Yaşam

İlginç tasarımıyla ünlü 5 müze

Kültürel ve sanatsal mirasımızı koruyan, bilim, tarih, sanat ve kültürle ilgili eserlerin sergilendiği yerler olan müzeler her ülkenin vazgeçilmez yapı taşlarından. Bu nedenle listemizde toplumlar için büyük öneme sahip olan müzelere yer verdik ve tasarımlarıyla ilginizi çekeceğini düşündüğümüz dünyanın en ilginç tasarımlı müzelerini listeledik. 

 Panama-Biyomüze

panama biyomuze

Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan ve 2014 yılında açılan biyomüze, Smithsonian Enstitüsü ve Panama Üniversitesi’nin yönettiği 8 galeriye sahiptir. Aynı zamanda konser, özel etkinlik ve sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Panama Geçidi’ nin en sonunda 4000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu bu müze, okyanus içinden yükselen görüntüsüyle Kuzey ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan Panama’yı simgelemektedir. Eğer bir gün Panama’ ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

MuCEM

mucem

Fransız mimar Rudy Ruccioti tarafından tasarlanan ve Marsilya limanına inşa edilen MuCEM, Akdeniz kültürünü tanıtan ilk müze. 40.000 metrekarelik bir alana inşa edilen müzenin yapımı için 191 milyon euro harcanmıştır. Dışı tel örme olan müze binasından üst geçit sayesinde 17. yüzyılda yapılan bir kaleye geçiş sağlanmaktadır.

Guggenheim Müzesi      

guggenheim bilbao

İspanya’nın Bilbao şehrinde bulunan, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi olan Frank Gehry tarafından tasarlanan ve 1997 yılında tamamlanan bu müze, 11.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiş modern sanat müzesidir. Balık figürünü andıran bina titanyum malzemesinden yapılmıştır. Pek turist çekmeyen bir şehir olan Bilbao’da müzenin yapılmasında sonra önemli bir turizm devrimi yaşanmış, ilk 3 yıl içerisinde müzeyi 4 milyon kişi ziyaret etmiştir.

Chang Ucchin Müzesi

chang ucchin muzesi

Güney Kore’ de bulunan bu müzenin tasarımını mimarlık şirketi Chae Pereira yapmıştır. Görünümü düğüm şeklini andıran bu yapının dört çift kanat şeklindeki kısımları farklı doğa manzaralarını çerçevelemeyi ve gelenekselle moderni birleştirmeyi amaçlamıştır.

Holon Tasarım Müzesi

holon

İsrail’ in Holon şehrinde bulunan ve ünlü tasarımcı Ron  Arad tarafından tasarlanan müze 17 milyon dolarlık bütçesi ile 2010 yılında açılmıştır. Müze bir seyahat dergisi tarafından yeni dünya harikalarından biri olarak seçilmiş ve büyük bir hızla yükselerek tasarım ve çağdaş kültür dünyasının önde gelen müzelerinden biri olmuştur.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Almanya Marburg gezilecek yerler - 5 nokta

Sonraki liste

6 ülkeden ilginç düğün gelenekleri

Perihan Civelek

Perihan Civelek