MÜZİKYaşam

En iyi 5 müzik okulu

New York’tan Boston’a, Londra’dan Paris’e kadar işte dünya çapında başarısı kabul edilmiş en iyi 5 müzik okulu.

julliard

The Juilliard School

New York’ta performans sanatları denince akla gelen ilk okul olan Juilliard dans, tiyatro ve müzik okumak isteyenlerin hayallerini süslüyor. 1905 yılında kurulan konservatuar ilkokul düzeyinden başlayarak lisansüstüne kadar eğitim veriyor. Kemancı Nigel Kennedy, besteci Philip Glass, şef Alan Gilbert, caz piyanisti Chick Korea ve yalnızca bir dönem okumuş olsa da caz trompetçisi Miles Davis Julliard Müzik okulunun en tanınan öğrencilerinden. Ayse Savaşır, Benal Tanrısever, Eylül Esme Bölücek ise Juilliard müzik okuluna Türkiye’den kabul edilen değerli sanatçılar arasında.

berklee

Berklee College of Music

Berklee Müzik Okulu dünyanın en önemli çağdaş müzik okulları arasında sayılıyor. Boston’da bulunan okulun mezunları bugüne dek toplam 266 Grammy Ödülü’ne layık görüldü. Okul 2007 yılından beri Türkiye vatandaşları icin Arif Mardin Bursu programını yürütüyor. 1961 mezunlarından Arif Mardin adına açılan burs bir öğrencinin beş haftalık yaz okulu masraflarını karşılıyor.

royal-academy-of-music-london

Royal Academy of Music

Londra Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan Royal Academy of Music 1822’de kuruldu. Ağırlıklı olarak klasik müzik eğitimi verilen okulda caz, opera ve müzikal tiyatro bölümleri de yer alıyor. Bünyesinde 160.000’den fazla eser bulunan kütüphanesi ve kendine ait müzesiyle Royal Academy of Music aynı zamanda en önemli müzik arşivlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

paris2

Le Conservatoire de Paris

Müzik, dans ve drama alanlarında eğitim vermek üzere 1795 yılında kurulan Paris Konservatuarı 1946’da drama, tiyatro bölümleri ile müzik ve dans bölümlerini iki ayrı okul olarak yürütmeye başladı. Okulun Mimar François-Jacques Dellanoy tarafından tasarlanan 1055 kişilik konser salonu muhteşem bir akustiğe sahip. Paris Konservatuarı aynı zamanda 1861’de kurulmuş olan bir enstrüman müzesine de ev sahipliği yapıyor.

viyana-salon

Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien

Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi 3000 öğrencisiyle Avusturya’nın ve dünyanın en büyük sanat okullarından biri. Viyana Filarmoni Orkestrası’yla birlikte çalışan kurum her yıl içlerinde Uluslararası Beethoven Piyano yarışmasının da bulunduğu 10 yarışma düzenliyor. Okul Erasmus ve benzer öğrenci değişim programlarıyla dünyanın her yerinden öğrenciyi ağırlıyor.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

7 vücut tipine göre kaban seçimi

Sonraki liste

En yeni listedesiniz.

Pınar Güran Aydın

Pınar Güran Aydın