Yaşam

Cumhuriyet tarihinde siyasi isimlere yönelik 7 suikast

Türkiye’nin özellikle 90’lı yıllarda bir faili meçhul suikastler ülkesi olduğunu göz önünde bulundurunca, bu listenin pek de kapsamlı olduğunu söylenemez elbette. Siyasi isimler içinde ilk akla gelenlerden oluşan listemiz şöyle: 

Mustafa Kemal Atatürk 

Mustafa Kemal Atatürk, 15 Haziran 1926’da İzmir’e gelecekti. O gün suikast girişimini düzenleyecek olan muhalifler Atatürk’ün arabasına ateş edecek ve bomba atacaklardı. Ancak Atatürk’ ün İzmir’e seyahatini ertelemesi üzerine plan gün yüzüne çıktı. 15 Haziran gecesi Giritli Şevki adlı bir motorcu İzmir valiliğine suikast hazırlandığını bildirdi. Bu kişinin yardımıyla, suikastçiler İzmir’de yakalandı.

İsmet İnönü

Başbakan İnönü’ye 21 Şubat 1964 günü başbakanlıktan çıkarken Mesut Suna adlı bir kişi tarafından bir suikast girişiminde bulunuldu. İnönü’ ye yakın mesafeden üç el ateş açan Suna, isabet kaydedememiş ve suikastçı olay yerinde bulunan emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Bülent Ecevit 

Partisinin düzenlediği bir miting için Gerede’ye gelen Ecevit’in konvoyuna taşlı saldırıda bulunuldu. Alana gelen Ecevit, kürsüye çıkarak konuşmaya başladı, ancak saldırı burada da devam etti. Hatta meydan çevresindeki binalardan ve bir caminin minaresinden kalabalığın üzerine ateş açıldı ve Ecevit meydandan uzaklaştırılarak Hükümet Konağı’na getirildi.

Süleyman Demirel

18 Mayıs 1996 tarihinde İzmit’ te temel atma töreni sırasında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e suikast girişiminde bulunuldu. Süleyman Demirel konuşmasını tamamladıktan sonra yanına yaklaşan suikastçı tabancasını çıkardığı anda, Demirel’in koruma müdürü, saldırganın üzerine atlayarak saldırıyı önledi.

Turgut Özal

8 Haziran 1988’de partisinin olağan genel kongresi yapıldığı sırada Özal’a, konuşma yapmak için kürsüye çıktıktan kısa bir süre sonra bir saldırgan tarafından iki kez ateş edilmiş ve kurşun Özal’ın sağ el başparmağını yaralamıştır. Suikastçi Özal’a ateş ettikten sonra kaçmaya çalışmış ancak başbakanın korumalarından birinin açtığı ateşle yaralanması sonucu yakalanmıştır.

Mesut Yılmaz

Mesut Yılmaz 1988 yılında Budapeşte’de kaldığı otelin lobisinde yumruklu saldırıya uğramış ve bunun sonucunda Yılmaz’ın burnu kırılmıştır.

Ahmet Taner Kışlalı

Ahmet Taner Kışlalı, 21 Ekim 1999’da Cumhuriyet Gazetesi’ne yazdığı son yazısını fakslamış ve evinden çıktıktan sonra aracına yönelen Kışlalı, arabasının silecek ile kaputu arasına konulmuş poşete sarılı paketi alıp kapıyı açtığı sırada büyük bir patlama meydana gelmiştir. Hastaneye götürülen Kışlalı, bu bombalı saldırı sonucu ne yazık ki vefat etmiştir.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Geçmişin tozlu raflarından siyasilerin barış sözleri

Sonraki liste

Hemen denemek isteyeceğiniz avokadolu tarifler

Perihan Civelek

Perihan Civelek