SİNEMA

Evden çıkmak istemeyenlere en iyi 10 siyah beyaz film listesi

Bugün dışarı çıkmayıp evde çay ve battaniye eşliğinde nostaljik filmler izlemek istiyorsanız, işte size yabancı film arşivinizde mutlaka olması gereken 10 siyah beyaz film!

Modern Zamanlar (Modern Times) – 1936

Charles Chaplin, Paulette Goddard ve Chester Conklin’in oynadığı kara mizah türünün başyapıtlarından olan filmde kapitalist ve bozuk siyasi düzenin eleştirisi şöyle konu ediliyor: Şarlo (Charles Chaplin) canını dişine takarak, hiç durmadan çalışan bir işçidir. Bu koşuşturmacaya ayak uydurumayan Şarlo’nun garipleşen davranışları sonucu, onun bir deli olduğuna hükmedilecek ve bir ruh sağlığı enstitüsüne yatırılacaktır. Bundan sonraki süreçte de modern zamanların temposuna ayak uydurmakta güçlük çekmeye devam edecek ama evsiz bir kızla karşılaşması onu yeniden hayata bağlayacaktır.

siyah-beyaz-film-casablancaÇifte Tazminat (Double Indemnity) – 1944

Fred MacMurray, Barbara Stanwyck ve Edward G. Robinson isimlerinin baş rolde yer aldığı ve zengin kurgusuyla sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan filmde; bir sigortacı olarak çalışan Walter Neff Phyllis Dietrichson adındaki güzel bir kadınla karşılaştığında tüm hayatının değişeceğinden habersizdir. Phyllis kocasını öldürmeyi, sonrasında da hayat sigortasından iyi bir para almayı düşünüyordur. Walter’a bu işte kendisine yardımcı olması karşılığında sigorta parasını bölüşmeyi teklif eder. Kadının cazibesine dayanamayan Walter bu teklifi kabul eder.

Kazablanka (Casablanca) – 1946

Humphrey Bogart, Ingrid Bergman ve Paul Henreid gibi ölümsüz isimlerin oynadığı ve hiç şüphesiz kült filmler listesinin başında yer alan bir film. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine (Humphrey Bogart), şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa (Ingrid Bergman), direniş lideri kocası Victor Laszlo (Paul Henreid) ile çıkagelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmasını sağlayabilecek tek kişidir… Sinema tarihinin klasikleşmiş çalışmalarından biri olan Kasablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın muhteşem oyunculukları ile beyinlere kazınmış bir yapım… Siyah beyaz film listenizde mutlaka olmalı!

Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life) – 1946

James Stewart, Donna Reed ve Lionel Barrymore’un oynadığı filmin konusu şöyle: Üst üste gelen olaylar yüzünden iş adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıradışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır. Frank Capra başyaptı dünyanın en güzel filmlerinden biridir. Her izleyenin kendisini iyi hissettiği yapım, verdiği pozitif duygular nedeniyle her yılbaşı gecesi Amerikan televizyonlarında siyah-beyaz-film-sapikgösterilmektedir.

Bisiklet Hırsızları (Bicycle Thieves) – 1948

Baş rollerde Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola ve Lianella Carell yer alıyor. Filmde; Antonio Ricci 1. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasındaki İtalya’da iş arayan yüzbinlerce adamdan biridir. Uzun bir bekleyişin ardından iş bulduğunda sadece bir bisiklete ihtiyacı olduğu söylenir. Fedakarlıklar göstererek bir bisiklet tedarik edip, işe başlar ama bisikleti daha bu ilk günde çalınacaktır. Ricci oğluyla beraber hırsızları bulmaya çalışacaktır. Siyah beyaz film listenizde mutlaka olmalı!

Sunset Bulvarı (Sunset Boulevard) – 1950

William Holden, Gloria Swanson ve Erich von baş rolde. Joe Gillis genç bir senaristtir. Film, Gills’in bir havuzda kanlar içinde yatarken görüntüsü ile başlar ve daha sonra altı ay öncesine gideriz. Senaryolarını satamayan ve parasız kalan Joe’nun başı eski borçlarıyla derttedir. Alacaklılardan kaçar ve Sunset Bulvarı’ndaki bir eve sığınarak saklanır. Buradaki ev sahibi ise, sessiz filmler döneminde ün yapmış aktrislerden Norma Desmond’dır. Eski ününü hemen geri kazanabileceğini düşünen Norma, kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına dönmeyi amaçlamaktadır. Joe kendisine senaryo yazımı konusunda yardım edebileceğini söyler ve böylelikle Norma onun bu evde yaşamasına izin verir.

Sahne Işıkları (Limelight) – 1952

Charles Chaplin, Claire Bloom, Nigel Bruce gibi isimler baş rolde. Chaplin’in Amerikadaki son filmi müzikhol komedyenlerinin dramını anlatıyor. Chaplin bir gün bir balerini intihar etmek üzereyken kurtarıyor ve ona destek oluyor. İki ortak komedyenin arasındaki sorunlarda siyah-beyaz-film-sahne-isiklariböylece açığa çıkıyor. Sahne Işıkları dönemin sessiz sinemadan gelme iki ünlü ismini de bir araya getirmesi açısından önemli: Charlie Chaplin ve onun ortağını oynayan Buster Keaton.

Otobüs Durağı (Bus Stop) – 1956

Baş rollerinde Marilyn Monroe,  Robert Bray,  Don Murray,  Eileen Heckart ve  Betty Field’ın yer aldığı unutulmaz filmde; , Cherie (Marilyn Monro), güzel, alımlı ve naif bir bayandır. Kendisini görenleri adeta büyüleyen bir güzelliği vardır. Cherie’ye aşık olan rodeo Bo kadınlara nasıl davranacağı konusunda bilgisizdir. Bo’nunn davranışları “bir kadını kendinizden uzaklaştırmak istiyorsanız neler yapmalısınız?” sorusunun cevabı gibidir. Siyah beyaz film listenizde mutlaka olmalı!

Rüzgarın Mirası (Inherit The Wind) – 1960

Fredric March, Gene Kelly, Spencer Tracy, Stanley Kramer baş rollerde. Filmde; Bertram Cates dinci bir Güney kasabasında Evrim Teorisi’ni öğreten bir öğretmendir. Bu, dinci toplulukta büyük bir histeri yaratır. Hatta çok ünlü aşırı dinci bir avukat olan Matthew Harrison Brady savcılık yapmak üzere küçük kasabaya gelir. Ama öte yandan aynı derecede ünlü avukat Henry Drummond onu savunmaya karar verir. Sonuçta iki usta avukat mahkemede kozlarını paylaşırlar. Tutucu halk ve mahkeme tarafından karşısına türlü zorluklarla çıkartılan, tüm tanıkları reddedilen Drummond sonunda tanık sandalyesine Brady’i çağırır.

Sapık (Psycho) – 1960

Oyuncu listesinde Anthony Perkins, Janet Leigh ve Vera Miles’ı görüyoruz. Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir Cuma günü, patronu Marion’a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir. Yatmadan önce duş alırken. Sinema tarihine geçmiş duş sahnesiyle hatırlanan ve türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un da başyapıtı olarak kabul edilir.

JOHNNY DEPP’İ TANIYAMAYACAĞINIZ 6 ARŞİVLİK FİLM

En iyi 10 siyah beyaz film

1 Comment

  1. Şeyda
    21/10/2015 at 5:34 am — Cevapla

    Güzel liste. Beğendim. Şu listeyi de tavsiye ederim: http://hayro.la/en-iyi-siyah-beyaz-filmler/

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Kış aylarına uygun günübirlik gezi rotaları

Sonraki liste

Aralık ayında gidilebilecek 5 iddialı tiyatro oyunu

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!