Yaşam

Tasarım ıvır zıvırlar için rengarenk beş adres

 BAZI dükkanlar vardır; hiçbir amacınız olmasa bile içinde saatlerce dolaşabilirsiniz. Her şeye tek tek dokunmak, bazılarına sahip olmak istersiniz. Özellikle hediye alacaklar için farklı seçenekler sunan bu tasarım dükkanlarının sayısı son zamanlarda iyice arttı. Dikkatimizi çeken beş tanesi: Kağıthane İKSV Tasarım  Karınca  Bun Design  Milk Gallery & Design Store

     

♦ Kağıthane: Kağıta dair farklı tasarımlarda her şeyi bulabileceğiniz bir mağazalar zinciri. İlki Karaköy Fransız Geçidi’nde açılmıştı. Sonrasında Nişantaşı, Galata ve Ankara’da da hizmet vermeye başladı. Defter, bloknot, takvim, kartpostal, bardak altlığı, kitap ayracı, afiş, hediye kağıdı, sticker gibi kağıttan yapılan ürünler var. Bunların yanı sıra porselen veya metal dekoratif eşyalar bulabilirsiniz. Aksusear meraklıları için özel kolye, bilezik, yüzük ve broşlar yer alıyor. Üzerinde ‘this is a book’ yazan bir tişört veya ‘this is a pencil’ yazan bezden bir çanta görürseniz şaşırmayın. Veya üzerinde ‘özlü sözler’, sloganlarlar yazan magnetlerden birine sahip olmak üsteyeceğinize kuşku yok.  (kagithane.com.tr)

 

   

♦ İKSV Tasarım: İKSV binasında açılan bu tasarım mağazasının başlıca amaçlarından biri, ülkemizin önde gelen ressamlarının yapıtlarını tasarımla buluşturarak onları daha geniş kitlelere ulaştırmak. Bu amaçla yaratılan üç ana koleksiyonda  eserleri kullanılan sanatçılardan bazıları, Aliye Berger, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Bülent Erkmen, Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli. Bu ürünlerin yüksek kalitede üretildiğini belirtmek gerek. Ayrıca Aida Pekin, Deniz Toraman, Ela Cindoruk-Nazan Pak gibi Türkiye’de ‘tasarım’ denilince akla gelen pek çok ismin İKSV Tasarım için hazırladıkları ürünler yer alıyor. “Bu kadar yerellik yeter” diyenler için Andy Warhol, MOMA, Pablo Picasso, Salvador Dali tasarımları var. (www.iksvtasarim.com)

 

   

 ♦ Karınca: Karınca mağazaları, rengarenk görüntüsüyle Hansel ve Gretel’in evini anımsatıyor. Önünden geçerken bu renkler insanı içine çekiveriyor, çocukluğuna döndürüyor sanki. Zaten açık fikirli, gülmesini seven, eğlenceli, özgün, cesur ve yaratıcı tasarım fikirlerini üretmek ve sunmak amacıyla kurulduğu belirtiliyor. Üzerinde kadın heykelciği olan bir rende veya desenli ekmek kızartma makinesi gibi mutfak aletlerinden laptop çantası veya cüzdan gibi aksesuarlara kadar pek çok seçenek var. İstanbul Kanyon’da, Tünel’de, Ankara Armada’da, İzmir Agora’da şubeleri var.  (www.karincadesign.com)

 

   

 ♦ Bun Design: Ankara’da Antalya’ya İstanbul’dan Bursa’ya kadar özellike AVM’lerde şubeleri olan kışkırtıcı bir mağazalar zinciri. İnternet sitesinde şimdilik 20 tane şubesi olduğu görülüyor. Pembe aydınlarma ürünleri, kırmızı kelepçe, ruj şeklinde kalem, üzerine dolar deseni olan cüzdan, üzerinde ‘sex’ yazan çan gibi absürt ürünler var. Bunların yanı sıra farklı kumbara, anahtarlık, çerçeve, mutfak aleti, takı, kırtasiye malzemesi, bahçe malzemesi, saat gibi hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. İnternet sitesinden de alışveriş yapmak mümkün. (www.bundesign.com)

 

   

 ♦ Milk Gallery & Design Store: Galata’daki Galip Dede Caddesi’nde yer alan Milk, çoğunlukla graffticilere, sokak sanatçılarına, illüstratörlere, karikatürlere, çalışmalarını sergileme imkanı sağlayan bir galeri olarak tanınıyor. Yerel tasarımcılarla çalıştıkları mağaza bölümünde ise aksesuarlardan kitaplara, tişörtlerden oyuncaklara kadar farklı çeşitler bulmak mümkün. (shop.whatismilk.com)

1 Comment

  1. […] sokağı Serdar-ı Ekrem’deki mekân sayısı her geçen gün artıyor. Kafeler, restoranlar, tasarım dükkanları, butikler, ikinci elciler… Burada hiç olmadı bir gün geçer! […]

Önceki liste

Ocak ayında kaçırılmayacak beş alternatif tiyatro oyunu

Sonraki liste

Lezzetli cupcake için altı adres

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!