SİNEMA

Vizyondaki 4 Oscar ödüllü film

Bu hafta sinemaya gitmeyi düşünenlere önceliği Oscar ödülü alan filmlere vermesini öneririz. İşte vizyondaki 4 Oscar ödüllü film listesi…

BirdmanBirdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance)-
Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında birincilik alan Oscar ödüllü filmin baş rollerinde Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton ve Emma Stone gibi isimleri görüyoruz. Alejandro González Iñárritu’nun yönetmenliğini yaptığı filmin konusuysa şöyle: Bir dönemin ‘Birdman’ adlı süper kahraman filmleri serisiyle ünlenen oyuncusu Riggan, Broadway’de kendi yönettiği ve başrolünde yer aldığı bir oyunun son hazırlıklarını yapmaktadır. Ancak provalar esnasında oyunculardan biri beklenmedik bir biçimde yaralanır ve yerinin acil olarak doldurulması gerekir. Lesley ve onun en yakın arkadaşı olan Jake’in önerisiyle bir zamanların gözde yıldızı olan Mike Shiner ile anlaşılır. Riggan sahneye çıkma hazırlıkları yaparken en başta Mike Shiner ardından ise oyuncu olan sevgilisi Laura, kişisel asistanlığını yürüten kızı Sam ve mükemmeliyetçi eski karısı Sylvia baş etmek durumunda kalır. Riggan kendine yeniden prestij kazandırmasını beklediği bu oyunu, beklentilerin aksine olumlu tepkiler kazanması için elinden geleni yapacaktır. Filmin süresi 1 saat 59 dakika.

her-seyin-teorisi

The Theory of Everything
Her Şeyin Teorisi

Modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini ele alan film, En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Hikayede Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler. Filmin yönetmen koltuğunda ‘Man on Wire’, ‘Project Nim’ ve ‘Shadow Dancer’ filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni James Marsh bulunurken başrolleri Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Emily Watson paylaşıyor. Filmin süresi 2 saat 3 dakika.

whiplashWhiplash

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve En İyi Ses Miksajı dallarında üç dölünün sahibi olan filmin baş rollerinde Miles Teller, J.K. Simmons ve Paul Reise gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğundaki isimse Damien Chazelle. Filmin konusuna gelince… Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır. filmin süresi 1 saat 47 dakika.

unutma-beniStill Alice
Unutma Beni

Oscar gecesinden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle ayrılan filmin baş rollerini Julianne Moore ile birlikte Kristen Stewart, Alec Baldwin ve Kate Bosworth paylaşıyor. Yönetmenliğini  Richard Glatzer ve Wash Westmoreland’in yaptığı filmin konusu şöyle: Alice Howland, Columbia Üniversitesi’nde ünlü bir dilbilim profesörüdür. Bir gün doktor muayenesinde kendisine Alzheimer’ın başlangıç evresinde olduğu teşhisi konur. Alice’in hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Geçirdiği hastalık, eşi ve üç çocuğuyla birlikte sürdüğü hayata yeni bir gözle bakmasını sağlayacaktır. İnsan ilişkilerini sorgularken öte yandan da en genç kızıyla olan ilişkisiyle de onu yeniden kazanmak için mücadele verir. Alice, uzmanlaştığı bölüm gereği hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmektedir ve bu yüzden hastalığını başta kabullenmek istemez. Manhattan sokaklarında kayboluşuyla durumu kavramaya başlayan Alice, zamanla Alzheimer’la mücadele etmenin yollarını arayacaktır. Filmin süresi 1 saat 41 dakika.

 

MERAKLA BEKLENEN YENİ YABANCI DİZİLER

Vizyondaki 4 Oscar ödüllü film

Vizyondaki 4 Oscar ödüllü film

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İstanbul'da sessiz sakin bir kahvaltı için 3 adres

Sonraki liste

İstanbul'daki en iyi İtalyan restoranları

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!