TİYATRO

Mayıs ayında izlenebilecek 8 oyun

Tiyatro sezonu yavaş yavaş sona yaklaşırken kendine bir tiyatro programı yapmak isteyenlere, mayıs ayında İstanbul’da izlenebilecek 8 oyun listesi…

Madox ile Üç Gece

Ülkemizde de daha önce “Çehov Makinesi”, “Küçük Bir İs İçin Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor”, “Savaş ve Kadın” oyunlarıyla iyice duyulur hale gelmiş olan Matéi Visniec, şimdi Marmara Drama Topluluğu oyuncularıyla yeniden sahnede. Batuhan Kozanoğlu’nun yönetmenliğindeki oyun, yalnızlığın içinde, kendine ufak delikler açıp, oraya yerleşen beş kişinin çözmeye çalıştığı bir problemi anlatıyor. Hepsinin hikayesi birbirinin aynı, son üç gecedir yaptıkları aynı, sonları da. Bir dedektife dönüşmenize olanak veren metin, ipuçlarını önünüze serip, sonuca varmanızı hedefliyor. Ferdi Taşkın, Aykut Saygı, Ezgi Kapıkaya, İlker Öztürk ve Anıl Çalım’ın rol aldığı oyun 15 Mayıs 2015 saat 20:30’da Kadıköy Öykü Sahne‘de!

İki Kapılı Ev

Ekip Tiyatrosu’nun İspanyol yazar Pedro Calderón De La Barca’nın kaleme aldığı oyunu İki Kapılı Ev, Cem Uslu tarafından yönetiliyor. 25 Mayıs 2015 saat 20:30’da Moda Sahnesi‘nde, 12-19 Mayıs saat 20:30’da D22‘de gösterilecek oyunun konusuysa şöyle: Ardına uşağı Calabazas’ı da katarak sevdiği kadının peşinden Ocaña’ya gelen Don Lisardo, şehre adımını attığı daha ilk gece, kendini büyük bir kovalamacanın ortasında bulur. Yüzünü bile görmediği sevgilisini korumak amacıyla, çocukluk arkadaşı Don Felix’le düelloya tutuşur.  Kanı kaynayan âşıklar, yanlış anlaşılmalar, gizli buluşmalar, esrarlı kayboluşlar, sır dolu suskunluklar, sevdanın kederiyle yüklü genç omuzlar, soylu beyzadeler ve cingöz uşaklar arasında cereyan eden fırtınalı bir eğlence! Oyuncu kadrosunda Simel Aksünger, Ayşegül Uraz, Ömer Fırat Köker, İsmail Sağır, Hakan Emre Ünal ve Duygu Yetiş yer alıyor.

Merheba

Sahne uzamında yan yana duran bir Genç Kadın ve Genç Adam;“Dil”in kimliklendirdiği, ötekileştirdiği, “Dil” ile var olan ve yine “Dil” ile yok olan iki siluet. Ve sesler, dünyanın her dilinden sesler, rüyalarında bile ana dilini unutmayacağını fısıldayan sesler. Ve ‘kadın sesleri’ ayrı ayrı dillerden, aynı duygularla anlatan kadın sesleri, birinin gözyaşı diğerinin yanağından süzülen kadınların… Kürtçe, Türkçe, Galisyanca… Merheba oyunu, İrfan Güler ve Pepa Baamonde’nin Türkçeye çevirdikleri Galisya’lı yazar Sèchu Sende’nin “Rüyalarımda Bile Dilimi Kaybetmeyeceğim” adlı kitabındaki “Pusula İğnesi” ve “Galisyanca Konuşmaya Başlamak İçin Pratik Bilgiler” adlı öykülerinden Fatma Onat’ın yaptığı serbest bir uyarlama. Destar Tiyatro’nun oyunu 14-28 Mayıs 2015 tarihlerinde Şermola Performans‘ta!

