GEZİ

Venedik gezi listesine eklenecek 4 önemli saray

İtalya’nın pek romantik şehri Venedik’te, sıra kültür turuna geldiğinde gezilecek çok yer var. Her biri tarihten izler taşıyan saraylar bunlardan yalnızca bir kısmı. Kendinize bir Venedik gezi rotası çiziyorsanız, bu 4 saray inanın görmeye değer.

Dükler Sarayı (Palazzo Ducale)

Palazzo-Ducale

Dükler Sarayı ise 9. yüzyılda yapılsa da günümüze ulaşana dek defalarca yeniden inşa edilmiş bir yapı. 92 yıl önce müzeye dönüştürülen ve gotik mimarinin temsilcilerinden bu sarayda yaklaşık bir saatlik bir turla görülecek eser ve alanların başlıcaları şöyle: Dük odalarına ulaşmayı sağlayan altın merdiven (scala d’oro), dönemin ünlü isimlerinden Doge’nun özel dokümanları, Nuh’un Sarhoşluğu eseri, Tintoretto’nun Collegiate eseri, Sala del Maggior Consiglio ve işkence odası… Girişin ücretli olduğunu belirtelim.

Modern Sanatlar Müzesi (Ca’ Pesaro)

ca-pasero

Büyük Kanal manzaralı ve barok stiliyle mermerden yapılan Ca’ Pesaro sarayı, günümüzde Modern Sanatlar Müzesi olarak kullanılıyor. 17. yüzyılda Baldassarre Longhena tarafından yeniden dizayn edilen saray, daha sonra Gian Antonio Gaspari tarafından 1710 yılında tamamlanıyor. Sarayın bugünkü halinde, Miro, Matisse, De Chirico, Kandisky, Klimt ve Chagall’in tabloları yanında silah, zırh ve heykeller gibi eserler sıkça karşımıza çıkıyor. Özellikle üst katında Uzak Doğu’dan çok sayıda silah deposu, kaplar ve minyatür heykeller görmek mümkün. Ayrıca cüzi bir giriş ücreti gerektiriyor.

Fondaco dei Turchi

Fondaco-dei-Turchi

İşte size Venedik gezi listesinden çıkan tanıdık bir yüz! İsminden az çok Türklerle ilgili bir mazisi olduğu anlaşılıyor zaten. 13. yüzyılda Giacomo Palmier’in inşa ettiği saray 14. yüzyılda Venedik Cumhuriyeti tarafından satın alınıyor. Günümüzde Daoğa Tarihi Müzesi olarak ziyarete açık olan sarayın Türklerle ilişkisi ise şöyle: 17-19. yüzyılları arasında Venedik’teki Osmanlıların burada yaşaması, ağırlanması. Kendi tarihi boyunca hem saraya hem ev hem de ambar gibi çok amaçlı kullanıldığı için de 19. yüzyılda artık deformasyon sinyalleri vermeye başlıyor. Yaklaşık 20 yıl süren bir restore çalışması sonrasında bugünkü görünümünü alıyor. Giriş ise ücretsiz.

Palazzo Labia

palazzo-labia

Adını şehrin ünlü Katalon Labia Ailesi’nden alan saray, 18. yüzyılda inşa ediliyor. Ücretsiz ziyaret edilen sarayda Tiepolo imzalı Anthony ve Kleopatra’nın hikayesini anlatan freskler oldukça dikkat çekici. Palazzo Labia, günümüzde İtalyan devlet televizyonu RAI’ye aitt ve haftanın belli gün/saatlerinde randevu ile ziyaretçi kabul ediliyor. Bilgi için tel: 041 5242812.

 

Venedik gezi listesine eklenecek 4 önemli saray, Venedik gezi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Mantığınızı zorlayacak ülke gelenekleri

Sonraki liste

Martı Jonathan Livingston’dan öğüt niteliğinde 10 alıntı

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!