SİNEMA

Kendine has tarzıyla 6 Onur Ünlü filmi

Leyla ile Mecnun dizisiyle medya sektörünün enteresan adamı olarak tanınan Onur Ünlü, aslında geçmişte de pek çok başarılı filme imza attı. Neredeyse her filminde bulunan fantastik olaylar ya da figürler Onur Ünlü’yü neden bu kadar sevdiğimizi açıklar nitelikte. Hep birlikte filmlerine bir göz atalım.

polis

Polis (2007)

Baş rollerini Haluk Bilginer ve Özgü Namal’ın paylaştığı Polis filminin yönetmeni ve senaristi Onur Ünlü aynı zamanda yapımcılığını da üstlenmiştir. Bu orijinal ve cesur filme kendinizi kaptırıp keyifle izleyeceksiniz .Onur Ünlü’nün ‘Basit bir delilik’ dediği bu film gerçekten de bir sanat eseri. Filmdeki ince detaylara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Konusuysa şöyle: Mutlu ve kalabalık bir ailesi olan Musa Rami (Haluk Bilginer) başarılı bir cinayet masası polisidir. Kafasını kurcalayan iki derdi vardır. Birisi kendisinden oldukça küçük üniversite öğrencisi Funda’ya (Özgü Namal) olan aşkı, diğeri de ünlü bir mafya ailesinin kendisine ve ailesine yönelik tehditleri. Bu sırada aldığı bir haber ise her şeyi altüst eder.

gunesin-oglu

Güneşin Oğlu (2008)

Baş rollerde yine Özgü Namal ve Haluk Bilginer var. Haluk Bilginer’in üstün oyunculuğu, senaryonun mükemmelliği sizi büyüleyecek. Onur Ünlü’nün kafasının gerçekten de farklı işlediğini bir kez daha anlayacaksınız. Harika bir fantastik komedi olan Güneş’in Oğlu filminin konusu şöyle: Sıradan bir hayatı olan Fikri Şemsigil , bir mucize bekleyerek günlerini geçirirken istediği sonunda olur. Güneş’in Oğlu olduğunu fark eder. Fikri Şemsigil’in ruhu artık çevresindeki insanların bedenine girip çıkmaya başlar ve olaylar çığrından çıkar.

bes-sehir

Beş Şehir (2009)

Birçok ödül alan bu film gerçek bir sanat eseri.Oldukça başarılı olan Beş Şehir filmindeki kedi herkesin aklında soru işareti bırakmış olsa gerek ki Onur Ünlü ‘Metafor değil,bildiğin kedi’ açıklamasını yapmıştır. Ayrıca ‘Polis’ filmine de gönderme yaparak kendisiyle alay ediyor Onur  Ünlü. Konusuna gelince… Hayatlarından çok da memnun olmayan insanların yaşama çabasını anlatırken aşk, ölüm ve daha birçok duyguyu da içinde barındıran bir film.

celal-tan-ailesi

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)

Kara komedi türündeki bu filmi beğenenler kadar beğenmeyenler de çok. Onur Ünlü’nün bu film hakkındaki görüşü şöyle: “İnsan anne babasını seçemez. Fakat bir ailenin bireyidir. Bu yalancı bireylik durumu, insanın aslında basitçe bütün hayatında çeşitli şekillerde karşılaşacağı statükoyla girdiği öldürücü işbirliğinin de başlangıcıdır. Statüko, risk almak istemeyen ve konforlarını devam ettirmek adına her türlü yalanı üretebilecek bireyler yaratır. Celal Tan ve Alesinin Aşırı Acıklı Hikayesi adlı film; bu zorunlu olarak bir arada durmaktan kaynaklanan konforunun insanları ne hale getirdiği, insanı nasıl başka bir şeye dönüştürdüğü, zorla bir arada bulunmanın bir yerden sonra ne kadar sıkıcı ve ezici bir hal aldığı fikri etrafında gezinir. Ve bunu yaparken bütün kurum ve durumlarla ince ince dalgasını geçer. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıkılı Hikayesi insana güvenmez. Çünkü Shakespeare’in de dediği gibi bilir ki insan, insandır.”

sen-aydinlatirsin-geceyi

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)

Fantastik ve absürd öğelerle dolu olan siyah beyaz film ilginç bir kara sinema örneği.Baş rollerde Ali Atay ve Demet Evgar’ın yer aldığı ‘en Aydınlatırsın Geceyi filminin oyuncularının büyük çoğunluğu Leyla ile Mecnun ekibinden. Sinema eleştirmenlerine göre bu film ileride Türk sinemasının özgün başyapıtlarından biri. Konusu şöyle: Karakterlerin tamamının süper kahraman olduğu bu filmde değişik bir aşk hikayesi anlatılmaktadır.

itirazim-var

İtirazım Var (2014)

İtirazım Var , Onur Ünlü’nün 10 filme ulaşmasını istediği Milli Cinayet Koleksiyonu’nun üçüncü ayağıdır. Polisiye komedi tarzında olan film karakterlerin ironik yapısını ilginç bir dille anlatıyor. Onur Ünlü’ye ve başrol oyuncusu Serkan Keskin’e ödül kazandırmış bu film ülke gündemine de değinmeden geçemiyor. Konusu da şöyle: Selman Bulut (Serkan Keskin), eski boksör, şimdilerdeyse ilginç bir cami imamıdır. Camide namaz kıldırdığı sırada silah sesleriyle herkes irkilir ve bir kişi hayatını kaybeder. Selman Bulut’un da dahil olduğu bu sıra dışı olaylar çözülemez bir hal alır.

 

Kendine has tarzıyla 6 Onur Ünlü filmi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Evden kaçış oyunu için 3 büyük şehirdeki alternatifler

Sonraki liste

Bağımsız sinemanın yıldızı Darren Aronofsky’den 6 kült film

Özge Uçar

Özge Uçar