GEZİ

Lizbon’da görülecek 5 yer

TEPELER üzerine kurulu, yardımsever insanlarla dolu, bakımsız ve eski olduğu kadar sıcak bir şehir Lizbon… Atlantik Okyanusu kıyısındaki bu ‘Akdenizli’ şehirde görülmesi gereken 5 yer:  » Baxia » Bairro Alto » Alfama » St. George Kalesi » Belem Meydanı

» Baxia

Orta Çağ’dan beri şehrin merkezi olma özelliği koruyor. Rossio ve Praça de Comercio isimli iki meydanı var.  Zafer Takı’na uzanan cadde, alışveriş yapmak, arada oturup bir şeyler yemek için ideal. Zira trafiğe kapalı bir bölge. Buradaki tarihi Santa Justa asansöründen manzaraya bakabilirsiniz. 1902 yılında hizmete açılan bu asansöre binmeden olmaz diyorsanız, biraz sıra beklemeyi göze alın.

» Bairro Alto

Lizbon’un bohem mahallesi. Gece dışarı çıkmak isteyenlerin ilk gitmeleri gereken yer. Öyle turistik bir yer zannetmeyin; farklı müzik türleri çalınan barları, canlı müzik mekanları, salaş veya şık restoranları var. Bairro Alto’nun kelime karşılığı ‘yukarı mahalle’.

» Alfama

Tarihi 12. yüzyıla uzanan bu yer, şehrin ilk mahallesi. Yahudi mahallesi olarak da biliniyor. Adını Arapça’da hamam kelimesi olan Al Hammam’dan almış. Daracık sokaklarında dolaşırken, yerel halkın yaşantısına tanık olabilirsiniz. Arada soluklanmak için soğuk bir bira içebileceğiniz küçük mekanlar bulabilirsiniz. Seramik Müzesi ve Sao Vicente de Fora Kilisesi de bu bölgede.

» St. George Kalesi

Lizbon’un en yüksek tepesine kurulduğu için şehrin her yerinden görülüyor; dolayısıyla manzarası pek güzel. Ama bu manzarayı görmek için kaleye giriş bileti almak gerekiyor. Gittiğimizde ne yazık ki çok sıra vardı; biz de kaleye oldukça yakın olan Alfama’nın sokaklarında dolaşmayı tercih ettik.

» Belem Meydanı

Şehrin en görkemli ve eski meydanı. Zamanında denizcilerin keşfe ve savaşa uğurlandığı bu meydanda turladıktan sonra Belem tatlısı yemeyi de ihmal etmeyin. Gördüğünüz bir pastanenin önündeki sıraya girin; o sıra sizi bu meşhur tatlıya götürecektir. (Orijinali Pastais de Belem’de) Oldukça hafif bir tatlı olduğunu belirtelim. Belem Meydanı’nda Belem Kulesi, Jeronimo Manastırı ve Kaşifler Anıtı‘nı da görmeden geçmeyin.

 

Kapak fotoğrafı: Jaime.silva

Vizesiz ülkelerde tatil önerileri için tıklayın.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Keşfetmeniz gereken 6 kırtasiye

Sonraki liste

Kıvırcık saçlar için 4 ideal şekillendirici

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!