GEZİ

Vizesiz ve 5 şehir rotalı Balkanlar gezisi

Kendine has, bize de çok uzak olmayan mimarisi ve kültürünün yanı sıra farklı lezzetleri, festivalleri ve partileriyle Balkanlar gezisi tatil için harika bir alternatif. Saraybosna’dan Belgrad’a, Priştine’den Tiran ve Podgorica’ya aşık olunası Balkan şehirleri sizi çağırıyor. 

Türkiye için vize uygulamayan Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ ve Kosova uygun konaklama ve uçuş fiyatlarıyla da tatilde tercih edilebilir. Üstelik hepsine doğrudan uçuş seferleri bulunuyor. İşte Balkanlar gezisi için bölgenin öne çıkan beş yıldızı…

Sırbistan – Belgrad 

belgrad

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulan Belgrad, Sırbistan’ın başkentliğini yapıyor. 1.5 milyon kişinin yaşadığı şehrin adı, yerel dilde “Beyaz Şehir” anlamına geliyor. Hava sıcaklığı yazın 30, kışın ise 5 santigrat derece seviyelerinde seyreden kentin tarihi binaları, meşhur festivalleri ve gece hayatı turistleri cezbeden özelliklerinin başında geliyor. Özellikle genç turistlerin Balkanlar’daki önemli destinasyonu olduğunu söyleyebilirim. Balkanlar gezisi planlarken eğlence sizin için önemliyse hemen ekleyelim: Sava ve Tuna nehirleri kıyılarındaki gece kulüplerinde dans etmek olmazsa olmaz! Film, tiyatro, müzik ve bira festivalleriyle ünlü bu şehir için Balkan müziğinin kalbi demek yanlış olmaz. Bunun dışında müze gezmeden duramayanlar için seçenek bol: Sırbistan Ulusal Müzesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi, Nikola Tesla Müzesi. Tabii Balkanlar gezisi öncesi mali bir hesaplamaya da girmek lazım ki ne kadar ekonomik olduğunu da göreceksiniz. 1 lira yaklaşık 40 dinara karşılık geliyor. Konaklama fiyatları ise hostelde paylaşımlı oda gecelik 20 lira, tek kişilik oda 25 lira civarında. Özel ev kiralamak isterseniz fiyatlar 40 liradan başlıyor. Temmuz ayı için gidiş-dönüş bileti fiyatı ortalama 900 lira.

Bosna Hersek – Saraybosna

saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Dinar Alpleri ve Miljacka Nehri ile çevrili bir vadide kurulu. Hava sıcaklığı yazın 28, kışın ise 3 santigrat derece seviyelerinde seyrediyor. 620 bin kişinin yaşadığı şehirde, Müslümanlık, Katoliklik, Ortodoksluk ve Musevilik  yüzyıllar boyunca barış içinde yaşanıyor. Bu yüzdendir ki Saraybosna, “Avrupa’nın Kudus’ü” olarak anıldığı gibi Balkanlar’ın en önemli kültürel şehri olarak kabul ediliyor. Bu şehir aynı zamanda Balkanlar gezisi içinde tanıdık çok şey göreceğimiz yerlerin başında geliyor. 15’inci yüzyıldan 20’nci yüzyılın başlarına kadar Osmanlı yönetiminde kalan bölgede, bugün de Türklerin etkilerini hissetmek mümkün. Yükseköğretimde köklü bir geçmişe sahip Saraybosna’da son yıllarda Türkiye’den gelen öğrencilerin de çokluğu göze çarpıyor. Türklerin etkilerini Boşnak Kahvesi, Boşnak Böreği, Boşnak Köftesi’nde, camilerde ve hanlarda da görebilirsiniz. Merkezdeki Ferhad Paşa Cami önemli dini yapılardan biri. Turistlerin buluşma noktası olarak bilinen merkezdeki Başçarşı’nın etrafındaki köftecilerde cevapi, börekçilerdeyse Boşnak böreğini tatmadan geçmeyin. 1 liranın yaklaşık 0.65 mark ettiği Saraybosna’da, konaklama fiyatları şöyle: Hostelde paylaşımlı oda gecelik 14 lira, tek kişilik oda 20 lira civarında. Özel ev kiraları 35 liradan başlıyor. Temmuz ayı için gidiş-dönüş bileti fiyatı 500 lira civarında.

