SERGİYaşam

Frida Kahlo ile ilgili az bilinen 4 gerçek

Frida Kahlo, 1907-1954 yılları arasında yaşamış, ürettiği sürrealist tabloları ve talihsizliklerle dolu yaşamıyla tüm dünyanın ilgisini çekmiş ressamların başında geliyor. Frida Kahlo’nun doğum gününde (6 Temmuz) hayatıyla ilgili az bilinen 4 gerçeği listeledik.

Malumunuz Frida Kahlo, geçirdiği korkunç tramvay kazası sonucu omurga ve leğen kemiğinin kırılmasıyla hayatının geri kalanını ızdırap içinde geçirdi. Tabii onu dünyaca ünlü yapan eserlerini de bu dönemde yarattı. Hayatında büyük yaralar açan bir diğer “kaza”nın kocası Diego  Rivera olduğunu söylemek de pek yanlış olmaz herhalde. Bunlar genel hatlarıyla herkesin az çok bildiği bir hikaye. Peki az bilinen gerçekler neler?

Diego’nun küvetindeki ördekler

Frida Kahlo, iki kez evlendiği Diego’yu ilk gördüğünde kelimenin tam anlamıyla büyülenmiş, hayran kalmıştı. Okul arkadaşları Diego’nun koca göbekli, pis, korkunç görünüşlü olduğu söylediklerinde Frida şu cevabı verdi: “Diego öyle kibar, öyle müşfik, öyle bilge, öyle tatlı ki! Ben onu yıkar, temizlerim.” Nitekim öyle de oldu. Diego’nun yıkanma ile pek arası olmadığından çoğu kez Frida onu ikna ediyordu. Öyle ki bunu bir tören haline getirerek 136 kiloluk Diego’ya içi ördek gibi oyuncaklarla dolu bir küvet hazırlayıp sırtını sabunluyordu.

Boşanmalarının nedeni Troçki miydi acaba?

Diego’nun Frida’yı defalarca aldatması (ki bunlardan en can yakıcı olanı Frida’nın kız kardeşi ile onu aldatmasıydı) ilişkilerini bir açık evliliğe dönüştürmüştü. İkisi de istedikleri kişilerle birlikte olabiliyorlardı. Ancak Frida Kahlo ne zaman ki Diego’nun siyasi karamanı Leon Troçki ile ilişki yaşadı, işte ipler orada kopmaya başladı. Frida geri döndüğünde Diego boşanma işlemlerini başlattı. Bu ayrılık için birçok gerekçe ortaya atıldı. Frida Kahlo ve Troçki ilişkisi, Diego’nun Amerikalı aktris Pauletta Goddard ile ilişkisi  gibi. Ancak gerçeği sadece Frida Kahlo ve Diego biliyordu ve bunu hiçbir zaman açıklamadılar.

Ev hayvanı tercihleri de sıra dışı

Frida Kahlo evinde Aztek köpeği, örümcek maymunu, güvercin, balık kartalı, hindi ve papağan gibi birçok hayvan türünü besledi. Bonito adındaki en sevdiği papağanı onunla birlikte battaniye altında kestirmekten ve yemek masasında tereayğı çalmaktan pek hoşlanırdı. Veranda da ise daha büyük bir papağanı vardı ve Frida Kahlo ona “No me pasa la cruda” demeyi öğretmişti. Yani “Bu akşamdan kalmalığı üstümden atamıyorum!”

Fridamanya furyası…

Frida Kahlo’nun ünü 1990’lı yıllarda Amerikalı şöhretler tarafından ikon olarak benimsenmesiyle bir kez daha zirveye çıktı. Hatta 2002 yılında hayat hikayesini anlatan filmde Frida Kahlo’yu oynamak için Madonna, Salma Hayek ve Jennifer Lopez birbirleriyle yarıştı. Tabii zafer Salma Hayek’in oldu ve bu rolle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını aldı. Bu yarış hali ve Frida’yla ilgili bu toz duman ortama Fridamanya adı verildi.

Kaynak: Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları/Elizabeth Lunday

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Vizesiz ve 5 şehir rotalı Balkanlar gezisi

Sonraki liste

Çocukların hayal dünyasını geliştirecek 5 çocuk dergisi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!