Moda

İş yaşamında giyim tüyoları

İş yaşamında giyim, bizi ilk yansıtan özellik belki de. Basit bir iş görüşmesinden yönetim kurulu toplantılarına kadar iş hayatının her alanında nasıl giyindiğimizi önemsiyorsunuz. Modaya uygun olsa da olmasa da hepimizin bir stili var ve dikkat ettiğimiz noktalar malum; renkler, desenler, aksesuarlar vs. Peki, uyum yaratmaya çalışırken neleri kaçırıyoruz? Alışveriş ve Stil Danışmanı Tülin Kermen’den 3 tüyo.

İş yaşamında dinamik görünmek için

İş hayatında daha dinamik görünmenin jokeri stilimizdir. Elimizde joker varsa tereddüt etmeyiz. Bir adım önde olduğumuzu düşünerek kendimize güveniriz. Giyim konusunda doğru rengi seçmek (kravat, gömlek, takı vs. gibi) sizi daha dinamik gösterir. Vücudunuza uygun, oturan veya dökümlü kıyafetler, sizi o stile ait gösterir ve içinde rahat hissedersiniz. Ayakkabılar, sizi kendinizden emin gösterirken kullandığınız aksesuarlar ise hayata bakış açınız hakkında ipuçları verir. Mesela inci kolye veya küpe takan biri, aile değerlerine dikkat eden ve seçici bir insan imajı verir.

İş dünyasında renklerin etkisi

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hiçbir renk ve stildeki aksesuarın sizin önünüze geçmemesidir. Dolayısıyla özel hayatınızda altını çizmek istediğiniz tarzları; dişiliğinizi, kaslarınızı, sarı saçlarınızı yani tarzınızı yansıtan her şeyi kullanabilirsiniz. Ama iş hayatında vermek istediğiniz mesaj ne ise o mesaja göre olan renkler tezinizi destekleyecektir. Saçınıza yakışan ve mavi göz renginizi ortaya çıkaran gibi bir şeyden bahsetmiyorum. Örneğin; füme benim favori rengimdir çünkü tarafsızlığın rengidir. Ben bu rengi duruma göre diğer renklerle kombinleyip başrolü de ona bırakmayı yeğlerim. Keza siyah ciddiyetin, lacivert güvenin, mavi ikna gücünün rengidir.

Yüz ve saç tipine göre aksesuar seçimi

Renk çartının zıt tonlarını kullanılarak renk uyumu yakalanmalıdır. Alt ton çok önemli burada. Sıcak alt tonlu renkler, iş hayatı için daha uygun değildir, alt tonu soğuk olan renklerin tercih edilmesini tavsiye ederim. Unutmayın ki kırmızı ve turuncu gibi renklerin de soğuk tonu olduğu gibi, mavi ve yeşil gibi renklerin de sıcak tonu vardır. Bu denge yüz ve saç tipi için de geçerli. Mesela sivri hatları olan birinin saçından aksesuarlarına kadar her şeyde yuvarlak hatlı olanları tercih etmesi önemli. Bu şekilde denge sağlanmış olacaktır.

VINTAGE GİYİM İÇİN 7 ADRES 

İş yaşamında giyim tüyoları

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Beyoğlu’ndaki en iyi dövmeciler

Sonraki liste

Endülüs turları gezmeniz gereken 5 şehir

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!