TİYATRO

Mehmet Esen öneriyor: Bu yazarları mutlaka okuyun!

Ocak 2015 itibariyle yepyeni oyunu Aşk Hayattan Büyük ile Gezi direnişine tiyatronun diliyle selam yollayan Mehmet Esen, aynı zamanda yetiştirdiği oyuncularla tiyatroya yeni yüzler kazandıran bir hoca. Peki Mehmet Esen tiyatrocu olmak isteyen gençlere hangi yazarları okumalarını tavsiye ediyor dersiniz?

Aşk Hayattan Büyük adlı oyununda kendisine eşlik eden kadın oyuncu arkadaşı Ekinsu Kartal, aynı zamanda Mehmet Esen’in iki yıldan fazla süredir özel olarak yetiştirdiği bir öğrencisi. Malumunuz Mehmet Esen de Erkan Yücel, Münir Özkul, Genco Erkal gibi duayenlerin öğrencisi. Erkan Yücel o zamanlar tiyatro dünyasında kendine yer bulmaya başlayan öğrencisi Mehmet Esen’e “Yüzme havuzda öğrenilmez, okyanusa dalacaksın” demiş. Mehmet Esen de aynı motto ile kendi öğrencisi Ekinsu’yu bir süre yetiştirdikten sonra sürpriz bir şekilde iki aylık çalışmanın sonunda sahneye atıvermiş. Ekinsu’nun anlattığına göre hocası önce ona çokça kitap okutup filmler izletmiş. Mehmet Esen de “Çok zora koştum onu ama başarıyla çıktı hepsinden” diyor zaten.

Biz de buradan hareketle Mehmet Esen’e sorduk: “Tiyatrocu olmak isteyenlere neler okumasını önerirsiniz? Başucu yazarları kimler olsun?” İşte cevabı: “Benim öncelikli tavsiyem gerçekten tiyatrocu olmak istiyorlarsa, kendilerine yanında yetişecekleri bir tiyatro ustası bulsunlar, onun tavsiyelerine harfiyen uysunlar. Her hocanın tavsiyesi farklı olabilir tabii, ben öğrencilerini zora sokan biriyim mesela. Ancak öncelikle aklıma gelen yazarları paylaşayım. Ülkemizdeki temeli çok iyi yakalamış, bir ayağı Avrupa bir ayağı Asya’da olan bu ülkenin çelişkilerini çok iyi anlatan yazarlar hepsi. Onların dilini iyi anlamak lazım. Tabii daha sayamadığım çok kıymetli yazarlar var. Haliyle tiyatrocu olmak isteyen genç arkadaşlarım çok ama çokça okusunlar. Ancak hocam gibi ben de tekrar edeyim her şeyden önce okyanusa dalmadan olmuyor bu iş, bunu da akıllarında tutsunlar.” İşte Mehmet Esen’in başlıca önerdiği altı yazar:

Ahmet Hamdi Tanpınar

1901-1962 yılları arasında yaşayan ve cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar şair, roman ve öykü yazarı, çevirmen, edebiyat tarihçisi ve siyasetçi titriyle bilinir. Bursa’da Zaman adlı şiiriyle bir anda geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan usta edebiyatçının başlıca eserleri arasında Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanları ile Beş Şehir adlı şehir monografisi gelir.

Oğuz Atay

1934’te doğup henüz 43 yaşındayken aramızdan ayrılan Oğuz Atay’ın Türk edebiyatına adını altın harflerle yazdıran unutulmaz eseri Tutunamayanlar romanı. Aslen İnşaat Fakültesi mezunu olup sonrasında da bu bölümde öğretim görevlisi olarak hizmet veren Oğuz Atay, Tutunamayanlar ile 1970 yılında TRT Roman Ödülü’nü almıştır. Diğer başlıca romanları Tehlikeli Oyunlar, Bir Bilim Adamı’nın Romanı ve Oyunlarla Yaşayanlar (Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir) olarak sıralanabilir.

Yaşar Kemal

28 Şubat 2015’te 91 yaşında aramızdan ayrılan  romancı, öykü yazarı, senarist ve gazeteci Yaşar Kemal‘in en ünlü eseri şüphesiz dört ciltten oluşan İnce Memed serisi (aynı zamanda ilk romanı). Büyük ustanın ilk öyküsü ise yine adıyla birlikte sıkça zikredilen Sarı Sıcak. Eserlerinde Anadolu’nun efsanelerinden yararlanmasıyla ünlü Yaşar Kemal Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türkiyeli yazardır. Çok sayıdaki eserlerinden başlıcaları; Yer Demir Gök Bakır, Orta Direk, Teneke, Ölmez Otu, Üç Anadolu Efsanesi…

Orhan Kemal

1914-1970 yılları arasında yaşamış romancı ve tiyatro yazarı Orhan Kemal, toplumcu gerçekçi duruşuyla bilinir. 1940’ta Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet ile tanışmasından sonra toplumcu akımdan etkilendiği ve şiirden ziyade roman ve öyküye yönelmesinde Nazım Hikmet’in etkisi olduğu bilinir. İlk öykülerini Bacaksız Orhan takma adıyla yayımlayan usta yazarın başlıca eserleriyse şöyle sıralanabilir: 72. Koğuş, Baba Evi, Murtaza, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği, Gurbet Kuşları…

İhsan Oktay Anar

1960 doğumlu romancı İhsan Oktay Anar, üniversitede felsefe eğitimi aldıktan sonra master ve doktorasını yine aynı bölümde tamamlayıp öğretim görevlisi olarak aynı bölümde devam etti, emekli oldu. Başlıca eserlerinden Puslu Kıtalar Atlası 20’den fazla dile çevrilmiştir. Bunun dışında Kitab-ül Hiyel, Suskunlar, Yedinci Gün bilinen eserleridir.

Hasan Ali Topbaş

Bir Gülüşün Kimliği adlı öyküsüyle edebiyat dünyasına giriş yapan 1958 doğumlu usta yazar Hasan Ali Topbaş, özellikle 90’lı yıllardaki eserleriyle birçok ödül aldı. Başlıca eserleri olarak Sonsuzluğa Nokta, Gölgesizler, Kayıp Hayaller Kitabı, Ölü Zaman Gezginleri sayılabilir.

yazarlik-kitabi

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İspanyol sinemasından en iyi 10 gerilim filmi

Sonraki liste

2015'in en iyi yabancı müzik festivalleri

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar