmamızın nedenlerine gelince…

Kıyafetler bile başlı başına bir neden

Zeki Müren’in her birini kendi tasarladığı ve her birine isimler verdiği kıyafetleri, yaklaşık 26 cm yüksekliğindeki şaşalı ayakkabılarını bile saatlerce izleyebilirsiniz. Her yanı ine işçilikle bezeli kıyafetlerin ağırlığı en az 10, en fazla 20 kg. Resimdeki topuklu ayakkabının adı ise “Ayda yürüyen prens.”

zeki-muren-sergisi-1 zeki-muren-sergisi-2

Yüzlerce fotoğraf ve kısa Türkiye tarihi

Bursa’nın Tophane ilçesinde ahşap bir evde dünyaya gelen sanatçının çocukluk yıllarından son demlerine kadarki hayatı, iki katlı sergi alanının duvarlarında akıp geçiyor. Duvarlar dışında camla kaplı küçük masaların içinde de onlarca fotoğraf var irili ufaklı. Sergi alanının ortasında yer alan duvarlarda kronolojik olarak sıralanmış Zeki Müren’in portre fotoğraflarını görebilirsiniz. Bu dizgi aynı zamanda üstünde bulunan bilgilerle kısa bir Türkiye tarihi aslında. Derya Bengi’nin cesaretini seçtiği anekdotlardan anlamak mümkün.

zeki-muren-sergisi-3 zeki-muren-sergisi-4

El yazısı notlar, şiirler, plaklar

Film afişleri, dergi kapakları, röportajları, kimlik kartları; el yazması şiirleri, şarkı sözleri, not defterleri, konuşma metinleri ve plakları… Defterlerin kenarlarında belki sıkıntıdan belki el alışkanlığından çizdiği desenler, yüzler… Telefon defterindeki “uluslararası santral no” notu gibi detayları yakaladığınızda -ki adım attığınız her yer detay aslında- bir zaman tüneline girmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Detay demişken sergi alanının duvarlarındaki minik simler ve ortama kattığı ruh muhteşem!

zeki-muren-sergisi-5 zeki-muren-sergisi-6

Kilimler, radyolar, televizyonlar

Koleksiyonunu yaptığı kilimlerden (naftalin kokusu bunlardan geliyor muhtemelen), artık antika değeri taşıyan radyolar, televizyonlara kadar birçok özel eşyası da Zeki Müren sergisi içinde sizleri bekliyor.

zeki-muren-sergisi-7 zeki-muren-sergisi-8

Mini sinema

Ortamda sürekli Zeki Müren şarkıları çalıyor ama film afişlerini görüp de canı izlemek isteyenler için de bir formül düşünülmüş sergide.  Mini bir sinema salonu var ve Zeki Müren filmleri dönüyor sürekli. Hem biraz dinlenmek hem de bu kış gününüzü siyah-beyaz bir filmle süslemek isterseniz, aklınızda bulunsun.

zeki-muren-sergisi-9

Ziyaretçi defteri

Gezdiniz gördünüz, belki de biraz duygulandınız… O halde sizi ziyaretçi defterine doğru alalım Zeki Müren’in size bıraktıklarına karşılık siz de küçük bir not bırakabilirsiniz.

zeki-muren-sergisi-10

 zeki müren sergisi

EDİTÖRÜN ÖNERİSİ

“BİLİNMEYEN KOD” SERGİSİNDEN 5 İLGİNÇ ÇALIŞMA

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Bulgaristan'da üç kayak merkezi

Sonraki liste

İstanbul'da 4 tarihi hamam

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!