SİNEMA

İspanyol sinemasından en iyi 10 gerilim filmi

İspanyol sineması gerilim ve korku filmleriyle ünlü malum. İspanyol filmlerine yeni başlayanlar ya da arşivini genişletmek isteyenler için en iyi 10 İspanyol gerilim filmi listesini hazırladık.

İçinde Yaşadığım Deri / La Piel Que Habito (2011)

Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in Tarantula isimli 2005 tarihli romanından uyarlanan ve yönetmen Pedro Almodóvar’ın 20 yıl sonra Antonio Banderas’la tekrar bir araya geldiği gerilim filmi İçinde Yaşadığım Deri (The Skin That I Live In), kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor. Antonio Banderas, Elena Anaya, Jan Cornet gibi isimlerin muhteşem performansıyla izlediğimiz filmde; bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard on iki yıl boyunca evindeki laboratuvarında çalışmaya devam eder ve domuz-insan kanı karışımıyla elde ettiği bir deri üretir. Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intihar etmesi ve küçük kızlarının da buna şahit olmasından sonra büyük depresyon geçiren aile iyice hassaslaşmıştır.

ceset-el-cuerpo-the-bodyCeset / El Cuerpo (2012)

Bize göre İspanyol gerilim filmi listemizin iddialı filmlerinden Ceset (Body). Oriol Paulo’nun ilk uzun metrajlı sinema filmi olan Ceset’in başrollerinde Belén Rueda, Hugo Silva ve Aura Garrido yer alıyor. Baştan sona gerilimi düşmeyen ve “katil kim?” sorusuna sürekli farklı cevaplar verdirten filmin konusu özetle şöyle: Oldukça zengin ve hırslı bir işkadını olan Mayka’nın cesedi morgdan kaybolmuştur. Olayı araştıran polis memuru Jaime, eşini kaybettikten sonra geçirdiği travmanın izlerinden kurtulmak ve hala mesleğinde iyi bir polis olduğunu kanıtlamak için cesedi bulmakta kararlıdır. Bunun üzerine Mayka’nın yaşça küçük eşi Alex’i büroya çağırtır ve sorgulama başlar.

Tesis_1996Tez / Tesis (1996)

Yönetmen koltuğunda Alejandro Amenábar’ı gördüğümüz bu gerilim filmi de yine filmin sonunda kadar katilin kim olduğu yönünde sürekli fikrinizi değiştirecek bir kurguya sahip. Ana Torrent, Fele Martínez, Eduardo Noriega’nın oyunculukları eşliğinde izlediğimizin filmde, Angela üniversitede, sinema bölümünde öğrencidir ve bitirme tezini ‘Görsel Medyada Şiddet’ konusunda seçmiştir. Okulun arşivini tararken bulduğu bir filmde yaşanan gerçek cinayeti polise bildirmek yerine, kendi araştırmasını başlatır. Araştırmasını derinleştirdikçe uğraştığı sadece tezi olmayacaktır. Her bulduğu ipucu onu katile daha da fazla yaklaştırır.

bataklikBataklık / La Isla Minima (2014)

Bataklıkta bir seri katil dolaşmaktadır. Zıt kutuplar gibi görünen iki cinayet dedektifi, aralarındaki farklılıkları bir kenara bırakmalı ve daha fazla genç kadın hayatını kaybetmeden, katili bir an önce adalete teslim etmelidir. Karşılarındaki seri katili durdurmak hiç de kolay değildir… Konusunu kısaca bu şekilde özetleyeceğimiz Bataklık (Marshland) filminin yönetmenliğini Alberto Rodríguez yapıyor. Başrollerdeyse Javier Gutiérrez, Raúl Arévalo, ve María Varod’u görüyoruz.

El Orfanato / The Orphanage (2007)

Juan Antonio Bayona’nın yönettiği, Belén Rueda, Fernando Cayo ve Roger Príncep gibi isimlerinEl_orfanato oynadığı El Orfanato’da gerilim ve dram bir arada. Fantazmatik unsurlar, dramatik bir yapı ve korku elementleri birleşirse ne olur? Ortaya Yetimhane filmi çıkar. İşte yönetmen Juan Antonio Bayona’nın 2008’de vizyona soktuğu bu Meksika – İspanya ortak yapımı filmde öksüz ve yetimlerin korku dolu hayatları işleniyor. The Orphanage (Yetimhane), yaşamın kırılganlığı, kaybedilmişlerin ıstırabı ve bir annenin sonsuz sevgisi üzerine kurulmuş bir dram.

