SİNEMA

Kayıp Kız filmi ve başarıyla işlediği 5 konu

Kayıp Kız filmi gerek kurgusu gerekse oyuncu kadrosuyla dört Altın Küre adaylığının hakkını veriyor. Ekim 2014’te vizyona girip bir anda tüm dünyanın ilgisini çeken bu filmi mercek altına aldık ve başarıyla işlediği konuları listeledik.

Baş rollerde Ben Affleck ve Rosamund Pike, yan rollerdeyse Neil Patrick Harris, Tyler Perry ve Carrie Coon gibi isimlerini gördüğümüz Kayıp Kız (Gone Girl)’ın yönetmeni, kitap uyarlamalarının dahisi olan David Fincher. Bu film de bir roman uyarlaması yine. 2012’de yayınlanan ve filmle aynı adı taşıyan romanın yazarıysa Gillia Fylnn.

Gerilim türündeki ve iki buçuk saatlik Kayıp Kız filmi konu olarak ne seçmiş derseniz… New York’ta başlayıp evliliğe dönüşen ilişkilerinin beşinci yıl dönümünde Amy’nin esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ve kocası Nick’in polisi aramasıyla tanışıyoruz çiftle. Missouri eyaletlerinden birine yerleştikten sonra ilişkileri kötüye giden çiftin hikayesini film boyunca süren flashback’lerle. Başta kaçırıldığı düşünülen Amy’nin kocası tarafından öldürülmüş olabileceği dalgasıyla devam ediyor. Ve zaman geçtikçe daha çok şaşırıyor, daha çok tahmin yürütüyor ve daha çok yanılıyoruz. Zaten filmi sonuna kadar sıkılmadan izlememizin nedeni de bu. Elbette kusursuz cinayet olmadığı gibi kusursuz kurgular da olamıyor özellikle korku ve gerilim filmlerinde. Kendinizi zorlarsanız illa ki bir mantık hatası yakalarsınız ancak Kayıp Kız filmi o kadar çok konuya birden parmak basıyor ki kafanız onlarla meşgulken, hata peşine düşmüyorsunuz bile. Gelelim işlediği konulara…

Kadın-erkek ilişkileri

Kadınların bir ilişkiye tutkuyla bağlanışı, erkeklerin aşk ilişkisinde kendine biçtiği rol, zaman geçtikçe çiftlerin aşkın büyüsünden uzaklaşıp birbirlerini değiştirmeye çalışmaları, birbirlerini algılama biçimleri ve tabii ki aldatmanın yarattığı tahribat… Filmi izlerken Dick ve Amy’nin ilişki içindeki tavırları için bir hak veriyor bir kızıyoruz.

Evlilik

“İki gönül bir olunca samanlık seyran olur” diye başlayıp ekonomik sorunların evliliği nasıl değiştirebildiğine doğru gidiyor film. Ayrıca klasik çiftlerden olmamayı neredeyse takıntı haline getirmişken bir çiftin o “klasikler”i aratacak hale gelmesi de filmin merkezide yer alıyor.

Aile

Amy, çocuklar için hikaye kitapları yazan bir ailenin tek kızıdır. Amy’nin adı ve yaşadıklarıyla yayınladıkları kitap dizisinde kızlarının çocukluğunu bir anlamda ticari malzemeye dönüştüren anne ve babanın ebeveynliği de sorgulanıyor.  Filmin sonunda Amy’nin geldiği noktada aileye ne kadar pay verileceği seyirciye bırakılıyor.

Cinayet

Kayıp Kız filmi, biri işlenmemiş biri de gözlerimizin önünde canlı kanlı işlenen iki cinayeti konu alıyor.  İlginç bir katil psikolojisi yanında kitaplardan “kusursuz cinayet nasıl olur”u öğrenen bir karakterle gerilimi sonuna kadar yaşıyoruz.

Medya

Hayatımızın büyük bir parçası olan medyanın, toplumun gündemini hatta ruh halini değiştirmede ne kadar etkili olduğu malum. Onun sayesinde birini çok sevebildiğimiz gibi ondan nefret de edebiliyoruz kolayca. Medyanın bu çirkin tahakkümü, topluma ve haliyle bireylere “ideal insan” olma kalıpları vermesi, o kalıba uymayanları da alaşağı etmesi sert bir dille konu ediliyor filmde. Belki de tüm izleyicilerin fikir ayrılığı yaşamadan birleşeceği yegane mesaj budur, ne dersiniz?

EN İYİ YABANCI SİYAH BEYAZ FİLM LİSTESİ

Kayıp Kız filmi 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

3 büyük şehirdeki tiyatro oyunları listesi - Ocak 2015

Sonraki liste

İstanbul Anadolu Yakası'ndaki 12 doğum hastanesi

Hanife Yaşar

Hanife Yaşar