GEZİ

Türkiye’de gezilecek en güzel kanyonlar

Siz de tatilde doğa harikası yerleri gezmeyi sevenlerden misiniz? O halde rotanızı Türkiye’den başlatın çünkü birbirinden çarpıcı manzaralar sizi bekliyor. İşte Türkiye’de gezilecek en güzel kanyonlar…

Saklıkent Kanyonu (Antalya)

saklikent-kanyonu

En güzel kanyonlar listemizin ilk sırasında Saklıkent yer alıyor. Antalya ve Muğla il sınırları arasında yer alan Saklıkent Kanyonu, 200 bin yıl önce gerçekleşen bir çökmeden meydana gelse de keşfi, ufak bir keçi ve peşinden giden çobana ait. Türkiye’nin en uzun kanyonu (18 km) olan bu cennet köşesinin tamamını gezmek için tahta iskele yollarla hoş bir gezi rotası var. Tahta iskelenin bitmesiyle birlikte akan suyun soğuk esintisi karşılıyor sizi. Daha ileride de incir ağaçlarıyla kaplı bir alan çıkıyor. Nehrin diğer tarafına geçip kanyonun tüm güzelliklerini görebilirsiniz ancak peşinen uyarayım; su çok soğuk ve akıntı şiddetli. Bunu göze aldıysanız mayonuızu giyip gitmenizde fayda var.

Yanınıza mutlaka havlu, şort, fotoğraf makinesi, spor ayakkabı ve deniz ayakkabısı alın. Dilerseniz ayakkabıyı girişteki kafelerden 7,5 liraya kiralayabilirsiniz. Önemli eşyalarınızı arabada bırakın ya da sağlam bir bel çantasına koyun. Ayaklarınızı buz gibi suyun içine sokarak oturabileceğiniz yerlerde mutlaka balık yiyin. Buraya gelmişken Ksantos ve Tlos antik kentini, Patara kumsalını mutlaka ziyaret edin. Özel araçla gidecekseniz Fethiye’ye gelmeden Saklıkent -Kemer Kavşağı’ndan Saklıkent’e doğru 32 km kadar ilerleyin. Ayrıca Fethiye’den sürekli kalkan dolmuşlar mevcut. Kanyon’u gezmek için günübirlik tur yeterli ancak konaklamak isteyenler için otel ve pansiyonlar da var. Saklıkent mevkisinde kalabileceğiniz yerler; Gorge Club,Uygar Motel, Doğa Turizm Tesisi, Fethiye Saklıkent Kampı. Bir efsaneye göre Kleopatra kanyondaki çamuru vücuduna sürerek güzelleşirmiş. Deneyin derim.

 Ulubey Kanyonu (Uşak)

ulubey-kanyonu

Birkaç kanyonun birleşmesinden oluşan bu kanyonun bulunduğu Ulubey ilçesine gelmek için, Uşak’tan akşam 23.00’e kadar kalkan toplu taşıma araçlarına binmek mümkün.Dünya’nın en büyük ikinci kanyonu olan bu doğa harikasını, merkeze 1 km uzaklıkta yer alan, belediyenin yaptırdığı seyir tepesinde biraz oturup mutlaka seyredin. Bölgeye yeni yapılan cam teras oldukça ilgi çekici. Döndürme, katmer ve bükme, yemeden ayrılmamanız gereken lezzetlerden. Ayrıca her yıl mayıs ayının son hafta sonu Ulubey Festivali düzenleniyor. İlçede kaliteli otel olmamakla birlikte Uşak’ta kalabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Ihlara Kanyonu (Aksaray)

ihlara-kanyonu

Hristiyan dünyasına ev sahipliği yapmış Ihlara Vadisi’ne Aksaray merkezden dolmuşlara binip gidilebiliyor. Yaklaşık 500 merdiveni olan vadiyi gezmek oldukça yorucu olabilir. Turla geldiyseniz rahatsınız çünkü sizi yukarıda bırakıp aşağıda karşılayacaklar. Ancak özel aracı tercih ettiyseniz, geziden sonra araca ulaşmak için patikayı ya da normal yolu geri döneceksiniz. Tabii bir seçenek daha var, o da taksi. Yeme içme kısmına gelince… Vadiye inildiğinde sola doğru 1 km içinde bungalov tipi bir tesis göreceksiniz. Acılı patlıcanlı gözlemeyi mutlaka deneyin. Bu arada spor ayakkabı giymeyi unutmayın ve kanyonu gezerken karşınıza kertenkele, yılan gibi hayvanlar çıkabileceğinden dikkatli olun.    Türkiye’de gezilecek en güzel kanyonlar

Köprülü Kanyon (Antalya,Manavgat)

koprulu-kanyon

En güzel kanyonlar listemizde rotayı yine Antalya’ya çeviriyoruz. Bu kanyona sadece özel araçla ulaşılabiliyor. Bunun dışında rezervasyon yaptığınız tesisin özel aracıyla da ulaşmak mümkün. Perge pansiyon bunlardan biri. Ayrıca rafting, restaurant, camping hizmetleri de mevcut. Safari, nehir kanosu, at ve bisiklet gezileri, tırmanma, doğa yürüyüşü gibi etkinliklere katılmanızı öneririm. Ama önceden kendinizi şu fikre hazırlayın: Tilki, kurt, yaban keçisi, kunduz gibi hayvanları görmeniz mümkün.

Sapadere Kanyonu (Antalya)

sapadere-kanyonu

Gezilecek en güzel kanyonlar listemizin son durağı Sapadere Kanyonu. Burası şehirden ve gürültüden uzak bir cennet köşesi adeta. Kanyona en yakın köy, 3-4 km uzaklıkta. Köye ulaşımı halk otobüsleriyle yapabilirsiniz. Buradan taksi ya da özel araçla kanyona ulaşabilirsiniz ya da Alanya’nın içindeki acentelerin günübirlik turlarına katılabilirsiniz. Kanyona giriş 3 TL. 750 metrelik direkler üzerine ahşap yürüme yolu yapılmış bu yerde dinlenip eşsiz manzarayı izleyebileceğiniz ufak bir kafe bulunuyor. Suyun ilk çıktığı yerde bir şelale var, sıcaklığı 6 derece olsa da girmenizi tavsiye ederim.

Türkiye’de gezilecek en güzel kanyonlar

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Seyircinin izlemeyip tedavülden kaldırdığı 8 yerli dizi

Sonraki liste

Mert Fırat'tan Listemis okurlarına 8 kitap önerisi

Özge Uçar

Özge Uçar