Yaşam

Markalar tarafından dijital içerik üretmenin önemi

İçerik pazarlama trendlerine baktığımızda, dijital içerik en üst sıralarda yer alıyor. Bunun en temel sebebiyse, müşterilerin satın alma süreçlerinin yüzde 93’ünün çevrimiçi aramalar sonucu olması kabul edilebilir. Bu yüzden markanızla fark yaratmak ve marka bilinirliği oluşturmak için dijital içerikler oldukça önemli bir faktör.

Müşteriler, artık geleneksel pazarlama yöntemlerinden etkilenmeye devam etse de mobil içeriklere daha çok ilgi gösteriyor. Okuyucuyu bilgilendiren, değer yaratan ve ilgi çeken blog, sosyal medya gibi dijital içerikler üreten markalar, tüketiciler tarafından daha çok tercih ediliyor. Markanızın, müşterilerinizin gözünde daha değerli kılabilmek için yaratacağınız dijital içeriklerde dikkat etmeniz gereken üç temel unsur vardır. Bunlar değerli, ilgili ve devamlılık gösteren içerikler olarak bilinir. Hazırlayacağınız içeriklerde bu üç maddeyi göz önünde bulundurarak, markanızı tüketicilerin gözünde daha değerli bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Markalar açısından dijital içerik pazarlamasının önemini şöyle sıralayabiliriz:

Kurumsal web sitesi içerikleri

Tüketiciler bir ürünü satın alma aşamasında, karar sürecinde satın alacağı ürün veya hizmet hakkında kaliteli bilgi edinmek istiyor ve internetten etraflıca araştırmasını yapıyor. Bu noktada kurumsal markaların internet sitelerindeki içerikler müşteri için oldukça önemli olabiliyor. Çünkü tüketiciler, markanızın internet sitesini rakip markalarla karşılaştırıyor ve araştırmalar yapıyor. Eğer müşteriler içeriklerinizi diğer sitelere göre daha ilgi çekici, bilgilendirici ve kaliteli görüyorsa sizi tercih edebiliyor. Aynı zamanda kurumsal markanızın sosyal medya hesaplarını da aktif tutarak, müşteriler tarafından görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Aynı şekilde markanızın vizyonunu yansıtan bir blog ile de hedef kitlenize fayda sunan içerikler sunabilir ve aranızda kurduğunuz bağı güçlendirebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Tüketiciler, herhangi bir ürüne ulaşmak istediklerinde, çareyi arama motorlarında buluyor. Bazen müşteri kazanmanın en etkili yolu, müşterinin google’ladığı yerde olabilmek olabilir. Çünkü tüketici, araştırdığı ürüne bakarken, Google’da karşısına çıkan ilk sonuca tıklama olasılığı daha yüksektir. Kurumsal markanızın internet sitesi için arama motoru optimizasyonunu (SEO) planınıza mutlaka dahil edin. Hazırlayacağınız SEO içerikleriyle internet sitenize daha fazla organik trafik ve daha fazla potansiyel müşteri çekebilirsiniz. Aynı şekilde arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Video içerikler

Video içerikler gitgide hayatın bir parçası haline geliyor ve marka bilinirliğini artırmak ve yeni müşteriler kazanmak için önemli bir rol oynuyor. Marka stratejinizde video içerikler kullanmak, sizi rakiplerinizden ayıran önemli özelliklerden biri olabilir. Sattığınız ürüne uygun, renk ve müziklerle desteklenen özgün video içeriklerle, müşterileri ne sattığınız konusunda bilgilendirebilirsiniz. Markanızın belirlediği hedef kitle ve bölgeye kolaylıkla erişebilen video içerikler, istenilen mesajı doğru olarak aktarma konusunda size yardımcı olabilir.

Sizin şirketinizde de kurumsal web sitesi içeriklerine, markalara özel blog içerikleri ve yönetimine, Google’da üst sıralara çıkabilmek adına SEO içeriklerine ihtiyacınız varsa, yukarıdaki hizmetler dışında e-dergi ve e-mailing çalışmaları için de Contentive İçerik Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Contemporary Istanbul'dan 12 çarpıcı çalışma

Sonraki liste

Yeniköy kahvaltı mekanları

Buse Alkan

Buse Alkan