SİNEMA

Hayata karşı cesaretinizi artıracak en iyi biyografi filmleri

Hayatın gerçekleri denilen ve aslında kendi seçimlerimizden ibaret kimi engeller, hayallerimizin en büyük düşmanı olsa gerek. Ancak bazen öyle hikayelere şahit oluruz ki kırılan tüm cesaretimiz bir anda geri gelir. İşte bu etkiyi yaratacak en iyi biyografi filmleri.

Oyuncu Ercan Kesal’ın bir köşe yazısında babaannesinden yaptığı bir alıntıyı paylaşmak istiyorum önce. “Eğer bir şeyi çok istersen, zamanı gelince olur” demiş babaanne. O günden sonra Kesal da başarısız olduğu her durumda demek ki çok istememişim diye düşünmüş hep. Belli ki bu yöntem kendini gerçekleştirmesinde en büyük rehber olmuş ona. Bu kısa ama öz hikaye sonrası gelelim en iyi biyografi filmleri listemize…

Ed Wood (1994)

ed-wood

1924- 1978 arası yaşamış ABD’li senarist, yönetmen, yapımcı, oyuncu, yazar ve film editörü Ed Wood, tek başına film sektörünün büstü gibidir.  Ancak Hollywood, Ed Wood’u kötü bir sinemacı olarak adlandırır ve onu ringin dışına atmaya çalışır.  Ed Wood durur mu, yapıştırır cevabı! “Mücadele sadece aşkla kazanılır” düsturuyla her başarılı erkeğin arkasındaki kadın örneği karısını da yanına alarak film sektörüyle dişe diş mücadele eder. Bu mücadeleyi Tim Burton’in yönetiminde, Johnny Depp’in başrolünü oynadığı filmle izlemek de size keyif katar. İş hayatınızda yerinizde saymaktan bıktıysanız, Ed Wood size ihtiyacınız olan cesareti verecek!

Zoraki Kral/The King’ Speech (2010)

zoraki-kral

12 dalda Oscar adayı olup dördünü kazanmış ve birçok festivalden ödülle dönmüş filmin yönetmen koltuğunda Tom Hooper oturuyor. Colin Firth’ün başrolde yer aldığı filmin konusu şöyle:  VI. George’un kardeşi tahttan feragat eder ve kendisi gönülsüz bir şekilde tahta geçer. Ancak George’un bir sorunu vardır: Kekemelik. Filmden geriye hangi önerme kalacak derseniz, “Başarmak için kusurlara ihtiyacınız olmayabilir ama kusurlar başarmanız için size sunulan bir fırsattır belki de” diyebilirim.

127 Saat / 127 Hours (2010)

127-saat

Macera nedir? Hayatta kalma içgüdüsüdür bana göre. Bu içgüdüye sahip canlılarla var olan yaşadığımız gezegende, bir tek insanoğlu bu içgüdüyle ölüme meydan okurken adına da macera der. Film gibi hayatı olduğunu söyleyen herkes de hayatını bu içgüdüye borçludur. 2010 yapımı başrolünü James Franco’nun üstlendiği Aran Ralston adlı maceracının (dağcı adam) başına gelen kazayı anlatan filmde, insanoğlunun işte bu hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

Zafere Hücum/Rush (2013)

zafere-hucum

Film, 450 beygirlik araçlarla yarışan F1 pilotlarının yaşamla ölüm arasındaki ince çizgideki hayat hikayelerini anlatıyor. Hız yapmayı seven James Hunt ve Niki Lauda dünya şampiyonu olmak için kıyasıya birbirleriyle mücadele ederken, aralarındaki rekabetten bir dostluk doğar. Bu iki adam birbirinden farklı olsa da aynı yolun yolcularıdır. İş hayatının sadece hırsla kazanılamayacağını gösteren filmi izlerken, yanınızdaki arkadaşınıza şefkatle bakacağınız kesin!

