GEZİ

Gizli kalmış cennet tadında 5 İtalya şehri

Roma, Floransa, Venedik ve Milano’yu gördükten sonra artık İtalya’ya bir daha uğramayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İtalya’nın gizli zenginliklerini henüz keşfetmek, gerçek İtalyan mutfağını tatmak, kültürünü hissetmek ve mimarisini görmek için birçok turistin bilmediği yerlere gitmenin tam zamanı! İşe bu 5 İtalya şehri ile başlayabilirsiniz.

Bergamo

bergamo

Milan’ın gölgesinde kalmış olan Bergamo’yu teğet geçmemek gerek. Milan’ın 40 kilometre kuzeyinde kalan kent, Bergamo Alpleri’nin eteğinde kurulu. 2. Caravaggio Uluslararası Havalimanı ile Avrupa’nın birçok kentinden uygun fiyatlar ile Bergamo’ya ulaşmak mümkün. Lombardy Bölgesi’nde Milan’dan sonra en fazla ziyaret edilen Bergamo’da ziyaret edilebilecek yerler arasında Citadella, Piazza Vecchia, Palazzo della Ragione, Bergamo Katedrali, Torre Civica, Palazzo Medolago ve Porta San Giacomo bulunuyor.

Lucca

lucca

Modern hayattan kaçmanın tam zamanı diyorsanız, bu İtalya şehri yeni gezi rotanız olabilir. İtalya’nın meşhur Toskana Bölgesi’nde bulunan Lucca, Pisa kentine sadece 20 dakika mesafede. Lucca’ya gelmek için is Pisa Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Rengarenk duvarları ile meşhur Lucca, sizleri İtalya tarihinde ve kültüründe bir yolculuğa çıkaracak. Bununla beraber Guinigi Kulesi’ne çıkıp, Toskana’yı seyre dalabilirsiniz. Lucca’da ziyaret edilebilecek yerler arasında Giglio Tiyatrosu, Palazzo Mansi Ulusal Müzesi, Palazzo Pfanner, Duomo di San Martino ve Piazza Anfiteatro bulunuyor.

Montalcino

montalcino

Toskan’ın tepesinde üzüm bağları ve zeytin ağaçları ile çevrili Montalcino’yu eminin ki çok duymamışsınızdır. Turizmde adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan bu İtalya şehri, üzümleri ve şarapları ile dünyada nam salmış durumda. Kent, özellikle Brunello şarabı ile ünlü ve burada muhakkak denenmeli. Bu kente gelince kesinlikle üzüm bağlarını içeren turlara katılın! Montalcino’da ziyaret edilebilecek yerler arasında Montalcino Kalesi, Abbey of Sant’Antimo,The Duomo Katedrali ve Piazza della Principessa Margherita bulunuyor.

Siracusa

siracusa

Siracusa, Syracuse olarak da biliniyor. Sicilya Adası’nın güneydoğusundaki kentin, İyonya Denizi’ne kıyısı bulunuyor. Bu kent özellikle İtalya mutfağının “frutta di mare” yani deniz mahsulleri ile karışımını yansıtıyor. İtalyan pastasını deniz mahsulleri ile gerçek yerinde tadabilirsiniz. Siracusa’da pasta con sarde’yi muhakkak deneyin. Sicilya’nın meşhur sardalyesi ile pasta bir arada! Buranın mutfağı dışında kültürü de sizi büyüleyecek. Yunanlıların etkilerinin görüldüğü sokaklarda Akdeniz medeniyetinin geniş bölümü hissedeceksiniz. Siracusa’da ziyaret edilebilecek yerler arasında Maniace Kalesi, Palazzo Beneventano del Bosco, Diana Çeşmesi, Santa Lucia Alla Badla, Piazza Duomo ve Katedral bulunuyor.

Matera

matera-italya-sehri

Basilicata Bölgesi’ndeki Matera, bölgenin 1663-1806 yılları arasında başkentliğini yapmış bir şehir. Matera, Subterranean City yani yer altı şehri olarak da anılıyor. Tarihi yapısı ve mimarisi ile 1993 yılından beri UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde bulunuyor. Ayrıca Matera 2019 yılında da Avrupa Kültür Başkenti olacak. 60 bin kişinin yaşadığı kent, yüzyıllar boyunca taşıdığı mimarisini hiç kaybetmemiş. Bu özel İtalya şehri Matera’da ziyaret edilebilecek yerler arasında eski şehir Sassi, Sant’Agostino Kilisesi, Matera Katedrali, San Giovanni Battista Kilisesi, San Pietro Caveoso, Maniace Kalesi, Palazzo Beneventano del Bosco, Diana Çeşmesi, Santa Lucia Alla Badla, Piazza Duomo ve Katedral bulunuyor.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Aktarın yolunu tutturacak 5 sağlıklı besin

Sonraki liste

Haziranda hangi tiyatro oyununu izlesem diyenlere...

Kadir Cansi

Kadir Cansi

Geziyor, fotoğraflıyor sonra oturup yazıyor. Ülkeler, şehirler, diller, kültürler, kebab, paella, lazania, currywurst, borscht, sangria, cerveza, fado, samba, playa ve futbol nerede ise o da orada. 21 ülke, 67 şehir görmüş ama görmediği yüzlercesinin olduğunu biliyor. Gazeteci ama çok tatlı, yaşı da 29.