SİNEMA

Yerli oyuncuların benzerini göreceğiniz 3 yabancı film

Ünlülerin benzerleri zaman zaman konu olur gazetelere, sosyal medya sitelerine. Bu kez listelediğimiz bu üç yabancı film, ünlülerin benzeri ünlüleriyle karşınızda. Bakalım aynı fikirde miyiz?

Karşı Pencere

Yönetmen Ferzan Özpetek’in 2003 yapımı bol ödüllü filmi Karşı Pencere, biraz romantik biraz gizemli hikayesiyle günü yorgunluğunu bir çırpıda atacağınız yönetmeni yerli oyuncuları yabancı film. Sadece konusuyla değil sinema diliyle de birçok sinemacının uzun süre merceğinde kalan filmde, Giovanna, tavuk paketleyen bir bir firmada muhasebecidir. Biraz şüpheli bir işi olan, mezarlıkta çalışan bir adamla evlidir. Genç kadın, ilk başta karşı apartmanda oturan genç bir adamın hayatını merak etmeye başlar. Sonrasında da ona aşık olur. Aralarındaki ilişki, Giovanna’nın yaşlı bir adamdan öğrendikleri doğrultusunda giderek daha da güçlenir.

Filmin başından itibaren size “birine benzetiyorum ama…” dedirtecek kişi, Giovanna karakterini canlandıran İtalyan oyuncu Giovanna Mezzogiorno kesinlikle. Sağdan, soldan gülerken, ağlarken, uyurken velhasıl her halinde hık demiş Sanem Çelik’in burnundan düşmüş adeta.

Giovanna Mezzogiorno-Sanem-celik

Gölgeler

Canı gerilim izlemek isteyenlere hem önerip hem de yine bir benzer ünlü bulduğumuz bu yabancı film, Gölgeler (Senki). Minik bir dünya sineması şöleni de diyebiliriz onun için zira Makedonya, İtalya, İspanya, Bulgaristan ve Almanya ortak yapımıdır kendisi. 2008 yılında vizyona giren filmde Lazar Perkov karakterinin ilginç ve spiritüel hikayesine tanık oluyoruz. Hastanede ortopedi uzmanı olarak çalışan Lazar, geçirdiği kazadan bir yıl sonra anlam veremediği olaylarla karşılaşır. Giderek garipleşen hikayenin görev yaptığı kliniğin şefi olan annesiyle ilişkisini çözmeye çalışırken bir de başkasına aşık olur.

Gerilimi yüksek film boyunca yine malum soruyu sorabilirsiniz: “Kime benziyor bu Lazar?” Yani bu karakteri canlandıran Borce Nacev… Kimi zaman sadece fiziksel özelliklerinden kimi zaman mimiklerinden, bulmaya çalıştığınız kişi muhtemelen Tolga Çevik olacak.

Borce Nacev-tolga-cevik

Hayalet Sevgililerim

Bir benzerimiz de komedi türünde karşımıza çıkıyor. Ünlülerin fotoğrafçısı Connor  Mead olarak karşımıza çıkan Matthew McConaughey, özellikle canlandırdığı bu karakterle beyninize “benziyor” sinyalleri gönderecek. Mark Watres’ın yönettiği 2009 yapımı film, adından da anlaşılacağı üzere fantastik bir öyküye sahip. Özgürlüğünü, eğlenceyi ve kadınları çok seven Connor’un kardeşinin düğünü vesilesiyle katıldığı ortamda, hiç tahmin etmediği bir şey olur ve acımasız cazibesinin enkazı hayaletler onu ziyaret etmeye başlar. Romantik komedi sevenlere şimdiden bir iyilik yapıp benzerlik kurduğumuz oyuncuyu söyleyelim… Fırat Çelik. İkisinin de sakallı hallerine ayrıca bakmanızı öneririz.

matthew mcconaughey -firat-celik

 

 Yerli oyuncuların benzerini göreceğiniz 3 yabancı film

siyah-beyaz-filmler-750x375

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Festival modası deyince akla gelen ilk 10 kural

Sonraki liste

Meraklısına 4 büyük şehirdeki en iyi 5 cam atölyesi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!