Bütün Çılgınlar Sever Beni

Moda Sahnesi’nin oyunlarından Bütün Çılgınlar Sever Beni, 17 Mayıs 2015 Saat 16:00 ve 19:00’da sahne alacak. Kontrolden çıkmış bir kıskançlığın etrafında şekillenen hikâyede, Mert Fırat ile Öznur Serçeler evli bir çifti, Volkan Yosunlu ise kendini bu evliliğin içinde bulan yakın arkadaşı canlandırıyor.

Küskün Müzikal

Engin Alkan’ın Carson McCullers’ın Küskün Kahvenin Türküsü (The Balad of Sad Café) öyküsünden esinle kaleme aldığı ve aynı zamanda müziklerini de yaptığı Küskün Müzikal; her günü birbirinin aynı geçen, küskün bir coğrafyada kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği Zakkum Hanım’la, bir anda ortaya çıkıp kasabalının ödünü patlatan ucube akrabasının tuhaf ilişkisini ve hapisten çıkıp intikam ateşiyle Zakkum’un peşine düşen Kesik’in tutkulu aşkını kara komedi üslubunda ele alıyor. Oyun birbirinden renkli ve bir o kadar da tanıdık kasaba ahalisinin tek merakı haline gelen bu garip aşk üçgeni çerçevesinde; aşk, nefret, minnet, gaddarlık ve şefkatin iç içe geçen, belki de aşkın farklı yüzlerine dönüşen halini sahneye taşıyor. Oyun 17-24 Mayıs 2015 saat 19:00’da Emek Sahnesi‘nde!

İki Kişilik Yaz

12-21-22-23 Mayıs 2015 tarihlerinde saat 21:00’de Dot‘da gösterilecek oyunun konusu şöyle: 35 yaşın keskin virajını dönerken, hayatın denk getirdiği bir adam ve bir kadın. Edinburgh’da bir barda kesişiyor yolları. Bob ve Helena şu konuda hemfikir: 35, bok gibi bir yaş! Çünkü insan artık olayın bundan ibaret olduğunu anlıyor. Desteden sana dağıtılan el bundan başkası değil. Bir soru: “Bu gece benimle sarhoş olmak ister misin, Bob?” Hayat bize kağıtları dağıtıyor ve görünen o ki oyunu oynamıyoruz bile, sadece kağıtları çevirip elimize bakıyoruz…

Tarla Kuşuydu Juliet

16 Mayıs 2015 saat 20:00 DT Üsküdar Tekel Sahnesi‘nde gösterilecek Konya DT oyununun konusu: Shakespeare öyle bir hikaye yazdı ki dünyanın en trajik aşk hikayelerinden biri oldu. Birbirini delice seven Romeo ve Juliet, ailelerinin birbirine olan düşmanlığı yüzünden kavuşamaz. Buna dayanamayan Juliet, zehir içerek intihar eder; bunu gören Romeo ise şişedeki kalan zehiri içer ve iki aşık birlikte ölürler… Peki eğer Romeo o zehri tam içeceği sırada Juliet gözlerini açarsa… Romeo ile Juliet kavuşup evlenirlerse, bir de kızları olursa… Ha tabi bu sırada Shakespeare’i de unutmamak lazım. Yarattığı karakterleri yalnız bırakır mı? Tabi ki hayır … Ya Juliet’in o çok sevgili dadısı Romeo’ya aşık olur, papaz da iyice bunarsa… Bakalım bu trajik aşk, nasıl bir komediye dönüşür?

Yirmi Beş

Berkay Ateş’in yazıp Yiğit Sertdemir’in yönettiği oyun farklı etnik gruplara mensup hayatlar, etnisite çatışmalarının merkezinde birleşiyor. Heyecanlı, gerilimli, zaman zaman gülümseten yönleriyle Yirmi Beş, insanlığın ortak paydalarını, ortak duygulanmalarla ortaya çıkartarak, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan etnik kökenler arası çatışma sorununu farklı bir açıdan gözler önüne serip barışçıl bir bakış kazandırıyor. Oyun 16 Mayıs 2015 saat 20:30’da D22’de izlenebilir.

kadikoy-tiyatro-sahneleri-750x375

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Damak çatlatan 10 yemek temalı film

Sonraki liste

Tatil için 5 öneri - vizesiz ülkeler 2015

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!