SİNEMA

İçinizdeki çocuğa göz kırpacak 9 animasyon filmi

Hem IMDB‘nin en iyileri arasında yer alan hem de içinizdeki çocuğa rehberlik edecek 9 iddialı animasyon filmi… Mesajlarını metaforlar üzerinden izleyiciye başarıyla ulaştıran bu filmlerde, kendi iç dünyanıza da bir yolculuk yapmaya hazır olun!

The Beatles Yellow Submarine (1968)

yellow-submarine

İngiltere ve ABD ortak yapımı olan bu animasyon filmi, adından da anlaşılacağı üzere The Beatles grubunun şarkısı üzerine bir yapıt. Senaryo ekibinde Lee Minoff, Al Brodax ve Jack Mendelsohn’un yer aldığı filmin yönetmenliği ise George Dunning’e ait. Filmde, sevgi ve neşeyle donatılmış Pepperland ülkesi, Blue Meanies adlı güçler tarafından işgal edilir. Bu kötü güçlerin silahıysa bir hayli ilginç: Anti-müzik füzeleri. Ülkenin tüm rengini yitirmesinin yanı sıra, Pepperlandliler de bu füzeler yüzünden taştan heykellere dönüşürler. Film bu ya, kahramanımız Lord Amiral kendini kurtarıp dünyaya gider ve The Beatles’dan yardım ister. Sonrası malum, iyiliğin karşısında hiçbir şey duramaz ve Pepperland eski mutlu günlerine geri döner. Çocuklar bir yana, tüm ebeveynlerin izlemesini ısrarla tavsiye ederim.

Ateş Böceklerinin Mezarı/Grave of the Firefiles (1988)

ates-boceklerinin-mezari

Yönetmenliğini ve senaristliğini Isao Takahata’nın yaptığı Japonya yapımı bir animasyon filmi Ateş Böceklerinin Mezarı. Film, II. Dünya Savaşı sonlarında bombalanan Kobe’de hayatta kalmış 14 yaşındaki Seita ve dört yaşındaki kız kardeşinin mücadelesini anlatıyor. Hotaru No Haka’nın biyografisinden kısmen esinlenerek hayata geçirilen eser, deyim yerindeyse izleyenleri ağlatıyor. Eski bir yapım olmasına rağmen etkileyiciliğini hâlâ ilk günkü gibi taze tutuyor.

Sevimli Canavarlar/Monsters (2001)

sevimli-canavarlar

Filmin yönetmenliği Peter Docter, senaryosu ise Andrew Stanton ve Daniel Gerson’a ait. Bu isimler aynı zamanda Toy Story’nin de yaratıcı ekibinden olduğu için ilk bakışta benzer yapımlar olduğu görülüyor. Ancak konu çocukların korktuğu tabular ve hayal dünyaları olduğu için işe sevimli yaratıklardan başlanıyor bu filmde. Korkunun insani bir duygu olduğu fikri üzerine yoğunlaşan hikayede, aslında yaratıklar üzerinden bir kapitalizm eleştirisi yapılıyor. Bu animasyon filmi özetle diyor ki: “Bizi korkutan şeyler, başkalarının kazandığı bir yöntem olarak kalmamalı. Korkularımıza sahip çıkmalıyız!”

Ruhların Kaçışı/Sen to Chihiro No Kamikaskushi (2003)

ruhlarin-kacisi

2003 yılında Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını alan filmi, yazıp yöneten isim Hayao Miyazaki. Filmin kahramanı ise Chihiro adlı 10 yaşındaki küçük bir kız. Yeni taşındığı kasabada keşfettiği terk edilmiş bir bina ve burada kendini arındırmaya gelen ruhlar, küçük kızın hayatını değiştiriyor. O ruhlar dinlenip temizlendikçe, izleyicinin de hayal gücü genişliyor bir yandan. Hatta kavramları yeniden sorgulamaya, nesneleri farklı bir gözle algılamaya başlıyor insan. Alice Harikalar diyarı neresi diye sorsanız, filmdeki kasabayı gösterirdim. Ya da “Miyazaki’ye git, o sana gösterir” derdim.

Persepolis (2007)

persepolis

Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud tarafından kaleme alınıp yine aynı isimlerle yönetilen bir Fransız yapımı film var karşımızda. Aslında çizgi romandan uyarlama olan filmde, İran islam devrimiyle değişen ailelerin hayatları, yaşıtlarına göre gayet olgunca davranan dokuz yaşındaki Marjane’nin gözünden anlatılıyor. Muktedirin zorbalıkları, kadınlar başta olmak üzere insanların yaşam biçimine indirilen darbe ve muhaliflerin susturulması gibi oldukça ses getiren konular göze çarpıyor.

