Yaşam

6 ülkeden ilginç düğün gelenekleri

Her ülke birbirinden farklı geleneklere sahip. Bu farklılık, evliliklerde de kendini gösteriyor. Bu nedenle sizler için ilginizi çekeceğini düşündüğümüz farklı evlilik geleneklerini listeledik. İşte dünyadaki ilginç düğün gelenekleri.

Afrika

afrika

Afrika’ da düğünde damat ve gelin bir çalı süpürgesinden atlar. Bunun nedeni ise gelinle damadın eskiye dair kötülükleri süpürüp yeni yaşamlarına başlaması ritüeline inanılmasıdır. Ayrıca Afrika’ nın bazı bölgelerinde gelinin ailesi kabul ederse damat gelin adayına fıstık ve para verir. Ayrıca fıstığın komşulara ve akrabalara dağıtılması düğün davetiyesi yerine geçer.

Finlandiya

finlandiya

Finlandiya’ da gelinler el yapımı altın taç takarlar ve bu tacı etrafında toplanmış olan genç kızlardan birine verirler. Çünkü Finlandiya’ da gelinin altın tacı verdiği kızın gelinden sonra evleneceğine inanılmaktadır.

Hindistan

hindistan

Hindistan’ da ise gelin ve damat düğün yerinde yakılan kutsal ateşin etrafında dört kere dönerler ve masalarına koşmaya başlarlar. İlk masaya kim oturursa evde o kişinin sözünün geçeceğine inanılır.

Çek Cumhuriyeti

cek-cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nde damadın yakın arkadaşları gelini saklar ve damadın gelini bulmasıyla birlikte gelini hep koruyup kollayacağına inanılır. Düğünün sonunda ise gelin duvağı ve damat ayakkabısı misafirler arasında dolaştırılarak misafirler duvak ve ayakkabıya para bırakırlar.

Kosova

kosova

Kosova’ da gelinler tarihi gelin kostümü giyerler ve düğün töreninin kötü şans getirmemesi için gelinin yüzü beyaza boyanır.

Fransa

fransa

Damat gelini evinden aldıktan sonra, damat ve gelin kiliseye doğru yürürken çocuklar beyaz kurdelelerle damadın yolunda dururlar ve gelin bu beyaz kurdeleyi keser. Bu gelenek gelin ve damadın karşılarına çıkacak olan engelleri aşmaları için yapılır.

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

İlginç tasarımıyla ünlü 5 müze

Sonraki liste

Bilmeniz gereken 10 önemli heykel

Perihan Civelek

Perihan Civelek