SİNEMA

Öğretmenlerin izlemesi gereken 7 muhteşem film

Birçoğumuzun hayatında iz bırakmış en az bir öğretmeni olmuştur. Ve muhtemeldir ki bu izi bırakmalarında idealist tavırlarının etkisi büyük. İşte hepimizin anlarını tazeleyecek ve öğretmenlerin izlemesi gereken 7 muhteşem film.

Ölü Ozanlar Derneği/Dead Poets Society (1989)

olu-ozanlar-dernegi

Peter Weir yönetmenliğindeki Ölü Ozanlar Derneği, Robin Williams, Ethan Hawke ve Robert Sean Leonard’ın baş rollerinde yer aldığı bir Amerikan yapıtı. Film, sıra dışı bir edebiyat öğretmen olan John Keating isimli bir öğretmenin, katı disiplinli bir okulda öğretmenlik yapmaya başlaması ve öğrencilerin yaşamına olan etkisini konu alıyor. Öğretmenlerin izlemesi gereken bir film demek çok kısıtlayıcı olur bu film için. Herkesin arşivinde mutlaka olmalı.

Black (2005)

black

Sizlere baş rollerinde Rani Mukherjee ve Amitabh Bachchan’ın yer aldığı bu Hint filminden bahsetmek istiyorum. Yönetmenliğini  Sanjay Leela Bhansali’nin yaptığı film, ailesi tarafından akıl hastanesine yatırılmak istenen kör ve sağır bir kızın, mesleğine aşık bir öğretmen ile tanışmasıyla hayatının değişmesini konu alıyor. Filmi izlerken, yanınızda mutlaka birkaç peçete bulundurmanızı tavsiye ederim.

Özgürlük Yazarları/Freedom Writers (2007)

Freedom Writers

Yönetmen koltuğunda Richard LaGravenese ismini gördüğümüz filmin baş rollerinde Hilary Swank, Scott Glenn ve Imelda Staunton yer alıyor. Öğretmelik mesleğinin ne kadar kutsal olduğunu bir kez daha gösteren bu film, idealist bir öğretmenin farklı kültürlerden gelen öğrencileri için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Yerdeki Yıldızlar/Her Çocuk  Özeldir/Taare Zameen Par (2007)

yerdeki-yildizlar-her-cocuk-ozeldir

Öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında, baş rollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan’ın paylaştığı bu Hint filminin ayrı bir yeri var. Aamir Khan ve Amole Gupte tarafından yönetilen filmde, disleksi olduğu farkına varılmayan, öğretmenleri ve ailesi tarafından tembel olarak nitelendirilen bir çocuğun, tanıştığı resim öğretmeniyle birlikte hayatının nasıl değiştiğini izliyoruz. Bu muhteşem filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Film aynız amanda 2008 yılında Bollywood’un Oscar’ı olarak bilinen Filmfare ödüllerinde, En İyi Film ve En İyi Hikaye Ödülünü aldı.

Sınıf – Entre Les Murs (2008)

sinif

Baş rollerinde François Begadeau, Jean- Micheal Simonet’ in yer aldığı Fransa yapımı filmin yönetmen koltuğunda Laurent Cantet oturuyor. Film, farklı ırk ve kültürlere sahip olan öğrencilerin sürekli çatışma içerisinde olduğu bir sınıf ortamını ve François isimli öğretmenin, bu sınıftaki öğrencilere olan tutumunu konu alıyor. Ayrıca 61. Cannes Film Festival’ inde büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazandığını da hatırlatayım.

3 Aptal/3 Idiots (2009)

3-idiots

Listemizdeki bir diğer Hint filmi de yönetmenliğini Rajkumar Hirani, oyunculuklarını ise Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi ve Boman Irani’nin yaptığı 3 Aptal. 70 milyon dolarlık bir hasılat elde eden bu film, Hindistan’ın en yüksek gişe rekoru ve hasılatına sahip. Öğrencileri yarıştırmaya dayalı eğitim anlayışına sahip olan bir okulda geçiyor hikaye. Sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun iki yakın arkadaşının başından geçenleri konu alan bu filmi izlerken, kimi zaman çok gülecek, kimi zaman ise hüzünleneceksiniz.

Temple Grandin (2010)

temple-grandin

Geldik öğretmenlerin izlemesi gereken filmlerden sonuncusuna. Mick Jackson’ın yönettiği filmin baş rollerini Claire Danes, Catherine O’Hara ve Julia Ormond paylaşıyor. Gerçek bir yaşam öyküsünden alınmış olan film, otistik olan Temple Grandin’in hastalığı nedeniyle yaşadığı zorluklar ve bu zorluklara rağmen yaşamı boyunca elde ettiği başarıları, yaptığı icatları konu alıyor. ABD yapımı olan bu film, aynız amanda Altın Küre ve Emmy Ödülü sahibi.

 

Öğretmenlerin izlemesi gereken 7 muhteşem film

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Online resim boyutlandırma sitesi için 5 öneri

Sonraki liste

Birbirinden ilginç mutfak gereçleri

Perihan Civelek

Perihan Civelek