SİNEMA

Tek mekanda geçen 5 film

Sinema tarihi boyunca tek mekanda çekilmiş birçok film sayılabilir elbette. 40’lı yıllardan günümüze kadar birbirinden farklı konu ve tarzlarla çekilen bu deneysel türün nispeten daha yeni örneklerinden bir liste var karşınızda. Tek mekanda geçen bu en iyi 5 filmde dünya sinemasının çeşitliliğini bulacaksınız.

 

locke

locke

Locke
2013 İngiltere-ABD ortak yapımı Locke, Türkiye’de Haziran 2014’te vizyona girdi. Deneysel filmleriyle ünlü yönetmen Steven Knight, bu filmde tek mekan kurgusunda çıtayı epey yükseltiyor. Hayatının en kritik gecesini yaşayan kahramanımız Ivan Locke’u (Tom Hardy) tüm film boyunca arabasının içinde izliyoruz. Evet tek mekan dediğimiz yer arabanın içi. Başarılı bir kariyere ve mutlu bir evliliğe sahip Locke, aldığı bir haberle yola düşer ve hayatı allak bullak olur. Bir yanda işiyle ilgili krizi çözmeye çalışırken gösterdiği soğukkanlılık, yola düşmesine neden olan olayı eşine anlatırken işe yaramaz ve bir anda evliliği bitme noktasına gelir. Yol boyunca yaşadıkları Locke’un geçmişiyle hesaplaşmasına da bir kapı açar. Hastalık derecesinde sorumluluk duygusu ve sevdikleri arasında kalan Locke, bu durumdan nasıl kurtulacaktır?

 

kürklü venüs

kürklü venüs

Kürklü Venüs (Venus in Fur)
Geçtiğimiz yıl Cannes’da yarışma filmi olarak boy gösteren 2013 Fransa yapımı filmin yönetmen koltuğunda Roman Polanski oturuyor. Başrollerdeki Polanski’nin eşi Emanuelle Seigner ve Mathieu Amalric’in tek mekanı ise tiyatro sahnesi. Kürklü Venüs eserini tiyatro sahnesine taşımak için çalışan Thomas, tüm gününü oyuncu elemeleriyle geçirir ama aradığı kadın oyuncuyu bulamaz. Telefonda sevgilisine bu durumla ilgili yakınırken içeri elemeler için geldiğini söyleyen bir kadın girer. Thomas onun da diğerleri gibi olduğunu düşünüp izlemek istemez bile ancak müstakbel Kürklü Venüs hiç beklemediği anda sahneye çıkıp oynamaya başlayınca fikri değişir. Pürüzsüz bir ezberle karşısında duran kadına hayır diyemeyen entel yönetmen, bir anda kadına eşlik ederken bulur kendini. Ancak seyirci film ilerledikçe ne zaman oynadıklarını, ne zaman karşılıklı atıştıklarını ayırt edememeye başlar. Kürklü Venüs metni cinsiyetçi, ırkçı ve sınıfçı bulduğu eleştirilerini yönelttikçe iş kızışır, kadın erkek ilişkilerini sorgulatan ilginç diyaloglar çıkar ortaya. Ve beklenmeyen bir son…

 

 

toprak altında

toprak altında

Toprak Altında (Buried)
2010 İspanya yapımı film klostrofobisi olanlar için bahsetmesi bile sakıncalı bir yapıt. Zira film, Paul Conroy (Ryan Reynolds) adlı kahramanın tutsak olduğu tabut içinden çıkmaya çalışmasını konu ediniyor. Bu kez tek mekan bir tabut olarak seçilmiş yönetmen Rodrigo Cortes tarafından. Kahramanımız Paul Conroy, Irak’ta görev yapan Amerikalı bir askerdir. Görev süresi devam ederken bir grup Iraklı direnişçinin saldırısı sonrasında kendini karanlık bir yerde, kapalı bir tabutun içinde bulur. Nasıl ve ne zaman buraya getirildiğine dair fikri olmayan Paul, ölümle yaşam arasında zamanını iyi kullanmalı ve dışarı çıkmalıdır. Elinde bir çakmağı ve cep telefonuyla bunu nasıl başaracaktır? Reynolds’ın başarılı performansı sayesinde filmi izlerken onunla birlikte soluk soluğa kalmamak neredeyse imkansız.

ay

ay

 

Ay (Moon)
2009 İngiltere yapımı filmin yönetmeni Duncan Jones, izleyiciyi dünyanın dışına hapsediyor. Tek mekan astronot Sam Bell’in içinde bulunduğu uzay mekiği. Bell, helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilir ve yalnızlık kaderiyle baş başa kalır. Görevi devam ederken uydu bağlantısının kopması sonucu dünyayla tüm iletişimi kesilen Bell için kabus yeni başlamıştır. Eve dönmek için günler kalmasına sevinirken sağlık sorunu yaşaması tüm planlarını alt üst eder.  Zaman ilerledikçe halüsinasyonlar gören ve hafızasını kaybetmeye başlayan Bell, artık oraya niye gittiğini bile hatırlamaz duruma gelir. Film, neden orada olduğunu anlamaya çalışmasıyla devam edecektir.

 

dogville

dogville

Dogville
2003’te çekilen ve aynı yıl Türkiye’de de vizyona giren filmin künyesi minik bir BM. Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Hollanda ortak yapımı filmin yazarı/yönetmeni Lars von Trier. Nicole Kidman’ın başrolünü üstlendiği unutulmaz film, Trier’in üçleme olarak planladığı ilk film aynı zamanda. Boş bir stüdyoda çekilen filmde tüm dekor yere çizilmiş ve oyuncular sanki duvar, kapı, ağaç vb. birçok obje varmışcasına oynuyorlar. Tiyatro ve sinemanın iç içe geçtiği etkileyici bir yapıt. 1930’lu yılların Amerikası’nda mafyadan kaçıp bir köye sığınan güzel kadın Grace, ilk zamanlar huzur bulduğu bu yerde yeni bir kabusa gebe olduğunu bilmez. Grace’i kendi için tehlike olarak görmeye başlayan köylülerin maskeleri düştüğünde, genç kadın için yeni bir savaş başlar.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

En iyi beş fotoğrafçılık kursu

Sonraki liste

Alaçatı'da popüler 4 balık restoranı

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!