Arnavutluk – Tiran

tiran

Arnavutluk’un tam ortasında ve Dalmaçya Denizi’ne çok yakın bir şehir; Tiran ve ülkenin başkenti. Kent için Arnavutluk’un eğitim, siyasi, ekonomi ve kültürel merkezi denebilir. 420 bin kişinin yaşadığı şehir, ülkenin diğer şehirlerinden Dalmaçya kıyılarına transit ulaşım da sağlıyor. Hava sıcaklığı yazın 35, kışın ise 10 santigrat derece seviyelerinde. 1614 yılında Süleyman Paşa tarafından kurulan ve 1912 yılına kadar Osmanlı yönetiminde kalan kentte, 1967 yılından beri birçok Osmanlı eseri bir bir yıkıldığı için geriye sadece Ethem Bey Cami, Tabak Cami, Kokonozi Cami, Kaptan Paşa Türbesi ve Şeyh Düri Tekkesi kalmış. Tiran, Dalmaçya kıyısına yakınlığının yanında Tiran yapay gölü, Paskuqani gölü, Farka gölü ve Tufina gölü ile de meşhur. İlginç bir anekdot; Tiran, Napoli, Madrid, İstanbul ve New York ile aynı enlem ve Budapeşte ve Krakov ile de aynı meridyen üzerinde. Kent aynı zamanda Ankara ve Bursa ile kardeş şehir. 1 liranın yaklaşık 47 lek ettiği şehirde, konaklama fiyatları ise hostelde paylaşımlı oda gecelik 24 lira, tek kişilik oda 40 lira civarında. Özel ev kiraları 50 liradan başlıyor. Temmuz ayında ortalama 600 liraya gidip dönülebilir.

Kosova – Priştine

piristine

Kosova’nın doğusunda yer alan Priştine, aynı zamanda ülkenin başkenti. 200 bin kişinin yaşadığı bu küçük kentte nüfusun çoğunluğunu Arnavutlar oluşturuyor. Hava sıcaklığı yazın 27, kışın ise 3 santigrat derece seviyelerinde. Ülke genelinde olduğu gibi Priştine’de de 1389-1912 arası yönetimde kalan Osmanlı’nın etkileri görülüyor. Mimarisi ve kültürel çeşitliliğinden dolayı Priştine’ye her yıl başta Arnavutluk, Türkiye, Almanya, ABD ve Makedonya’dan olmak üzere  37 bin civarında turist geliyor. Priştine’ye çok yakın olan Batllava Gölü ve Gadime Mermer Mağarası turistlerin rotasında vazgeçilmezler arasında. Kentin merkezi Yeniden Doğuş Anıtı, ülkeye bağımsızlığında destek veren 99 ülkenin bayraklarından oluşuyor. Büyük Hamam, Saat Kulesi ve Kutsal Teresa Katedrali görülmesi gereken yerler arasında. Dinlenmek için ise Germia Parkı tercih edilebilir. Kenti dünyaya bağlayan Priştine Uluslararası Havalimanı ve öğrencileri sayesinde önemli bir gelir kaynağına dönüşen Priştine Üniversitesi de şehrin can suyu. Balkanlar gezisi listesinde bu kez euro kullanılan bir şehirdeyiz artık. Konaklama fiyatları, hostelde paylaşımlı oda gecelik 35 lira, tek kişilik oda 60 lira civarında. Özel ev kiralamak isterseniz ise fiyat 70 liradan başlıyor. Temmuz ayında için gidiş-dönüş yaklaşık 560 liraya seyahat edebilirsiniz.

Karadağ – Podgorica

podgorica

Karadağ’ın güneyinde yer alan Podgorica, “küçük tepenin altı” anlamına geliyor. Ülkenin başkentliğini yapan şehir Yugoslavya döneminde Titograd olarak biliniyordu. Ribnica ve Moraca nehirleri ile çevrili Podgorica, Bjelopavlici Vadisi’nde kurulmuş ve 155 bin kişinin yaşadığı bir kent. Ayrıca Podgorica, Karadağ’ın ekonomik, kültürel ve ekonomik merkezi de. Hava sıcaklığı yazın 32, kışın ise 9 santigrat derece seviyelerinde. Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Karadağ’da da Osmanlı etkisi var. Bu etki daha çok mimaride ve merkez yani Stara Varos ve Drac’ta kendini hissettiriyor. Burada camiler, saat kulesi ve kavisli sokaklar bulunuyor. Kentin Avrupa mimarisinden etkilendiği bölümü ise Ribnica Nehri kenarında! Yeni merkez olarak bilinen bölge, geniş sokakları ve Avrupa mimari ise ile dikkati çekiyor. Montenegrin Ulusal Tiyatrosu, Podgorica Şehir Müzesi, Marko Miljanov Müzesi ve Hz. İsa Katedrali önemli turistik mekanlar arasında. Para birimi euro olan kentte konaklama fiyatları ise hostelde paylaşımlı oda gecelik 40 lira, tek kişilik oda 60 lira civarında. Özel ev kiraları da 90 liradan başlıyor. Balkanlar gezisi listemizin bu son şehrine temmuz ayı için gidiş-dönüş bileti fiyatı ortalama 750 lira.

Vizesiz ve 5 şehir rotalı Balkanlar gezisi

Vizesiz ve 5 şehir rotalı Balkanlar gezisi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Mert Fırat'tan Listemis okurlarına 8 kitap önerisi

Sonraki liste

Frida Kahlo ile ilgili az bilinen 4 gerçek

Kadir Cansi

Kadir Cansi

Geziyor, fotoğraflıyor sonra oturup yazıyor. Ülkeler, şehirler, diller, kültürler, kebab, paella, lazania, currywurst, borscht, sangria, cerveza, fado, samba, playa ve futbol nerede ise o da orada. 21 ülke, 67 şehir görmüş ama görmediği yüzlercesinin olduğunu biliyor. Gazeteci ama çok tatlı, yaşı da 29.