MÜZİK

Reggae hakkında pek bilinmeyen 5 gerçek

Jamaika’ya özgür bir müzik türü olan reggae için yerel bir müzik demek haksızlık olur elbette. Peki tüm dünyada kabul gören bu müzik türüyle ilgili hâlâ bilmediklerimiz olabilir mi? Bunu anlamak için kısa bir liste hazırladık.

Tesadüfi bir buluş

reggae-kesfi

Jamaika’da ska ve rocksteady müziklerinden esinlenilerek doğsa da aslında regga’nin amfideki yankının vurgusuz notayı taklit etmesiyle bulunduğu bilinir. Yani bir anlamda yanlışlıkla keşfedildi diyebiliriz. Temposunun ska ve rocksteady’ye göre daha yavaş olduğunu da belirtelim.

İsminin doğuşu

rega-rega

İsminde de bir alt metin var elbette. 1960’larda “rega-rega”dan esinlenerek ortaya çıktı. Rega-rega ise Jamaika dilinde “eski püskü giyim” olarak tanımlanıyor.

Şubat ayının özelliği

reggae-ayi

Şubat ayı Jamaika’da reggae ayı olarak geçiyor. Hatta 9 Ocak 2008’de Jamaika hükumeti, kültürel değerini korumak ve onun eşsizliğini yaşatmak için bir karar alıp bunu resmen duyurdu.

Zenginlik pastasına düşenler

bob-marley-reggae

1970’lerden itibaren dünyada popülarite kazanan bu müzik türü , sanatçılarının gelirlerini de büyük oranda artırdı. Yaşayan en zengin reggae sanatçısı Shaggy‘nin serveti yaklaşık 22 milyon dolar. Eğer Bob Marley yaşasaydı serveti yaklaşık 130 milyon dolar olabilirdi.

Alt dalları

reggae-turleri

Bu müzik türünden doğan yaklaşık sekiz alt tür bulunuyor. Roots reggae, dub, rockers, dancehall, reggaeton bunlardan bazıları. Roots reggae’ye Bob Marley’i, dub’a Augustus Pablo’yu ,dancehall’ a Winky D’yi ve reggaeton’a da Danay Suarez’i örnek gösterebiliriz.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Sardunya Adası - görülecek 6 plaj

Sonraki liste

Dünyanın en ilginç hayvanları

Burak Erman

Burak Erman