GEZİ

İzmir’in Birgi Köyü ve uğramanızı gerektiren 5 sebebi

2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen ve şehir yaşamından sıkılanları sıcak bir atmosferle karşılayan güzel insanlarıyla Ödemiş Birgi köyü, dünyanın her yanından insanı misafir ediyor. İşte bu ayrıcalıklı yeri görmek için 5 sebep…

Kendisine oranla biraz daha popüler bir köy olan Şirince’nin bu anlamda bir nebze gölgesinde kalsa da son zamanlarda bilinirliği arttıkça her kesimden ziyaretçinin, özellikle hafta sonlarını renklendirmeye başlamış durumunda. Gezi bölümünde sizler için rotamızı bu kez İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü’ne çevirdik.

İnanç turizminde sessiz sedasız büyüyor

birgi-koyu-turbe

Birgi Köyü, tarihi yapıları ve doğal güzelliğinin oluşturduğu atmosfer kadar, inanç turizmiyle de ön plana çıkıyor. Anadolu’nun birçok bölgesinden, turlar halinde köydeki türbeleri ziyaret etmek için gelenler bulunuyor. Özellikle Birgivizade ile yan yana yatmakta olan büyük islam bilgini Birgivi Mehmet Efendi’nin kabri, ziyaretçi akınına uğruyor. Öte yandan Sultan Şah Türbesi de buradaki inanç turizminin önemli bir parçası konumunda. Köy içinde ibadetini gerçekleştirmek isteyenler için mescitler ve adak alanları da var. Kabristanın çevresindeki ağaçların dallarına astıkları bez ya da kumaş parçalarıyla dilek tutan insanları da görmek mümkün.

5 bin yıllık tarihle iç içe

birgi-koyu-tarihi

Birgi köyü, Aydınoğulları’nın ilk merkezi bölgesi olarak biliniyor. Tarihi süreç içerisinde Frig, Lidya, Pers, Bergama, Roma ile Bizans hegemonyası altında kaldıktan sonra Türk egemenliğine geçen bölge, Bizans döneminde Pyrgi olarak anılıyormuş. Bugünkü Birgi ismini de tam olarak işte buradan alıyor. Zeus ve İsa’nın kenti olarak benimsenmiş, dinsel öğelerini tarihsel süreç içinde daima korumuş olan köyde; hamamlar, medreseler, konaklar, camiler ve diğer tarihi, dini yapılar Kültür Bakanlığı tarafından ve de gönüllülerce restore ve muhafaza ediliyor.

El üstünde tutulan bir tarihi yapı: Çakırağa Konağı

cakiraga-konagi-birgi-koyu

Bu yüzden de fotoğrafçılıkla ilgilenen gruplar için Birgi Köyü, vazgeçilmez bir açık hava müzesi durumunda. Fotoğraf meraklıları için bilhassa buranın adeta nazar boncuğu olan Çakırağa Konağı büyük bir şans olarak görülüyor. Müthiş bir sinematografiye sahip olan bu yapı, çok özel mimarisi, estetiği ve tarihe meydan okuyan asaletiyle ziyaretçilerin ilgi odağı. Bu ve benzer yapılar dizi ve sinema camiasının da dikkatini çekiyor. Son dönemde bölgedeki yapılar dizi ve sinema filmlerine de ev sahipliği yapıyor.

Birgi Köyü, tren nostaljisi demek

birgi-koyu-tren

Bölgedeki inanç turizmi, tarihi potansiyeli ve eşsiz doğası, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini yoğun bir biçimde Birgi köyüne kaydırmış durumda. Ağırlıklı olarak İzmir ve çevre illerden gelenler, Basmane Tren Garı’ndan başlayan yaklaşık iki saatlik nostaljik yolculukları neticesinde Birgi’ye ulaşabiliyor. Özel aracı olmayanlar için il ve ilçe garajlarından Ödemiş’e ortalama yarım saatte bir kalkan dolmuşlar bir alternatif. Ancak şehrin gürültüsünden kaçarak gidilen bir köy için tren yolculuğu elbette çok daha anlamlı, çok daha bütünleyici ve atmosferi tamamlayıcı oluyor.

Güzel kalmayı başarmış köylüler

birgi-koyu-koyluler

Birgi Köyü’ne adım atar atmaz, köy insanının tüm bilindik özeliklerini, bütün yalınlığıyla ve rengiyle bulmanız mümkün. Sizi köye ulaştıran minibüs şoföründen, köy kahvesindeki yaşlılarına, güler yüzlü esnaflarından, el işlerini tezgahlarda satan köylülerine kadar, her yerde bu sıcaklığı hissedebiliyorsunuz. Birgi Köyü insanları sahiden de misafirleri, köylerini ziyaret eden insanları gözlerinin içi gülerek, evlerinden avlularına doğru yönelip “Hoş geldiniz” diyerek karşılıyor. Pazartesi günleri kurulan semt pazarı, bütün bu renkli insanları tek bir çatı altında kucaklamanız içinse size müthiş bir fırsat sunuyor. Ha unutmadan, şu meşhur cips reklamındaki ablamız ve yine bazı sinema filmlerinde rol alan meşhur cüce kardeşler de bu köyde yaşıyor.

unesco.org

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Bozcaada denilince akla gelen 6 şey

Sonraki liste

Efsanevi 5 Andy Warhol tasarımı albüm kapağı

Erkan Şemin

Erkan Şemin