KİTAP

Martı Jonathan Livingston’dan öğüt niteliğinde 10 alıntı

Her okuduğumuz yaşta farklı duygular hissettiren muhteşem bir öykü Martı Jonathan Livingston. İdealleri uğruna sürüden kovulan ama yine de pes etmeyerek aradığı özgürlüğe kavuşan cesur bir martının öyküsü.

Richard Bach’in bir martının hikayesiyle insanlığa seslendiği bu öykü, yapabileceğimize inandığımız düşüncelerin arkasında durup bu düşünceler uğruna hayır diyebilmeyi öğretiyor bizlere. Martı Jonathan Livingston’dan bizlere öğüt niteliğinde 10 alıntı kitabın girişinde yazarın da belirttiği gibi “içimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan ’lara…”

1. En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir.

2. Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. O zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin.

3. Fakat hiçbir şey öğrenilmemişse, sonraki yaşam öncesinin aynısı olacaktır; aynı sınırlar ve kazanmak için yüklenilen aynı sıkıntılar…

4. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!

5. Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın. Başarmak için ne yaptığını bilmek gerekir.

marti-jonathan

6. Cennet bir yer, bir mekân değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir.

7. Bir kanat ucunuzdan diğerine kadar tüm bedeniniz, düşündüklerinizden başka bir şey değil. Düşüncelerinizin zincirlerinden kurtulun, bedenlerinizin zincirlerini kırın. İstediğimiz yere gitmekte, istediğimiz yerde bulunmakta özgürüz.

8. Rakamlar sınırları belirler. İyinin, mükemmelin sınırları yoktur. Mükemmel hıza ulaşmak, orada olmak demektir.

9. Eğer dostluğumuz zaman ve mekanla sınırlıysa, o yok demektir.

10. Bizler sürünün bir parçası değilsek, kurallarına da uymak zorunda değiliz.

 

Martı Jonathan Livingston’dan öğüt niteliğinde 10 alıntı

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Venedik gezi listesine eklenecek 4 önemli saray

Sonraki liste

9 maddede kendi sözleriyle Can Yücel ve hayatı

Büşra Avcılar

Büşra Avcılar

Kendimi bazı cümlelerle tanımlayarak bir kalıp oluşturduğumda, aslında çoğu insanın da bu şekilde olduğunu düşündüğüm için sadece “insanım” demek bana egosuz geliyor. Ayrıca insanların yalın halinden çok, egosuz halini severim...