Gece HayatıYEME İÇME

En iyi 5 malt viski markası

Malt viski, özellikle yapılışı itibariyle sanat eseri gibidir pek çok kişiye göre… Çoğu İskoçya’daki damıtımevleri, kendilerine ait formülleri sır gibi saklarlar. Bu özel dünyayı keşfetmek isteyenler için en iyi 5 malt viski:

The Macallan

The Macallan viskilerinin yapıldığı İskoçya’daki Easter Elchies House, 1700’de yapılmış. Sprey Nehri’nin kenarındaki bu kale, çevresindeki doğal güzelliklerle de muhteşem bir yer. Oraya gidip malt viski çeşitlerinden tatma imkanınız varsa ne mutlu… Yoksa da özel üretim altı çeşitleri var: Sherry Oak, The 1824 Series, Fine Oak, The 1824 Collection, Limited Releases. Şunu da söylemeden geçmek olmaz; The Macallan viskiden hoşlanmayanları bile baştan çıkarabilir.

The Macallan

Glenlivet

Glenlivet viskilerinin hikayesi 500 milyon yıl önce İskoçya’daki bir volkanik dağın patlamasına kadar gidiyor. Biz o kadar gerilere gitmeyeceğiz. Ama şunu belirtmekte fayda var, Glenlivet dünyadaki en ünlü malt viski markalarından biri. En çok tüketileni 12 yıllık olan seri. Soluk altın rengindeki bu seride meyve notaları hissediliyor. Nispeten yumuşak bir tadımı var.

Glenlivet

Glenfiddich

Glenfiddich’in tarihi ise bir aile hikayesine dayanıyor. 1887’de William Grant kendi damıtım evini kuruyor ve yıllar geçtikçe bu ev İskoçya’nın en iyi malt viski markalarından birine dönüşüyor. 12 yıllığı armut, 15 yıllığı bal, 21 yıllığı incir tatları var. Bunların haricinde Vintage Reserve serilerinin de meraklısı çok. Türkiye’de en bilinen malt viski markalarından olduğunu söylemek mümkün. Not: Glen İskoçça vadi anlamına geliyor. Glenfiddich de Fiddich nehri kenarında damıtıldığı için bu ismi almış. (Glenlivet’te olduğu gibi)

Glenfiddich

Lagavulin

Bir diğer İskoç malt viski olan Lagavulin, “değirmenin yanındaki çukur” anlamına geliyor. Tarihi 1816’ya giden bu içki, pek çok popüler kültür ürününde de rol almış. Mesela 2002 yapımı 28 Days Later filminde bahsi geçerken, NBC’nin Necessary Roughness dizisinde hediye olarak verildiği görülür. Peki Lagavulin nasıl bir viski derseniz. Şöyle özetlenebilir: Sadece yoğun isli kokusu bile viski meraklılarının başını döndüreceği kesin!

Lagavulin

Hibiki

Listemize bir da Japon malt viski eklemeden geçmeyelim. Japonların en prestijli viski markalarından olan Hibiki, ekşi-tatlı bir aromaya sahip. 17 yıllık Hibiki’nin çeşitli ödülleri de bulunuyor. Suntory firması tarafından üretilen bu viskinin 21 yıllık olanı da 2010 yılında Whisky Magazine tarafından “Dünyanın en iyi viskisi” seçilmişti.

Hibiki

Not: Malt viskilere, içindeki tatları keşfetmek için alkol derecesine bağlı olarak birkaç damla veya çay kaşığı kadar su ekleyebilirsiniz. Buz ve soda katılması önerilmez. Malt viskileri tatmak için en iyi kadeh ise hafif tombul karınlı, ağzı yukarıya doğru daralan kadehlerdir. Böylece aroma içeride kalır ve yavaş yavaş yukarıya çıkar.

 

pahalı bira

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Kaçırılmayacak 8 konser mayıs 2015

Sonraki liste

Mutlaka görülmesi gereken 5 Göcek koyu

GC

GC