Yaşam

Türkiye’nin en serin tatil yerleri

Sıcaklar bastırdığında “Şöyle biraz esse” demeye başlıyorsanız, size ülkenin dört bir yanından en serin tatil yerleri listesini memnuniyetle sunarız. Üstelik bu yerlerde sörften trekking’e kadar pek çok eğlenceli aktiviteye katılma imkanı da var. 

Alaçatı 

alacati

Son yıllarda Bodrum’a alternatif olarak iyice popüler hale gelen Alaçatı, yıl boyunca rüzgar alması hasebiyle en serin tatil yerleri listesinin başında geliyor. Zira 1850-1900 yılları arasında inşa edilen yel değirmenleri, bölgenin simgelerinden olmuş. Bugün o tarihi yel değirmenlerinin yerini daha modern araçlar almış tabii… Örneğin 12 rüzgar gülü ve 44 türbin Çeşme’ye yaklaşırken dikkatinizi çekecektir. Alaçatı denilince ilk akla gelen, kuşkusuz dalgalı denizi ve rüzgarlı plajları oluyor. Bunların arasında Babylon Aya Yorgi ve Kum Beach’in en sevilenlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca rüzgardan faydalanıp sörf veya katamaran yapanların sayısı oldukça fazla. Biraz da eğlenmek istiyorsanız, akşamüstü başlayan happy hour’larla da geceye hazırlanabilirsiniz. Alaçatı’da akşam olunca Port Alaçatı Marina’ya gidebilirsiniz. Balıksız Meyhane, Ulus 29, Öküz, Shakers&Shooters, Curcuna ve Tektekçi popüler mekanlardan…

Ayder Yaylası

ayder-yaylasi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası, sıcaklarda rahat bir nefes almak isteyenler için önerilir. Pek çok pansiyon seçeneği bulunan Ayder’e özellikle yaz dönemlerinde kalabalık olduğu için gitmeden önce yer bakmanızda fayda olabilir. Peki Ayder’de neler yapılır? Yeşilin belki de şimdiye kadar hiç tanık olmadığınız tonlarına sahip ağaçlar arasında uzun yürüyüşler, burasının olmazsa olmazları arasında sayılabilir. Bu turlara katılanlar, çevredeki yürüyüş parkurlarının sizi şehir hayatının stresini unutturacak kadar huzur dolu olduğunu özellikle vurguluyor. Buraya kadar gelmişken Fırtına Vadisi’ne gitmemek olmaz. Yine yemyeşil olan bu vadi, insanı kendinden geçirecek doğal ortama ve manzaraya sahip. İçinden akan dere ve çevresindeki su kaynakları, bunların üzerlerine kurulan köprüler, fotoğraf meraklıları için ayrıca cezbedici bir ortam sunuyor.

Kilyos 

kilyos

En serin tatil yerleri arasında İstanbul da var. Gerçi İstanbul’da rüzgarları kesen plazalar bir yana gölgesinde oturacağımız ağaçlar bile gitgide azalıyor. Hal böyle olunca rüzgarıyla ünlü Kilyos’ta hem denize girmek hem de şehirden uzaklaşmadan bir günlüğüne bile kendini tatilde hissetmek mümkün. Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla boğuşmak istiyorsanız, Solar Beach’e gidebilirsiniz. Bu arada Kilyos’un denizi yüzme bilmeyenlere kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çevredeki diğer plajlardan bazıları, Seanergy Beach, Daila Beach, Tirmata Beach. Bu plajların çakıl ve taş değil kumla kaplı olduğunu da hatırlatalım. Plajdan çıkışta balık yemek isteyenler için merkezde restoranlar var. Veya sabah erken gelenler için köy kahvaltısı sunan mekanlar da yer alıyor.

Kaz Dağları 

kaz-daglari

Türkiye’nin oksijen deposu olarak bilinen Kaz Dağları, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayırmakla birlikte Biga Yarımadası’nın en yüksek kütlesi olarak nam salmış. Antik çağlarda İda Dağı olarak anılan bu kütle, İlyada’da “Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” diye geçiyor. Zira bugün de hâlâ her yerinden su kaynakları çıkan bir bölge. Öyle ki Edremit, Akçay ve Altınoluk’un buz gibi soğuk içme ve kullanma suyu Kazdağı’nın eriyen kar sulardan oluşuyor. Bitki ve ağaç türlerinin zenginliğiyle dikkat çeken Kaz Dağları, son yıllarda meditasyon ve yoga meraklılarının kamplar düzenlediği yerlerden biri olarak biliniyor. Burada kamplar düzenleyen pek çok merkez var. Bunlardan bazıları, Cihangir Yoga, Baraka Yoga, Om Yoga ve Yogaşala.

Saklıkent Kanyonu

saklikent

Fethiye’ye 50 kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kanyonu, sıcaktan bunalan yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuş durumda ve en serin tatil yerleri listemizin son durağı. Muğla ile Antalya’yı birbirinden ayıran ve eşsiz akarsuyu ile dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilen Saklıkent Kanyonu, doğal güzelliğiyle de büyülüyor. Bir de kanyondaki buz gibi suyla serinleyince, insan daha ne ister değil mi? Safari turları da düzenlenen kanyondaki şelalelerin altına girmek, yer altından çıkan kaynak sularına dalmak, yemyeşil doğada kaybolmak istiyorsanız, güneye gitmişken rotanızı Saklıkent’e çevirebilirsiniz.

Türkiye’nin en serin tatil yerleri, en serin tatil yerleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Jools Holland konserinden anekdotlar

Sonraki liste

İçinizi ferahlatacak 10 dekorasyon önerisi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!