GEZİ

Kalkan’da gezilecek yerler

Antalya’nın Kaş’a bağlı sevimli ve sakin beldesi Kalkan, özellikle Avrupalı turistlerin ilgi odağı. Ayrıca tertemiz denizi, yakın çevresindeki birçok doğal ve tarihi alanlarıyla hem sakin hem de kendi çapında hareketli bir tatil vadediyor. Tatil rotasını buraya çevirenler için hazır gitmişken Kalkan’da gezilecek yerler listesi hazırladık. 

Kaputaş Plajı

Oldukça küçük ama pek meşhur bir plaj Kaputaş. Kalkan merkeze yaklaşık 5 km, Kaş’a yaklaşık 20 km uzaklıktaki bu plaja yol kenarında durup aşağı inilerek ulaşılıyor. Plaja günübirlik gelenler olduğu gibi çadırı kapıp konaklayanlar da var. Giderken yanınıza atıştırmalık yiyecek almanızda fayda var. Ancak tamamıyla mahremiyet bölgesi de değil. Yolun takriben 200 metre ilerisinde (Kaş’a doğru) Ada Restaurant isimli bir mekan bulunuyor.

Patara Plajı/Antik kenti

Fethiye-Kaş karayolu üzerinde Kalkan’a yaklaşık 17 km uzaklıktaki Patara Plajı için ikisi bir arada diyebiliriz. Bir yanda 12 km’lik kumsalı ve hiç durmayan rüzgarıyla deniz/güneşlenme keyfi, diğer yanda plaja varmadan yol boyunca uzanan antik kentiyle kültür gezisi fırsatı… Rüzgar sörfü için de ideal plajlardan olmasının yanında Caretta caretta’ların uğrak yeri olduğu için koruma altında.

patara-plaji

 

Antik kent, ana yol üzerinden Patara Plajı yönüne saptıktan sonra tek tük kalıntılarla başlıyor. Yol boyunca genellikle ev kalıntıları yer alan antik kentte plaja yaklaştıkça yapılar büyüyor. Son kertede antik tiyatro, restore edilmiş meclis binası ve şehrin ana caddesi karşılıyor ziyaretçileri. Malumunuz Antalya’nın birçok yerinde nereye baksanız Likyalılardan kalma izler var. Patara antik kenti dünyanın ilk meclis binasına sahip olmasının yanında Likya Birliği’nin başkentliğini yapmasıyla da biliniyor. Tabii sonrasında Roma ve Bizans medeniyetleri de gelip geçer bu kentten. Noel Baba’nın da Pataralı olduğu söylentiler arasında.

patara-antik-kent-2

Xanthos / Örenyeri

Kalkan’da gezilecek yerler arasında tabii ki Xanthos da var. M.Ö. 2.yy’da Likya Birliği’ne başkentlik yapmış Xanthos antik kenti, Kalkan’a yaklaşık 15 km uzaklıkta. Aynı zamanda Fethiye ve Kaş’ın tam ortasında kalıyor. M.Ö. 42 yılında Roma işgaline uğrayan ve Bizans döneminde de psikoposluk merkezi olarak kullanılan kent, iki akropolden oluşuyor. Roma döneminden kalma antik tiyatro, Harpy anıtı, agora ve anıt mezarların bulunduğu Likya akropolü, anlatılanlara göre Xanthos kralının karısının yaşadığı bölge. Roma akropolündeyse hem Likya hem de Grekçe yazılmış anıt mezar, çok sayıda kaya mezar ve kaideli mezar bulunuyor.

xanthos-antik-kenti

Letoon/Leto Tapınağı

Xanthos kentinin karşısında yer alan oldukça küçük bir alana yayılı bu antik kent, Apollon ve Artemis’in annesi tanrıça Leto için kurulmuş. Likya Birliği’nin dini merkezi konumundaki yerleşim yeridir. M.Ö 6. yy.’dan kalma Artemis, Apollon ve Leto’ya ait üç tapınağın yanında bir de Helenistik portik bulunuyor. Ayrıca sahnesi olmayan oldukça büyük grek planlı bir tiyatro, Leto, Apollon, Artemis tapınakları ile seller nedeniyle toprakla dolmuş nympheum ve agora kentin görülecek eşsiz eserlerinden.

letoon-antik-kenti

Kalkan’da gezilecek yerler, Kalkan’da gezilecek yerler, Kalkan’da gezilecek yerler

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Yaz tatili için vazgeçilmez 10 kıyafet önerisi

Sonraki liste

Denizde Caz 2015'te 5 muhteşem konser

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!