TİYATRO

Soytarım Lear oyununu farklı kılan 4 özellik

Yiğit Sertdemir’in W. Shakespeare’in “Kral Lear” uyarlaması olan Soytarım Lear, Mayıs 2014’te prömiyer yaptığından beri en çok konuşulan oyunlardan biri. Ya çok seviliyor ya da sevilmiyor, ortası yok gibi. Peki bu oyunu farklı kılan özellikleri nelerdir dersiniz?

Soytarım Lear adlı tiyatro oyununu farklı kılan özelliklerine geçmeden önce, iki perde ve yaklaşık 2,5 saat bir oyun olduğunu bir insanlık borcu olarak peşinen söyleyelim:) Zira ilk perde bittiğinde saatin 22:00 olduğunu görünce kulaklarımızı çınlatmayın. Evet, oyun çıkışında o rabarba içinde kulağınıza çokça çalınacağı üzere, “biraz daha kısa olsaymış iyiymiş” dedirtecek, ee biraz da ikinci perdede ilginin dağılacağı kadar uzun.  Yine de bu risk oyunda sizi bekleyen deneyime engel olmamalı. Altıdan Sonra Tiyatro ve Pangar ortak yapımı Soytarım Lear’ın listesine gelince…

Yorum farklılığı 

“Soytarıca bir Lear nasıl olurdu?” fikrinden yola çıkarak uyarladığı oyunda Yiğit Sertdemir, tüm hikayeyi soytarıların gözünden, sesinden, varlığından faydalanarak anlattırıyor, anlatıyor. Malum kralın en yakını olan ve gerçekleri aklına geldiği gibi diline devreden soytarı, hikayenin bir yerinde kaybolur, bir daha da görünmez ortalarda. Sertdemir, oyununda hikayeyi epey ileri sarıp oradan başlatıyor her şeyi, soytarıların penceresinden. Bir anlamda hikayeyi gerçek sahiplerine anlattırmış da diyebiliriz.

Karnaval havası

Sahne ortasındaki orkestra, müzisyen soytarılar, akrobatik hareketler, ayrıntılarını incelemeye doyamayacağınız sıra dışı kostümler, masklar, aksesuarlar ve dekor… Tam bir karnaval havası hakim sahneye. Sahne,kostüm, maske, kukla ve makyaj tasarımı Candan Seda Balaban’a, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a, müzikler ise Tuluğ Tırpan’a ait.

soytarim-lear

Açık biçim sevenlere…

Oyunun grotesk ve masalsı yanı bir yanda, açık biçim sahnelenişi bir yanda…Soytarılar oyunun ikinci perdesinden itibaren anlattıkları hikayedeki herkesi dönüşümlü olarak oynamaya başlıyorlar. Haliyle ilk perdeye oranla daha sık bir şekilde kostüm değiştiriyorlar ve bu değişim kuliste değil sahnede gerçekleşiyor. Yönetmen bizi oyuncuların soytarı olduğuna inandırdığı gibi, diğer yandan kostüm değişimini sahnede yaptırarak bunun bir “oyun” olduğu gerçekliğini de hatırlatıyor.

Ve tabii oyunculuklar

Oyunculuk, bir oyunu vezir de eder, rezil de deyiminden hareketle bu kadronun Soytarım Lear oyununu vezir ettiği kesin. Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Tomris İncer ve Yiğit Sertdemir’in, sesten vücut diline kadar çok iyi oyunculuklar ortaya koyuyorlar. Hele de 2,5 saat gibi uzun ve tempolu bir oyunda, maskların kamuflajıyla gösterdikleri bu performans bile oyunu tek başına sırtlanmaya yeter.

tamamen-doluyuz.

 

Soytarım Lear oyununu farklı kılan 4 özellik

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

2015'in en iyi yabancı müzik festivalleri

Sonraki liste

Beyoğlu Bekar Sokak mekanlar

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar