GEZİ

Şirince Köyü’ne gitmek için 5 neden

Şehrin stresinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlere, trafiğin hatta hiçbir taşıtın olmadığı mükemmel bir yer İzmir’in Şirince Köyü. İster özel araçla İzmir-Aydın otoyolunu kullanarak gidin, ister toplu taşıma araçlarını tercih edin. Şirince’ye gitmesi kolay, ayrılması zor.

Tarihi dokusunda zaman yolculuğu

sirince-kilise-meryem-ana

M.S 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen köye girdiğiniz anda, tarihin kokusu ciğerlerinize sinecek. Aziz Yoannes Kilisesi ve Aziz Dimitrios Kilisesi’nin de aralarında bulunduğu kırka yakın manastıra ev sahipliği yapan Şirince, tarihte büyük ve önemli bir din merkezi. Halk arasında Meryem Ana’ya buradaki köylüler tarafından bakıldığı ve ihtiyaçlarının karşılandığı söyleniyor. Türklerle Rumlar birlikte yaşadığı için iki kültürden esintilerin olduğu şirin bir köy burası. Ufak bir yer olduğu için rahatlıkla gezebilirsiniz. Uğramanız yerlerden biri St. John Kilisesi. İçi bomboş olan kilisenin 1832 yılında yeniden inşa edildiği biliniyor. Ayrıca kilisenin kapısının önünde Meryem Ana heykeli bulunan bir havuz var. İçinde madeni para atarak dilek dileyebilirsiniz. Hodri Meydan Kulesi’ni görmeden ayrılmayın bu sevimli köyden. Sevan Nişanyan tarafından yaptırılan kulenin girişinde, “Zalimin aczini görmek ve göstermek için inşa edildi” yazısı yer alıyor. Buraya gelmişken şehir hayatından uzaklaşın ve dağlara çıkın, arnavut kaldırımlarda yürüyün, çiçek toplayın, ata binin. Kısacası Şirince Köyü’nün tadını çıkartın.

Şirince’nin adı gibi şirin evleri, insanları…

sirince-evleri

Kendinizi bir masalın içinde hissetmenizi sağlayacak küçük ve şirin evleriyle meşhur bir köy Şirince. Beyaz badanalı, renkli pencereleriyle bakmaya doyamayacaksınız. Şirince evlerinin uyumu ve güzel görünmesinin nedeni, yapımındaki matematiksel orandan geliyor. Bugün pek çok kişi evlerini pansiyona dönüştürerek hizmet veriyor ve halkı misafirperverlikte çığır açmış. Hele ki yaşlı teyzelerin sohbetine doyum olmuyor. Eskitilmiş mobilyalar, otantik ürünler eşliğinde bu masalsı evlerde konaklamak isteyenlere fiyatı da uygun. Birkaç öneri vermek gerekirse… Le Jardin Giritli Pansiyon– 80 TL (0532 303 58 28), Doğa Pansiyon– 106 TL (0232 898 30 04), Şirincem Saklı Vadi Restaurant/Pansiyon– 120 TL (0533 249 58 42).

Tüm lezzetler organik

sirince-kahvalti

Gezip yoruldunuz, sıra yemekte. Zeytinyağı, üzüm, ev yapımı reçeller… Son zamanlarda hormonlu, katkı maddeli ürünlere alışmışken bu doğal lezzetleri tadınca kendinizden geçeceksiniz. Eğer sabah aç geldiyseniz nefis köy ekmeği, doğal peynir, bal, Ege’nin muhteşem zeytinlerinden oluşan güzel bir köy kahvaltısı yapın derim. Otlu, peynirli, patlıcanlı, kaşarlı çeşitleriyle gözleme, mutlaka tatmanız gereken bir lezzet. Yemeğin üstüne damla sakızlı bir Türk kahvesiyle yeme içme faslını kapatıyoruz. Karnımızı da doyurduğumuza göre sıra şarapta.

Şarap cenneti bu olsa gerek

sirince-sarap

Şirince halkının neredeyse hepsi kendi şarabını üretiyor. Çok bonkör olmaları da cabası. İstediğiniz şarap evine girip dilediğiniz kadar tadabilirsiniz. En sevileni yaban mersinli şarap. Çilek, elma,böğürtlen, vişne, ahududu gibi daha birçok çeşidi bulunuyor. Bu küçük şarap evlerinin dışında mahzenleri de gezebilirsiniz.

Şirince elinizi boş döndürmez!

sirince-alisveris

Son olarak sevdiklerinize hediye almayı unutmayın. El yapımı örgü, havlu, kırlent, takı ya da zeytinyağı, zeytinyağlı sabun, kurutulmuş meyve, reçel gibi doğal ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Üç büyüklerden sonra takımına dönen 10 futbolcu

Sonraki liste

Berlin gezilecek yerler: 9 yer listesi

Özge Uçar

Özge Uçar