Julia’nın Gözleri / Los ojos de Julia (2010)

Sinemanın yüksek gerilim hattında yer alan filmlerden Julia’nın Gözleri (Julia’s Eyes), Guillem Morales’ın yönetmenliğindeki dikkat çekici gerilim filmlerinden. Belén Rueda, Lluis Homar, Julia Julianin-GozleriGutiérrez Caba gibi isimlerin başrollerini paylaştığı filmde ,Julia’nın (Belén Rueda) sonunda onu kör bırakacak olan bir göz hastalığı vardır. Julia’nın ikiz kız kardeşi de aynı hastalığa yakalanmış ve kendini bodrum katında asarak intihar etmiştir. Herkes onun intihar ettiğini düşünse de Julia aynı fikirde değildir, kardeşini kimin öldürdüğünü bu işin gerçek nedenini öğrenmek amacı ile kendini bu göreve adar ve araştırmaya girer. İpuçlarını tek tek toplamaya başladığı andan itibaren izlenildiğinin farkına varır. Bu arada gözündeki hastalık ilerlediğinden dolayı Julia cerrahi bir operasyon geçirir ve iki hafta boyunca gözünde bir sargı ile yaşamak zorunda kalır. Kardeşini öldüren katilin geceleri evine girip kendisini izlediğini hissetmesiyle birlikte onun için gerilimli saatler başlar. Onun kusuru görme yeteneğinin sade bir çarpıtması mıdır veya hayal etme gücünün yeteneği midir?

CronocrimenesLos Cronocrímenes / Timecrimes  (2007)

2008 yılının en şaşırtıcı bilim kurgu-gerilim filmi örneklerinden Los Cronocrimenes’in yönetmen koltuğundaki isim Nacho Vigalondo. Karra Elejalde, Candela Fernández, Bárbara Goenaga’nın başrollerde yer aldığı filmin konusu ise şöyle: Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır. Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır.

recRec: Ölüm Çığlığı (2007)

Jaume Balagueró ve  Paco Plaza yönetmenliğindeki filmde genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlamaktadırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası ile ilgili gelen bu ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır. Kadının evine varan ekip, evin içinden korkunç çığlıklar duyarlar. Bundan sonrası hafızalardan çıkmayacak bir kabustur. Filmde Manuela Velasco , Ferran Terraza , Carlos Lasarte , Maria Lanau ve
Pablo Rossoe başrollerde.

SleepTightÖlüm Uykusu / Mientras Duermes (2011)

Jaume Balagueró’yu yönetmen koltuğunda gördüğümüz filmde Luis Tosar, Marta Etura ve Alberto San Juan’ın muhteşem oyunculuklarına tanık oluyoruz. Filmde Barcelona’da apartman görevlisi olarak çalışan Cesar, işi gereği her daire sakininin özel hayatına tanıklık etmektedir. Hayatı seven, neşeli bir kadın olan Clara ise özellikle ilgisini çekmektedir. Ama hayat olumlu bakan bu cana yakın hali Clara’nın başına hiç beklenmedik belalar açacaktır. Zira Cesar başka insanlara acı çektirerek tatmin olan bir psikopattır ve çevresinde en dayanamadığı şey mutlu insanlardır!

thehiddenfaceLa Cara Oculta / The Hidden Face (2011)

İnsanın en temel dürtülerinden birinin yol açabileceği zararın büyüklüğünü yaratıcı şekilde anlatan ‘La cara oculta’ çeşitli sürprizleri, gizemi ve gerilimi ile başarılı bir İspanyol filmi. ‘Koyu Laci Siyaha Yakın’ (Azuloscurocasinegro) filminden tanıdığımız ‘Quim Gutierrez’in her an birşey olacakmış tedirginliğini taşıyan başarılı oyunculuğu, Martina Garcia’ ve Clara Lago’nun Gutierrez’den aşağı kalmayan oyunculuklarıyla Andrés Baiz’in yönetmenliğindeki bu gerilim filmi listemizdeki son öneri.

1 Comment

  1. ahmet
    23/01/2016 at 2:12 am — Cevapla

    İspanya ABD ortak yapımı olan “The Others”ı unutmuşsunuz. Gerçi ortak bir yapım ama yönetmeni ve senaristi İspanyol.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Emel Kurhan'dan 'gezilecek şehirler' listesi

Sonraki liste

Mehmet Esen öneriyor: Bu yazarları mutlaka okuyun!

Eda L.

Eda L.