SERGİ

Van Gogh Alive sergisinden öğreneceğiniz 5 gerçek

VAN Gogh Alive sergisinden öğreneceğiniz 5 gerçek var desek… Van Gogh Alive kesinlikle farklı bir sergi deneyimi sunuyor. Sanatçının yüzlerce çalışması dev ekranlardan çevrenizi sarıyor, güçlü klasik müzik nerede olduğunuzu unutturuyor. Bu sergiyi gezmek için 5 sebep.

» Sadece 10 yıl boyunca aktif ressam olmasına rağmen, yaklşık 930 resim, 1100 çizim ve taslaktan oluşan 2 binden fazla sanat eseri üretti.

» Yaşadığı süre içine satılan tek resmi Kırmızı Üzüm Bağı‘dır. 1890’da empresyonist resim koleksiyoncusu Anna Boch, 400 Frank’a (günümüzde 1900 dolar) almıştı.

» Ünlü Yıldızlı Gece tablosunu, 1889’da kaldığı Saint-Remy’deki akıl hastanesinin odasında yaptı. Resim, hastanesindeki odasından şehrin betimlenmesidir. Sanatçının o dönemki yoğun duygularını gösterir.

 

» Dr. Gachet’in Portresi isimli resmi günümüzde hala bir açık artırmada satılan en pahalı resim olma rekoruna sahip. (82.5 milyon dolar)

» Hayatının son 10 yılında 902 tane mektup yazmış. Bu mektuplar Van Gogh’un kişisel ve sanatsal hayatına büyük oranda ışık tutuyor. Sergide de bu mektuplardan bölümler yer alıyor:

 

 

“Kalbimi ve ruhumu işime kattım, bunu yaparken de aklıma kaybettim” …

“Daha dağılmış, hasta ve parçalanmış hale geldikçe daha iyi bir sanatçı oluyorum” …

“Tuvallerime, çiftçilerin tarlalarına gösterdiği özeni gösteriyorum” …

“Sarı ne kadar güzel! Güneşi temsil ediyor” …

“Hayatı bilmenin yolu birçok şeyi sevmektir” …

“İnsan gerçekten yaşamak istiyorsa çalışmalı ve cesaret göstermeli” …

“Duygularım zaman zaman o kadar güçlü ki, farkında bile olmadan çalışıyorum. Fırça darbeleri konuşmak gibi geliyor” …

Giriş: Yetişkin 15, öğrenci 8 TL. Ziyaret saatleri: 15 Mayıs’a kadar pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 Adres: Antrepo 3, Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, Tophane

* Not: Sergiden önce şu videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Kadıköy barlar sokağı 6 klasik mekan

Sonraki liste

Vintage giyim için 7 adres

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!