TİYATRO

Mart ayında izlenecek 4 yeni tiyatro oyunu

Mart ayında bağımsız tiyatroların bu sezonki yeni oyunları yeni seyircilerini bekliyor. Yeni oyunlar izlemek isteyenler için işte 4 yeni tiyatro oyunu listesi.

 kimseye-bir-sey-soylemeyecegimKimseye Bir Şey Söylemeyeceğim

Kendi metinleri üreten bağımsız tiyatro gruplarından görmeyeri, Şubat ayında prömiyerini yaptığı yeni oyunuyla bu ay da seyirci karşısına çıkmaya devam ediyor. 16-30 Mart saat 20:30’da TiyatroHal‘de gösterilecek oyun 1964 yılında Amerika’da gerçekleşen Kitty cinayetinden esinle yazılmış ve kurgulanmış bir hikâyeye sahip. Oyun, bir kadının sokak ortasında katiline yalvarışını, aynı anda iki yabancı sesin  birbirine tutunmalarını, geriye akmaya başlayan anıların içinde labirentler yaratmış genç çiftin kayboluşlarını anlatıyor. Oyun, kendi hayatlarının beta mega dalgalarını duyumsamak istemeyenler için yeryüzünün bilinen en eski işkencesi.  Oyunun yazarlığını ve yönetmenliğini, topluluğun kurucusu ve ilk yapımlarından da tanıdığımız Uğur Küçükdağ yapıyor. Bahar karakterini Nihan Aypolat oynarken, Telekız karakterinde Nihan Demirelli canlandırıyor.

site-gnlevSite

gnlev‘in 9-12-26 Mart tarihlerinde Hayal Perdesi Beyoğlu‘nda saat 20:00’de sahne alacak oyunu Site’nin senarist ve yönetmenliğini Turgay Doğan yapıyor. Oyuncu kadrosunda Dicle Alkan, Doğa Demirhan, Semra Morgil, Öykü Oktay ve Emre Taştekin’in yer aldığı oyunda mükemmel eğitimden bahsediliyor. Günlük yaşamda aktif olan çiftlerden, yardım gecelerinden, vücut bakım setlerinden, sorumluluklardan, pedagojiden…  Kısacası Site, şehrin keşmekeşinden, dışarıdaki tüm o kötülüklerden kaçıp, güvenli yaşamlar sürdürmek isteyen insanların öyküsüdür. Gerçeklik ve oluş arasındaki çelişkinin güvenlik kameralarına takıldığı oyunda, her şeyin sürekli onarılıp başa döndüğü steril yaşam alanlarının karanlıkları dile getiriliyor.

bir-idam-mahkumunun-son-gunuBir İdam Mahkumunun Son Günü

Victor Hugo’nun ölümsüz eserlerinden Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Yeni Tiyatro’nun tek perdelik oyunu. 9-28 Mart saat 20:30’da Kumbaracı50‘de sahnelenecek oyun, Batuhan Pamukçu’nun oynadığı/yönettiği tek kişilik bir oyun aynı zamanda. Oyunun tanıtım metni şunları soruyor bize: Sizin de son gününüz olsaydı ne hissederdiniz? Son gününüzü yaşadığınızı bilmek ister miydiniz? Peki boynunuza inen keskin bir bıçakla sonlansaydı yaşamınız! Kahramanımız zamanının uçuculuğunda kaybolmamaya çalışıyor. Oyun bir idam mahkumunun son gününü anlatıyor. Hayat, suç, ölüm, masumiyet ve geride bırakılanlar… Tek bir gerçekle savaşıyor: “Mezarların kapakları içeriden açılmaz.”

karanligin-otesinden-gelen-seslerKaranlığın Ötesinden Gelen Sesler

Yolcu Tiyatro, Ariel Dorfman’ın oyununu yeniden kurgulayarak seyirci karşısına çıkıyor. Yeni tiyatro oyunu listemizdeki bu son oyunda tecrit, kadın cinayetleri, tecavüz, işkence, din sömürüsü, çocuk işçiler, anadil ve çevre eylemleri gibi konularda dünyanın farklı ülkelerinde ve Türkiye’de baskılara, insan hakları ihlallerine uğrayanların gerçek hikayeleri anlatılıyor. Ersin Umut Güler’in yönettiği oyunda Cenk Dost Verdi, Simge Geren ve Ulaş Bayır rol alıyor. Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler, 13 Mart Cuma 19:00 Moda Sahnesi, 15 Mart Pazar 20:00 S.D.K.M. Tatbikat Sahnesi (Kocaeli), 27 Mart Cuma 20:30 Şermola Performans’ta sahne alacak.

KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR OYUNUNU İZLEMEK İÇİN 3 NEDEN 

Mart ayında izlenecek 4 yeni tiyatro oyunu

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Mahalle kültürünü yaşatan Moda kafeleri

Sonraki liste

Culotte pantolon etek modasına hazır mısınız?

Eda L.

Eda L.