MÜZİK

Michael Jackson hakkında hayatın içinden kesitler

Müziği ve stiliyle kuşakları derinden etkileyen pop ikonu Michael Jackson’ın doğum günü bugün. Sadece şarkıları değil, şarkılarına konu edindiği insan, doğa ve sevgi temaları da onu çok ayrı bir yerde tutmaya yetiyor. Biz de Michael Jackson hakkında spekülasyonlardan arındırılmış, onun güzel ilişkilerine ve yaratıcılığına kısacık da olsa değinen bir liste hazırladık.

Paul McCartney ve Michael Jackson gerçeği

Paul-McCartney-Michael-jackson

Büyük bir Beatles hayranı olan Michael Jackson, ilk olarak 70’li yıllarda bir partide McCartney ile tanıştı. McCartney Jackson’ın söylemesini istediği “Girlfriend” adlı bir parça üzerinde çalıştığını söylese de tam anlamıyla birlikte çalışmaları 1983’te yayımlanan ve McCartney’nin “Pipes of Peace” albümündeki “Say Say Say” ve “The Man” parçalarında yaptıkları düetle oldu. Jackson, bu kayıtlar esnasında McCartney’nin evindeki stüdyosunda ve dolayısıyla ailesiyle çokça vakit geçirdi. Bundan bir yıl kadar sonra efsane “Thriller” albümünün açılış şarkısı ve en yumuşak parçası olan “The Girl is Mine”a birlikte imza attılar. Jackson, 1985’te Beatles şarkılarının çoğunun yayın haklarını satın almış ve bu nedenle McCartney ile araları biraz açılmış olsa da Jackson’ın ölümünün ardından McCartney onu, asil ruhlu ve büyük ölçüde yetenekli bir çocuk-adam olarak tanımladı. Onunla vakit geçirdiği ve çalıştığı için kendini ayrıcalıklı hissettiğini söyledi.

Kim kimin vaftiz babası?

Macauly-Culkin-michael-jackson

Jackson’ın küçüklüğünden beri abilik ve arkadaşlık yaptığı “Evde Tek Başına” filminin yıldızı Macauly Culkin, Michael Jackson’ın iki çocuğunun vaftiz babası aynı zamanda. Jackson’ın “Bad” ve “Black or White” kliplerinde de oynayan çocuk yıldız, Michael Jackson’a yöneltilen suçlamaları saçmalık olarak nitelendirmiş, kendisinin pek çok kez Michael Jackson’ın evinde kaldığını ama hiçbir zaman uygunsuz bir davranışıyla karşılaşmadığını özellikle belirtmiştir. Ayrıca Jackson da Lionel Richie’nin kızı Nicole Richie’nin ve Bee Gees vokalisti Barry Gibb’in oğlu Michael Gibb’in vaftiz babasıdır. Hatta Barry Gibb, oğluna yıllara dayanan arkadaşlıklarına itafen Michael adını koymuştur. Barry Gibb, Jackson’ın ölümünün ardından “Yıkıldık” diye yazmış, Bee Gees üyesi Robin Gibb ise “Sadece iyi bir arkadaşı kaybetmedik, olağanüstü duyarlı bir insanoğlunu da kaybettik” diye eklemiştir.

Bakıma muhtaç hayvanlar ondan sorulur 

michael-jackson-hakkinda-hayvanlar

Jackson hayatı boyunca bir sürü hayvanı sahiplendi. Crusher adındaki pitonu, Muscles adındaki boğa yılanı, Louis ve Lola adındaki lamaları, Mr. Tibbs adındaki koçu ve en ünlüsü Bubbles adındaki şempanzesi en bilinenlerden. Bubbles üç yaşındayken bir kanser araştırma kliniğinden evlat edinilmiş, albüm kayıtları, konser turları gibi gittiği yerlerde Jackson’a eşlik etmiştir. Jackson’ın “Neverland” adlı çiftliğinde pek çok evcil ve egzotik hayvan yaşamıştır. Jackson bu hayvanların çoğunluğunu zor durumdaki ve bakıma muhtaç hayvanlar arasından seçmiştir. Kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle 2005’te çok üzülerek kapatmak zorunda kaldığı çiftliğindeki Thriller ve Sabu adlı iki kaplanı, ünlü Hitchock filmi “Kuşlar”da oynayan ve büyük bir hayvan hakları savunucusu olan Tippi Hedren sahiplenmiştir. Çiftliğin diğer sakinleri Amerika’daki çeşitli barınaklar ve bakım sağlayabilecek bireyler tarafından koruma altına alınmıştır. En ünlü hayvanı olan Bubbles ise Florida’da Büyük Maymunlar için kurulmuş olan Bakım Merkezi’nde yaşamaktadır.