Para Avcısı / The Wolf of Wall Street (2013) 

para-avcisi

En iyi biyografi filmleri listemizde bu kez başrolünde Leonardo Di Caprio’nun yer aldığı bir film var. “Amcam oynasa alacak Oscar’ı, neden Leonardo hiç almamış?” dediğimiz bu ünlü aktör, Wall Street’teki kurtların arasından borsanın yıldızı olmak için çabalayan ve zenginlik merdivenlerini kararlılıkla sıfırdan tırmanan adamın hikayesini canlandırıyor. Martin Scorsese gibi usta bir yönetmenin yönettiği filmi izlerken, iş yerinizden ayrılmak isteyip kendinizi borsa da hisse satın alırken hayal edebilirsiniz.

Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything (2014)

her-seyin-teorisi

Film dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in mücadelelerle dolu yaşam öyküsünü anlatan film, gerek kurgu gerekse oyunculuklar en iyi biyografi filmleri arasında. Amansız hastalığı sonrası tüm bedeni ele geçiren felçle nasıl yaşadığı, her şey bitti derken eşi Jane’nin onu nasıl hayatta tuttuğunu anlatan filmde, Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne’in oyunculuğuna hayran kalacaksınız.  Jane Hawking’i ise Felicity Jones canlandırıyor. Filmde yönetmen James Marsh’ın o muhteşem duru anlatımına şahit olacak, fizik dünyasındaki uçsuz bucaksız kavramlara merak salacak, film bittiğinde Stephen Hawking kimdir bakacaksınız. Edindiğiniz bilgiler de muhabbetlerinizde işinize yarayacak. Yanında da filmin bıraktığı yaşama tutkusu…

Yapay Oyun/The Imitation Game: Enigma (2014)

yapay-oyun

Alan Turing’in başarıya giden yolda verdiği ölümüne mücadeleyi anlatan film, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin ilerleyişine karşı akılla verilen bir savaş aslında. Bugün bizlere miras kalan bilgisayarın mucidi Alan Turing’in mücadeleci yaklaşımını konu alan ABD yapımı filmi, Morten Tyldum yönetti. Başrollerinde ise Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley oynuyor. Hayat kısa bir yol, seç ve arkana bakmadan devam et diyenlerin filmi Yapay Oyun, size hayatın şifrelerini çözmeniz için hırs verecek.

Büyük Gözler / Big Eyes (2014)

buyuk-gozler

En iyi biyografi filmleri listesinin sonuna geldik. Ünlü yönetmen Tim Burton, bu kez 1950’li yıllarda kendine has iri gözlü çocuk tabloları çizen Amerikan ressam Margaret Keane’in hayatını konu alıyor.  “Her başarılı kadının arkasında bir erkek vardır.”  Şaka şaka, öyle bir şey yok…  Margaret’in kocası, onu altın yumurtlayan tavuk olarak görür. Margaret evliliği bozulmasın diye bir süre direnir ama daha sonra aynı koşullardaki tüm kadınlara ilham olacak bir cesaret gösterir. Yaptığı işi “benim eserim” diyemeyenleri mütevazılıktan kurtaracak filmi, Amy Adams ve Christoph Waltz gibi isimlerin  oyunculuklarıyla izliyoruz.

 

Hayata karşı cesaretinizi artıracak en iyi biyografi filmleri, en iyi biyografi filmleri, en iyi biyografi filmleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

En gidilesi konserler - Ağustos 2015

Sonraki liste

Meraklısına en keyifli mitoloji oyunları

Alain Delon

Alain Delon

Türkiye asıllı, jön görünümlü, halkın adamı olarak, çiftçiyle, esnafla konuşur. Halkın içinden çıkmayan, zincir halkası gibi, toplumun bir üyesi. Yazma ve konuşma biliyor. Çarpım tablosunda 9'lara kadar halen ezbere saymaya çalışıyor.