KİTAP

James Joyce’un Nora’ya yazdığı “edepsiz” aşk mektupları

James Joyce, 20. yüzyıl edebiyatını yerinden oynatan bir yazar. Sözcüklerin altını üstüne getirerek, anlatımda denediği yeniliklerle kendinden sonraki kuşak yazarlarına yön vermiş bu ustanın, sevgilisi Nora için yazdığı aşk mektupları listesi…

“Bir gün kıyafetlerimle uyuduğum sırada bana bir sürpriz yapacağını ümit ediyorum. Uykulu gözlerinde bir fah*şenin kor aleviyle yavaş yavaş üzerime çıkacaksın, pantolonumun düğmelerini bir bir açacaksın ve…”

Türkçeye çevrilmesi tam 40 yıl süren, herkesin bildiği ama kimsenin okumadığı büyük yapıtı “Ulysses”i, James Joyce’un sevgilisi Nora da başlarda okumaya istekli olmamış. Hatta ona “Niçin insanların okuyabileceği kitaplar yazmıyorsun?” diye çıkışmış. Peki yasalar nasıl aklamış bu yazarı dersiniz? 1933’te ABD hükümeti, romanı “müstehcen”lik gerekçesiyle toplatma kararı almış ve adeta eleştirmen edasında konuşma yapan yargıç, yapıta “şaşırtıcı başarı” olarak not düşmüş.

İleride Nora Barnacle ile resmen evlenecek olan Joyce, edebiyat ortamında kullandığı çığır açan üslubunu, Norasına yazdığı aşk mektupları içinde de kimilerinin “edepsizce” olarak tanımlayacağı şekilde kullanmaktan hiç çekinmemiş. Bakalım ayin niteliğindeki bu mektuplarda neler yazıyor… İşte o tutku dolu aşk mektupları arşivinden çarpıcı alıntılar:

1. “Hep sen varsın düşüncelerimde. Geceleri yatağa girmek benim için bir tür işkence. Aklıma gelenleri yazamayacağım bu kâğıda, arzumun çılgınlıklarını. Seni yüzlerce acayip, yüz kızartıcı, bakir, bitkin pozda görüyorum.”

Nora Barnacle

2. “Nora, sadık sevgilim, tatlı-gözlü edepsiz okullu kızım, fah*şem ol benim, metresim ol, istediğin kadar (benim küçük baştan çıkarıcı metresim! benim küçük fah*şem!), sen benim her zaman yabani çit çiçeğim, lacivert yağmur ıslağı çiçeğimsin.”

James Joyce ile Nora Barnacle

3. “Tenini benim için donat sevgilim. Buluştuğumuzda güzel, mutlu, sevgili, alımlı, anılarla dolu ve özlemlere boğulmuş ol.”

James Joyce with Nora Barnacle

4. “Kendini bana ver sevgilim, tamamen, tamamen kavuştuğumuzda. Kutsal ve başkalarına mahrem olan her şeyi özgürce bana ver. Senin gövdenin ve ruhunun Tanrısı olmak istiyorum.”

James Joyce

5. “Bir gün kıyafetlerimle uyuduğum sırada bana bir sürpriz yapacağını ümit ediyorum. Uykulu gözlerinde bir fahişenin kor aleviyle yavaş yavaş üzerime çıkacaksın, pantolonumun düğmelerini bir bir açacaksın ve…”

NOT: Bilindik aşk mektupları karşısında Joyce, yasanın parmağının olmadığı, toplumun değer yargılarının kenara fırlatıldığı bir imgelem üzerine oturtmuş arzularını. Bu mektuplardan biri, Sotheby’s Müzayede Evi’nde rekor bir fiyata, 240 bin 800 sterline satılmış. Satılan bu mektupta Joyce, karısına “vahşi gözlü fahişem” diye hitap ediyormuş.

 

orhan-veli-siiri-750x375

 

http://tr.wikipedia.org/wiki/James_Joyce

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Elif Çağlar önerdi: Yeni başlayanlar için 5 büyük caz müzisyeni

Sonraki liste

Romanya gezisi yapacaklara: Tadılması gereken 5 lezzet

Leopold Bloom

Leopold Bloom