Spor

Esneklik arttırma için 5 spor önerisi

Esneklik arttırma için yapılan sporlar deyince aklınıza hemen yüksek tempolu saha sporları gelmesin. Evde, spor merkezinde ya da park gibi açık alanda yapabileceğiniz bu 5 çalışma disiplininin her biri bedeninizi daha iyi tanımanıza ve ona daha iyi bakmanıza destek olacak.

Pilates

Omurgamızı yanlış kullanarak (özellikle iş hayatında) vücut dengesini altüst eden duruş bozukluklar, zamanla kaslarda gerilme hatta spazmlara yol açıyor. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olan pilates, Doğu ve Batı felsefelerini barındıran yoga, dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından ve jimnastikten parçalar taşıyan bir metot aslında ve 6 temel prensipler günlük yaşantının yarattığı bozulmaları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu 6 prensip ise şöyle: Konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes. Yüzlerce ayrı hareket tipi olan bu sporda omurları, kasları yavaş yavaş gerçek anlamıyla hissetmeye başlıyorsunuz. Nefes çok önemli bir ayrıntı zira doğru nefes alıp verme ile kaslara oksijen gitmesini sağlıyorsunuz. Bu da vücudunuzun kendi ağırlığıyla esnemesini kolaylaştırıyor. Elbette ilk egzersizlerde esnekliği alışkın olmayan vücudunu çok zorlanacak ve ertesi gün hamlıklar hissedeceksiniz. Ancak bu zamanla kendini esnek ve rahatlamış bir vücuda bırakacak.

Yoga

Genel olarak ruh ve beden arınması şeklinde ifade ettiğimiz yoganın kökeni binlerce yıl öncesine dayanıyor. Zihin ve beden arasındaki ilişkinin hayat bulduğu yoga da 5 temel prensiple yol alıyor. Esnekliği artıran bir yöntem olmanın yanı sıra sindirim sisteminden solunum sistemine kadar birçok kısımda faydalı olması yogayı popüler bir öğreti haline getiriyor. Birçok tekniği olan yoganın klasik tipinde 5 temel prensip var: Doğru egzersiz, nefes, gevşeme, beslenme ve düşünme. Yoga aynı zamanda hamilelik döneminde en çok önerilen egzersiz türleri arasında.

Aerobik

80’lere damgasını vurmuş bir spor aerobik. Temelde solunumu hızlandırarak vücudun oksijen tüketimini çoğaltan ve bunu yaparken de kondisyon artıran aerobik, genellikle müzikle yapılan eğlenceli bir spor bir yandan. Kasları fazlasıyla çalıştırdığı için düzenli yapmakta fayda var elbette. Bu hem hamlığı azaltmak hem de esnekliği artırmak adına gerekli.

Stretching

Kasları uzatmak ve esneklik arttırma için uygulanan bir diğer yöntem stretching. Jimnastik ve yoga karışımı olan bu yöntem tek başına uygulanabildiği gibi diğer yüksek tempolu sporlara başlamadan önce sakatlığı minimum düzeye indirmek için de uygulanıyor. Adım adım vücudu çalıştıran stretching’te konsantrasyon ve nefes önemli bir yer tutuyor. Özellikle masa başı işi yapanların sıkça yaşadığı kas problemlerini ortadan kaldırmak için oldukça faydalı.

Feldenkrais

Türkiye’de pek bilinmeyen ve spordan ziyade daha hafif bir egzersiz olan feldenkrais metodu, vücutta farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bunu yaparken elbette yine nefes önemli bir adım. Omurların arasını açarak doğru duruş, doğru nefes ve haliyle vücudu doğru kullanmada etkili bir yöntem. Bu farkındalığı edinmek için çeşitli teknikler var. İmgelemelerin sıkça kullanıldığı feldenkrais, bedeninizdeki tüm eklemleri, kasları hissetmenizi ve günlük yaşantıda bedeni sağlıklı bir şekilde kullanma becerisini kazandırıyor. Birkaç seans sonrasında aslında vücudunuzun istediğiniz herhangi bir noktasına dahi nefes alabildiğinizi keşfediyorsunuz. Bu yöntem skolyoz hastaları için de çok faydalı. Feldenkrais’i Türkiye’de en iyi uygulayanlardan biri oyuncu/koreograf Yeşim Alıç. Yurt dışında uzun süre eğitimler alan Alıç, Cosmomia‘da eğitimler veriyor.

NOT: Esneklik arttıran bu 5 sporu eğer daha önce yapmadıysanız, uzmanından destek almanızı öneririz. Çünkü yanlış yapacağınız bir hareket kalıcı hasarlara yol açabilir.

esneklik arttırma -sporlar

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EN İYİ TENİS KULÜPLERİ LİSTESİ

1 Comment

  1. 07/09/2016 at 7:50 am — Cevapla

    Güzel ve açıklayıcı bir paylaşım olmuş sıkılmadan okudum paylaşım için teşekkürler

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Anadolu'da 5 senfonik konser

Sonraki liste

Contemporary Istanbul'dan 12 çarpıcı çalışma

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!