Hayırseverlikte bile rekor 

michael-jackson-hakkinda-hayirsever

Michael Jackson hakkında çokça rekor duymuşsunuzdur. İşte size bir tane daha! Guinnes Rekorlar Kitabı’nın Milenyum sayısına, yardım kuruluşlarını en çok destekleyen pop star olarak geçmiştir. 39 yardım kuruluşuna, projelerinin sponsorları aracılığıyla para bağışı yaparak ve aktivitelerine katılarak destek olmuştur. 1984’te Mount Sinai New York Medikal Merkezi’nin kanser araştırma birimini 19 yataklı bir ünite ile donatmış, bir sonraki yıl Pepsi reklamını çekerken talihsiz bir şekilde yandığı olayın tedavisi için yattığı Brotman Medikal Merkezi’ne, Pepsi davasından elde ettiği $1.5 milyon doları bağışlamıştır. 1985’te Lionel Richie ile yazdığı “We Are the World” şarkısı Afrika’daki açlıkla savaşmak için yazılmış bir şarkıdır ve projenin bütün geliri Afrika’daki çocuklara bağışlanmıştır. Ayrıca Jackson koluna, dünyada acı çeken ve temel haklardan mahrum olan çocukları unutturmamak adına devamlı olarak siyah bir bant takmıştır. 

O yer çekimine karşı koyan ayakkabıları yok mu! 

michael-jackson-ayakkabilar

Michael Jackson, 1987’deki “Smooth Criminal” klibinde yer alan sahne şovunun bir parçası olarak, 45 derece öne eğilerek yer çekimine meydan okumuş, insanların aklını başından almıştı. Bu muhtemelen ip kullanılarak hazırlanan bir illüzyon olsa da bu hareket Michael Jackson hakkında ilk akla gelenlerden biri olmuştu bile. Daha sonrasında bu hareketi canlı performanslarında da kullanmak istedi. Böylece iki ortak mucitle bir ayakkabı geliştirdiler. Geliştirdikleri ayakkabının topuğundaki yarık, aktif edildiğinde yerden ortaya çıkan bir çiviyle kenetleniyordu. Böylece tabanlarından kuvvet alarak öne eğilebiliyordu. Yine de hareketi yapmak, yazıldığı gibi kolay değildi tabii, bacaklarda güç ve üst vücut içinse belirli bir şekli korumayı gerektiriyordu. 1993’te Michael Jackson ve ortakları ayakkabının patentini aldılar.

Tüm bunlar Michael Jackson hakkında dişinizin kovuğunu bile doldurmaz ama ama bu videonun anlattıklarımızı destekleyeceği kesin. İyi ki doğdun Michael!

Michael Jackson hakkında hayatın içinden kesitler, Michael Jackson hakkında hayatın içinden kesitler, Michael Jackson hakkında hayatın içinden kesitler, michael jackson hakkında

1 Comment

  1. Gülizi
    30/08/2015 at 11:43 pm — Cevapla

    Gerçek bir araştırma! İşte tam aradığımız kalitede bu ilginç bilgiler.. Sayenizde perde arkasındaki Micheal Jackson’la tanışma ve O’nun dünyasının ipuçlarını keşfetme fırsatını yakaladık 🙂 Teşekkürler Ayçin Ergin.. Yeni listelerini merakla bekliyoruz!

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Berlin gezilecek yerler: 9 yer listesi

Sonraki liste

İstanbul'da en iyi 6 kahve dükkanı

Ayçin Ergin

Ayçin Ergin