TİYATRO

Kelebekler Özgürdür oyununu izlemek için 3 neden

Kelebekler Özgürdür, Tiyatro Ak’la Kara’nın bu sezonki en iyi oyunlarının başında geliyor. Peki bu oyunu neden izlenecek oyunlar listenize almalısınız kısmına gelince…

Baş rollerini Kerem Kobanbay, Buket Dereoğlu, Bedia Ener ve Hakan Çeliker’in paylaştığı oyunun afişindeki “Dünyayı hiç görmemiş birinin gözünden görün” cümlesi konu hakkında fikir verse de yine de hikayeyi özetlemekle başlayalım. Doğuştan görme engelli olan Don Baker, 35 yaşında ilk kez kendi başına yaşamaya başlamıştır. New York taki küçük dairesinin karşısına Jill adında bir oyuncuyla tanışır aşık olur. Bir süre sonra Don’un annesi onu kendi evine götürmek için dairesine gelir ve söylenmeyen sözler, cesaret edilemeyen kararlar sıraya girer.

Oyunu güçlü ve izlenmeye değer kılan özelliklerin başında Don Baker karakterini canlandıran Kerem Kobanbay’ın inanılmaz performansı geliyor. İki perdelik oyun boyunca görme engelli rolünü oynamak, Yeşilçam filmlerindeki gibi sabit bir noktaya bakmakla sınırlı kalsaydı çok daha kolay olabilirdi. Ancak Kobanbay zor olan yolu seçip, aylarca görme engelli bir çiftin yanında kalarak her anlamda rolüne dört dörtlük hazırlanmış. Oyun boyunca gözlerini sadece beyaz kısmı görünecek şekilde kısıp oynayan, odadaki eşyaları “gerçekten” el yordamıyla bulan oyuncu, sahnede geçirdiği her saniyenin hakkını veriyor.

kelebekler-ozgurdur-tiyatro

Oyun aslında dramatik bir öyküyü anlatıyor ama ustaca aralara serpiştirilen espriler, seyircinin yüzüne tatlı bir gülümseme armağan ediyor. Bu da halihazırda görme engelliler karşısında ortaya çıkan o “acıma” duygusu yerine, onların sadece göremeyen “yeterli” bireyler olduğu gerçeğini anlatmada etkili bir yol. Don Baker da zaten bunun peşinde. Kendi ayakları üzerinde duramaz, eksik diye düşünenlerin nasıl da hayatını kısıtladığını göstermeye çalışıyor. Oyunda olduğu gibi perde kapandıktan sonra da kulaklarınızın pasını silen Alpay’ın Kelebekler Özgürdür şarkısıysa, izlediklerinizin uzun süre içinize işlemesinde önemli bir etken.

Tüm öykü tek mekanda geçmesine rağmen bol dekorlu bir sahne düzeni var. Buna rağmen izleyici nerede oturursa otursun rahatça izleyebileceği bir reji hazırlanmış. Hangi dekorun ne zaman kullanılacağı da ayrı bir merak uyandırıyor. Merak duygusu ilginç bir şekilde oyunun genelinde hakim. İlginç olmasının nedeni, aslında olayların nasıl ilerleyeceğini az çok tahmin edebilmeniz ama yine de meraklanmanız. Bu gerek oyunculuk gerekse detaylarla süslenen rejinin başarısından olsa gerek.

Editörün notu: Kelebekler Özgürdür oyunun gösterim tarihlerini www.tiyatroaklakara.com adresinden takip edebilirsiniz.

PARKTA GÜZEL BİR OYUNUNU NEDEN İZLEMELİSİNİZ?

Kelebekler Özgürdür

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

2015 ilkbahar yaz modası - 6 trend

Sonraki liste

İstanbul'da sessiz sakin bir kahvaltı için 3 adres

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar