KİTAP

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği okumak için 6 sebep

 

UZUN bir aradan sonra 38. baskısı yapılan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, her yaşta farklı anlamlar çıkarılacak etkileyici romanlardan. Hiç okumayanlar veya tekrar okumayı düşünenler için 6 sebep.

 

 

Milan Kundera’nın 1983 yılında yazdığı kült roman Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (Nesnesitelna Lehkost Byti), Türkiye’de ilk kez 1986’ya yayımlanmıştı. İletişim Yayınları, geçen ay kitabın 38. baskısını yaptı.

 

Kadın-erkek ilişkilerini yeniden sorgulayacaksınız. Özellikle son zamanlarda, mutsuzsanız, gel-gitliyseniz, kararsızsanız, bu kitap sizi daha farklı düşündürecek. Büyük ihtimalle daha derinlere götürecek. Tomas, Tereza’yı devamlı Sabina’yla aldatırken, her üç karaktere de sırasıyla hem kızıyorsunuz hem hak veriyorsunuz. Yıllar sonra tekrar okuduğunuzda (yüksek ihtimalle) ilişkilere bakış açınız değiştiği için, kitabın farklı yerlerinden etkileneceksiniz. Belki ilişkilerin karmaşıklığı eskisi kadar çarpıcı gelmeyecek, belli mi olur!

 

Aşk romanı değil de felsefe kitabı gibi gelecek. Zaten Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, pek çok sosyal bilimcinin referans kitabı. Başarısı da buradan geliyor. Kitaptan: “Ne istediğini bilememenin aslında son derece doğal olduğunu anlayıncaya kadar kızdı kendine. Sadece bir tek hayat yaşadığımız için bu hayatı öncekilerle karşılaştıramaz ya da kusurlarımızı gelecekteki hayatlarımızda gideremeyiz; bu nedenle ne istediğimizi bilemeyiz.”… “Yaşanacak tek bir hayatımız varsa eğer, onu hiç yaşamamış da olabiliriz, fark etmez.” … “Birisine merhamet duyarak sevmek gerçekten sevmek değildir.”

 

Hafiflik ve ağırlık üzerine tekrar kafa yoracaksınız. Kitaptan: “Yalnız bir sorun var. Hangisi olumlu, ağırlık mı, hafiflik mi? Parmenides şu karşılığı veriyordu: Hafiflik olumludur, ağırlık olumsuz. Doğru bilmiş miydi acaba? İş burada. Bir tek şundan emin olabiliriz: hafiflik/ağırlık karşıtlığı bütün karşıtlıkların en gizemlisi, en çift anlamlısıdır.’’

 

1968 Prag Baharı ve ülkelerindan ayrılmak zorunda kalanlar üzerine düşüneceksiniz. (Milan Kundera da 1968’deki Rus istilasından sonra, politik baskılara dayanamayarak Fransa’ya göç etti ve 1981 yılında Fransa vatandaşı oldu) Bu dönemde Prag’da geçen kitap, Prag’a gitme isteği de uyandırıyor.

 

Filmini de yeniden izlemek isteyeceksiniz. 80’lerde çok popüler olan kitap, 1987 yılında aynı isimle (The Unbearable Lightness of Being) filme de uyarlanmıştı. Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche ve Lena Olin’in başrollerinde olduğu filmin yönetmeni, Philip Kauman. Hemen her uyarlamada olduğu gibi film daha yüzeysel kalmış ama romanla örtüştüğünü söylemek mümkün.

 

* Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (Milan Kundera), İletişim Yayınları, Çeviren: Fatih Özgüven, 318 sayfa, 25.50 TL.

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Karadeniz turu için 4 rota

Sonraki liste

Kadıköy barlar sokağı 6 klasik mekan

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!