Horton Kimi Duyuyor?/ Horton Hears A Who? (2008)

horton

Bir filin hortumundaki toz taneciğinde yaşam var mıdır? Ya biz de bir toz taneciğinde yaşıyorsak… Böylesine zihin açan bir önermeyle hayal dünyamıza giriyor film. Steve Martino ve Jimmy Hayward’ın yönetmenliğini yaptığı filmi, orijinal dilinde Jim Carrey ve Selena Gomez gibi isimler seslendiriyor. Konusuna gelince…Horton adındaki filimiz, bir gün toz zerresinden gelen yardım çağrısı üzerine, kim olduğunu görmese bile yardım etmeye karar veriyor. Horton’un bu ilginç hikayesi, tam da çocukların saflığına ve hayal gücüne göre. Nereden mi biliyorum? Sekiz yaşında yeğenime filmi izlettikten sonra evi süpüren annesine “Tüm canlıları öldürüyorsun” diye saldırmasından elbette!

Yukarı Bak/Up. (2009)

yukari-bak

ABD yapımı filmin yönetmenliğini yapan Pete Docter, aynı zamanda Bob Peterson ile birlikte senaristliği de üstleniyor. Yukarı Bak için mahallemizdeki yaşlı amcaların, kimsesizlerin, umutlu insanların ve hedeflerine sahip çıkanların başarılı bir anlatımı diyebiliriz. Konuya kısaca değinirsek; Carl ve Ellie çocukluklarında cennet şelalesini görmeyi hayal ederler hep. Büyüyüp evlenen bu çiftten Ellie hayata veda edince, Carl 80 yaşında bir başına kalır. Ancak çocukluk hayalini gerçekleştirmenin peşine düşecektir. Evini uçan balonlarla donatan Carl’ın yolculuğuna bir çocuğun katılması, eğlenceli bir hikayenin de başlangıcıdır.

Crood’lar/The Croods (2013)

the-coords

Aile bağlarını, ilk çağlardan örnek vererek anlatan bu animasyon filmi, izledikten sonra soluğu aile büyüklerinizin kapısında alacağınız cinsten. Filmdeki sevimli aile Crood’lar, kendilerini koruyan mağaraları yok edildiğinde, uzun bir yolculuğuna çıkar. Dünyanın ilk ailesi olma özelliği taşıyan Crood’ların komik maceralarını izlerken, baba figürü yeniden anlam kazanacak sizin için. Filmin senaryosunu yazıp yöneten isimler Kirk DeMicco ve Chris Sanders; sesleriyle hayat veren isimlerse Nicolas Cage, Ryan Reynolds, Emma Stone, Catherine Keener ve Clark Duke.

Ters Yüz/Inside Out (2015)

ters-yuz

Ters Yüz, çocuklara rehber olurken büyüklerin de duygularını kontrol altına almasını sağlayacak bir animasyon filmi. Pete Docter, Michael Arndt ve Ronalo Del Carmen üçlüsünün senaryosunu yazdığı filmin yönetmen koltuğunda, senaryo ekibinden Docter ve Arndt var. 90’larda çocuk olanların hatırlayacağı Vücudumuzu Tanıyalım (Hymne A La Vie) çizgi filmini anımsatan bir yapıt diyebiliriz Ters Yüz için. Hikayenin kahramanı Riley, yeni yaşamına ayak uydurmaya çalışırken duyguları (Neşe, Öfke, Korku, Tiksinti ve Üzüntü) onu bir kaosun içine sürükler. Filmin orijinal dilinde seslendirmen olarak Amy Poehler, Bill Hader ve Mindy Kaling gibi isimleri görüyoruz.

İçinizdeki çocuğa göz kırpacak 9 animasyon filmi, animasyon filmi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Edebiyatın mirası, yarım kalmış Kafka romanları

Sonraki liste

Floransa'da kültür gezisi için 8 uğrak nokta

Alain Delon

Alain Delon

Türkiye asıllı, jön görünümlü, halkın adamı olarak, çiftçiyle, esnafla konuşur. Halkın içinden çıkmayan, zincir halkası gibi, toplumun bir üyesi. Yazma ve konuşma biliyor. Çarpım tablosunda 9'lara kadar halen ezbere saymaya çalışıyor.