Spor

Roger Federer’i efsane yapan 5 özelliği

Tenis dünyasının yaşayan efsanesine dönüşen Roger Federer, 27 Nisan 2015’te TEB BNP Baribas İstanbul Cup için ilk kez Türkiye’ye geliyor. Biz de Roger Federer’in gelişi şerefine onu efsane yapan 5 özelliğini listeledik. 

TEB BNP Baribas İstanbul Cup‘ın ilki 27 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Garanti Koza Arena’da yapılacak. Turnuvanın yıldızı şimdiden hiç şüphesiz ki 33 yaşındaki İsviçreli tenisçi Roger Federer. Yaklaşık son altı aydır dünya sıralamasında ikinci sırada yer alsa da kırdığı sayısız rekorla o hâlâ dünyanın da yıldızı olmaya devam ediyor. Roger Federer’i bir efsaneye dönüştüren özelliklerini beş maddede derlemeye çalıştık.

Rekorları

17 Grand Slam şampiyonluğuyla erkekler tenisi tarihinde bu seviyeye ulaşan ilk tenisçidir. Dört Grand Slam turnuvasını da kazanarak tenis tarihindeki “Kariyer Grand Slam” yapan yedi oyuncudan biridir. Federer aynı zamanda 25 Grand Slam finali ve 35 yarı finali oynayan tek oyuncudur.  Ocak 2010 itibariyle art arda 23 Grand Slam yarı finali oynarak kendisinden önceki rekoru yaklaşık olarak ikiye katlamış, 2012 Amerika Açık’ta 23. kez 1 numaralı seri başı olarak Pete Sampras’ın rekorunu kırmıştır. Roger Federer ayrıca Grand Slam turnuvalarında 279 maç kazanarak bu alandaki rekorun da sahibidir.

Forehand’leri

Çoğu tenisçinin en güçlü vuruşları hep forehand’inden gelir ancak Roger Federer’inki bir başka! En zor pozisyonlarda bir kontrolü elden bırakmayan, sert ama dışarıdan çok kolay vuruyormuş gibi görünen o forehand’leri…

Backhand’leri

Tek el backhand çift ele göre daha zor olsa da Roger Federer, ister passing shot ister slice olsun kendi gibi efsane vuruşlara imza atan bir sporcu. Federer’in slow motion backhand videolarını izleyince her birinin ders niteliğinde olduğunu göreceksiniz.

Servisleri

Ortalama saatte 230 km’lik ilk servisleri, defalarca şahit olduğumuz ace olan ikin servisleri, falsoları, özellikle Wimbledon’da çok sevdiği servis voleleri… Rakiplerinin onun karşısına çıkarken bolca servis çalışması tesadüf değil…

Sezgileri

Servis hangi yöne düşecek, rakip çapraza aldı ama paralel mi vuracak yoksa geri çizgiden kısa mı bırakacak… Şaşırtıcı derecede güçlü bir sezgiye sahip bu konuda. Tabii bu özelliği atan taraf kendi olduğunda da geçerli. Bu yüzden Federer’in rakibi olup “ters ayak”ta kalan çok tenisçi izledik şimdiye dek. Ayrıca efsane tenisçinin bu sezgileri, o meşhur bacak arası vuruşlarında da sıkça kendini gösteriyor.

 

İSTANBUL’UN EN İYİ TENİS KULÜPLERİ İÇİN TIKLAYIN

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Ahmed Arif'i daha iyi tanımak için 3 önemli eser

Sonraki liste

2015 festival takviminiz hazır mı?

Eda L.

Eda L.