GEZİ

Mutlaka görülmesi gereken 5 Göcek koyu

Muhteşem denizi ve yeşil alanlarıyla yerli ve yabancı turizmin göz bebeği Göcek’te doğanın tadını çıkarmak için nispeten gizli kalmış, mutlaka görülmesi gereken 5 Göcek koyu.

Sarsala Koyu

Dalaman’a yaklaşık 15 km uzaklıktaki Sarsala Koyu, ince kumlu plajı ve gölge isteyenler için az da olsa ağaçlık alanıyla küçük bir cennet. Günübirlik vakit geçirmeye uygun çünkü bu alanda otel bulunmuyor. Güzelliği de burada zaten. Çok popüler bir koy da olmadığı için aşırı bir kalabalık olmuyor, hafta sonları hariç. Yeme içme için küçük bir kafeteryası, plaj voleybolu sahası ve temiz denizi… Daha ne olsun. Ola ki çok eskiden gittiyseniz ve toprak yolları gözünüzü korkuttuysa beş yıldan fazla bir süredir yolları asfalt. Plaj işletmesi bulunduğundan girişte kişi ufak bir ücret veriyorsunuz.

sarsala-koyu

Ayten Koyu

“İşte huzur!” diyebileceğiniz bir Göcek koyu. İster karadan gidin ister teknenizle demir atın. Çam ağaçlarıyla dolu, turkuaz rengine gerçek anlamda şahit olacağınız sıcak denizi ama biraz taşlık deniziyle mutlaka görülmesi gereken bir Göcek koyu. Yol boyunca camping alanlarını da göreceğiniz bu koy maaile piknik yapabileceğiniz ideal yerlerden. Alan içinde özel tesis bulunmadığı için yiyeceğiniz içeceğinizi yanına almanızda fayda var.

ayten-koyu-gocek

Bedri Rahmi Koyu

Eski adıyla Taşkaya Koyu olarak bilinen bu koyun hikayesiyle başlayalım. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974 de Göcek’e yaptığı bir yolculuk sırasında koyun yamacındaki bir kayaya çizdiği balık resmi, o günden sonra koyun adının Bedri Rahmi olarak anılmasına neden olmuş.Öyle ki bu büyük balık resmi koyun girişinde uzaktan bile seçilebiliyor ve dikkatli incelendiğinde içinde altı hayvanın tasvir edildiği görülüyor. Dolayısıyla doğal güzelliği yanında bu resimle de bolca turist çekiyor Bedri Rahmi Koyu. Ahşap iskelesi, mütevazı restoranları, çam ve zeytin ağaçları, gizli kalmış kaya mezarları ile hem doğa hem de kültür turu için birebir. Fethiye ve Göcek’ten kalkan turlarla gezilebilir.

bedri-rahmi-koyu

Göbün Koyu

Kültür ve doğa turunu birleştirmek isteyenlere bir diğer alternatif Göbün Koyu. Domuz Adası’nın güneyinde ve yaklaşık 2 km uzaklığında kalan bu korunaklı koy, hem tropik bir ada tadında hem de kaya mezarları ve antik kalıntılarıyla minik bir açık hava müzesi gibi. Denizin içinde bile kalıntılar bulunuyor hatta geç Bizans döneminde ait kalıntılar olduğu iddiası var. Çam ve zeytin ağaçlarının yayıldığı upuzun Göbün Koyu, karaya kolayca çıkmanızı sağlayan bir bağlantıya sahip. Koyda uzun yürüyüşler yapıp sahildeki restoranlarda dinlenebilirsiniz. Öyle yığın yığın günübirlik turların pek rağbet etmediği bir Göcek koyu olduğu için gayet sakin olduğunu söyleyebiliriz.

gobun-koyu

Kleopatra Koyu

Turların uğramayı en çok sevdiği koylardan biri. Adından da anlaşılacağı üzere Kleopatra’nın ziyaret ettiği bir koy burası. Hikayeye göre Kleopatra’nın buraya geldiği zamanlarda yıkanmak için bir hamam yaptırmış. Hatta bu hamamın kalıntıları bulunduğu için Hamam olarak da biliniyor bu koy. Bunun dışında Mısırlı askerlerin Kleopatra’yı korumak için yaptıkları büyük duvarın kalıntıları da göze çarpıyor. Oldukça büyük bir koy olduğu için enerjinizi buraya saklayıp bolca yürüyüşe çıkmalı, deniz içindeki canlıları keşfetmek için bolca yüzmelisiniz. Sık ağaçları, küçük küçük adacıkları, çardaklı restoranlarıyla tadı damağınızda kalacak bir Göcek koyu Kleopatra.

Kleopatra-koyu

 

Not: Ana görsel .Martin.‘e aittir.

lizbon-gorulecek-yer-750x375

 

 

Mutlaka görülmesi gereken 5 Göcek koyu

3 Yorum

 1. Zeynel
  02/09/2017 at 9:30 pm — Cevapla

  Sakın gitmeyin arkadaşlar küçüçük biyer ama sadece plajına giriş üçreti kişi başı 185 tl böyle bi adam soyma sekli yok

 2. Sydd
  16/09/2016 at 12:45 pm — Cevapla

  Ayten koyu tam olarak ‘işte huzur’ diyebileceğiniz bir yer evet ama ne yazık ki Türkiye nin her yerinde olduğu gibi insanlar burayı da mahvetmis. Her yer çöp dolu on adım yürüyüp çöp atmaya aciz olan insanlar var ne yazık ki.

  • Anonim
   05/07/2017 at 6:05 pm — Cevapla

   Dogrıdur

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

En iyi 5 malt viski markası

Sonraki liste

Piknik için 5 yer

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!