KİTAP

Mert Fırat’tan Listemis okurlarına 8 kitap önerisi

Tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının başarılı ismi Mert Fırat’a onu en çok etkileyen kitapları sorduk. İşte Listemis okurları için seçtiği 8 kitap…

Şüphesiz Mert Fırat’a bu soruyu geniş bir zamanda sorsak liste epey uzayıp gidecekti. İlk aklına gelenlerse şöyle:

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Mert Fırat, “Hayatımı değiştiren kitaplardan biridir” diyor Mülksüzler için. Konu Anarres ve Urras adlı bir ikili dünya sisteminde geçer. Anarres Odo’cu anarşistlerin, Urras ise kapitalist ve devletçilerin dünyasıdır. Hikâye Shevek adlı bir Anarresli’nin Urras’a gidişiyle başlar. Romanın yazarı Ursula K. Le Guin’in sözleriyse şöyle: “Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor. Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı.”

Seksek – Julio Cortazar

Seksek, geleneksel biçem ve anlatı anlayışından uzaklaşmayı yurt edinen Julio Cortazar’ın başyapıtı. Seksek gerçekte iç içe geçmiş iki romandan oluşmaktadır: Cortazar, kitabın başında yer alan okuma planıyla, 155 bölümden oluşan, seksek oyunu yapısına benzer sıçramalı bir metin sunar okuyucuya.İlk 56 bölüm asıl romanı oluşturur, 57. bölüm ve sonrası için yazar “Okunması zorunlu değildir” notunu düşer. Kurgunun var olma nedeni, Cortazar’ın bütün yapıtlarında olduğu gibi, yalnızca dildir.

mert-firat-kitap-onerisi2

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Marquez, Meksika’ya ilk gidişinde yazdığı romanını şöyle anlatıyor: “Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. İki yıldan daha kısa bir sürede yazdım ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek 15-16 yılımı aldı.Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.”

Saatleri Ayarlama Enstitüsü- Ahmet Hamdi Tanpınar

Mert Fırat, “Peki ya yerli yazarlar?” sorusunu hemen Saatleri Ayarlama Enstitüsü diyerek cevaplamaya başlıyor. Belli ki bu kitap onu çok etkilemiş. Tiyatro oyunu olarak da çokça sahnelenen kitapta, toplumun değişme süreci içindeki durumu fertten yola çıkıp topluma varan bir teknikle anlatılır. Özetle Türk toplumunun Doğu ve Batı arasındaki bocalaması… Romanda anlatılan hikaye dört dönemi içinde barındırır. İlki Seyyid Lütfullah Tanzimat öncesi dönemi, ikincisi Nuri Efendi ile anlatılan ve saatleri insana benzeterek onları kişileştiren bir hikaye, yani Tanzimat dönemidir. Bu iki karakterin simetriği olan Hayri İrdal ve Halit Ayarcı karakterleri ise Cumhuriyet dönemi başlangıcını ve modern dönemi anlatan karakterlerdir. Bu karakterler de hurafeler peşinde koşmaktadırlar.

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın ilk romanı olmasının yanında dil ve anlatım şekliyle Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri şüphesiz. Konusuysa şöyle: Selim Işık’ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim’in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim’in görüntüsü, Turgut’un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut’un gözünde netlik kazanacaktır. Romanda birçok kişi vardır ama her biri aslında Selim’in hayatındaki kişilerdir ve tüm anlatılanlar Selim Işık’ı aydınlatır. Selim Işık düşünen ve sorgulayan insanın simgesidir ve bu yüzden tutunamamıştır.

mert-firat-kitap-onerisi1

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana – Yaşar Kemal

Bir Ada Hikayesi dörtlüsünün ilk kitabıdır. Türkiye edebiyatının unutulmaz yazarı Yaşar Kemal, bu romanda  I. Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu halkının çilesini konu alır. Savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın baş kahramanıdır. Lozan’da alınan mübadele kararıyla, Rumlar Yunanistan’a gönderilmiş ve savaşlarda yerini yurdunu yitirmiş insanların Ege’deki bu adaya yerleştirilmesine karar verilmiştir. Adanın kaderi Poyraz Musa’nın gelişiyle değişir. Adaya sığınan çeşitli kökenlerden insanlar, Poyraz Musa’nın desteğiyle yaşadıkları bütün acılara karşın umudu ayakta tutarak yeni bir yaşamın filizlerini yeşertirler.

Kara Kitap – Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’un dünyaca ünlenmesinde etkisi büyük kitaplardan biri Kara Kitap. Birçok dile çevrilen romanın konusuysa şöyle: Galip, çocukluk aşkı, arkadaşı, amcasının kızı, sevgilisi ve kayıp karısı Rüya’yı karlı bir kış günü İstanbul’da aramaya başlar. Çocukluğundan beri yazılarını hayranlıkla okuduğu yakın akrabası gazeteci Celâl’in köşe yazıları, bu arayışta ona işaretler yollayacak ve eşlik edecektir. Okuyucu, bir yanda her bacası, her sokağı, her insanı başka bir esrarlı âlemin işaretine dönüşen İstanbul’da Galip’in araştırmalarını ve karşılaştığı kişileri izlerken, bir yandan da bu araştırmaları değişik işaretler ve tuhaf hikâyelerle tamamlayan Celâl’in köşe yazılarıyla karşılaşır.

Murathan Mungan – Cenk Hikayeleri

Mert Fırat son olarak çokça etkilendiğini söylediği Cenk Hikayeleri’ni ekliyor listeye. Altı hikayeden oluşan eserde, her biri birbirinden akıcı bir anlatıma sahip öykülerde ortak nokta insanın nefsiyle yaptığı cenk denebilir. İşte tanıtımından bir alıntı: “Eskiden, çok eskiden, uzun kış gecelerinde, kısık lambaların puslu camlarda titrek ışıltılarla kıpraştığı köy kahvelerine gece masalcıları, dengbejler, aşıklar gelirlermiş… Dışarıda dondurucu bir fırtına ortalığı kasıp kavurur, şiddetli bir tipi dünyanın bütün kış kahvelerini tehdit ederken, onlar, üzerlerindeki karları silkeleyip, kalın abalarını ocağın kenarında kurutup, kendilerine sunulan kahveden ve tütünden kısmetlerini alıp; eskilerde kalmış, geçmiş zamanların güzelleştirdiği masalların yırtık, sökük yerlerini onararak; belleklerine gömülmüş imgeleri bulup çıkararak, üzerlerindeki çöl tozunu silkeleyip, parlatıp, canlı kılarak yeniden anlatırlarmış. Zamanın küllerinin savurduğu insanları, öyküleri, destanları, masalları, kahramanları, sevdaları camları puslu kış kahvelerinde, ölü mangal ateşinin ışıyan gözlerine baka baka yeniden anlatmak, yeniden dinletmek kolay değildir. Hiçbir yeniden kolay değildir.”

 

Mert Fırat’tan Listemis okurlarına 8 kitap önerisi. Mert  Fırat, Mert Fırat, Mert Fırat, Mert Fırat

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Türkiye'de gezilecek en güzel kanyonlar

Sonraki liste

Vizesiz ve 5 şehir rotalı Balkanlar gezisi

Ece Koçal

Ece Koçal