SERGİ

En güzel 10 sanatsal öpücük

Aşk, sanat tarihinin başından beri pek çok sanatçıya ilham veren konuların başında geliyor. İşte kronolojik sırayla en tutkulu aşıklar ve en güzel 10 sanatsal öpücük.

 .

Nishikawa Sukenobu – Sexual Dalliance Between Man and Geisha (1711-16)

Nishikawa Sukenobu - Sexual Dalliance between man and geisha

Aslı British Museum’da yer alan bu resim, el boyasıyla tahta üzerine yapılmış. Bir erkekle bir geyşa arasındaki cinsel oynaşma sahnesinin canlandırıldığı çalışma, dönemin Japon kültürünün simgelerinden biri.

 

Francesco Hayez – The Kiss, Öpücük (1859)

Francesco Hayez - The Kiss

İtalyan sanatçı Hayez, fakir bir aileden geliyordu. Ablası zengin bir sanat koleksiyoncusuyla evlenince onun da hayatı değişti. Zaten çizime meraklıydı. Resimlerine genellikle imza ve tarih atmadığı için tüm çalışmaları bilinemiyor. Bu resimse romantizm akımının önemli parçalarından.

 

Auguste Rodin – The Kiss, Öpücük (1889)

The Kiss - Auguste Rodin

Rodin ülkemizde en çok Düşünen Adam heykeliyle tanınıyor olsa da, sanatçının bir diğer ünlü heykeli bu öpüşen çift. Heykeldeki kadın Dante’nin İlahi Komedya’sındaki soylu kadın olan, kocasının erkek kardeşine aşık olan Francesca da Rimini.

 

Henri de Toulouse-Lautrec – In Bed the Kiss, Yatakta Öpücük (1892)

Henri de Toulouse-Lautrec - In Bed the Kiss

Fransız ressam, bu çalışmasında lezbiyen bir çifti yatakta öpüşürken resmetmiş. Çoğunlukla 1800’lerin sonlarında modern Fransız hayatını resimlerine konu eden Henri de Toulouse-Lautrec, köklü-aristokrat bir Fransız aileye mensuptu. Ama buna rağmen, aristokratların hor gördüğü kenar mahallelerdeki eğlence hayatının içinde yaşadı.

 

Gustav Klimt – The Kiss, Öpücük (1907-08)

Gustav Klimt öpücük

Avusturyalı sembolist ressam Klimt’in en bilinen eseri The Kiss. Özel hayatında olduğu gibi resimlerinde de kadının ayrı bir yeri var. (Farklı kadınlardan en azından 14 çocuğu olduğu biliniyor) Kimi yorumlara göre, imgesel erotizmin yer aldığı bu resimdeki kadın, onu öpen adamı kendine aşık etmiş bir femme fatale.

 

Constantin Brancusi – The Kiss, Öpücük (1907-08)

Constantin Brancusi - The Kiss

Romanya asıllı olan ama önemli çalışmalarını Paris’te yapan Constantin Brancusi, uluslararası modernizm akımının başta gelen heykeltıraşlarından. Bu sanatsal öpücük heykelinin birden fazla kez yapmış olan sanatçı, öpüşme heykelinde ideal birlikteliği stilize etmiş.

 

Marc Chagall – The Birthday, Doğum günü (1915)

Marc Chagall The Birthday

Yahudi bir ailenin dokuz çocuğunun en büyüğü olarak Beyaz Rusya’da doğan, sonra Fransa’da yaşayan Chagall’ın sanatında karısı Bella’nın önemli etkisi var. Bu resmi de Bella’yla evlenmeden iki hafta önce yapmış. Kendini Bella’yı dudaklarından öperken havalarda uçarken göstermiş. Sanki her şey bir rüya gibi…

 

Rene Magritte – The Lovers, Aşıklar (1928)

Magritte - The lovers

Gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcilerinden Belçikalı ressamın bu çalışmasını ilk bakışta anlamını çözmek çok kolay değil. Öpüşen çiftin üzerindeki örtü, aşkın insan gözüne örttüğü perde olabilir. Veya kavuşamamayı, imkansızlığı da simgeliyor olabilir. Diğer taraftan o örtüyü kefen gibi görüp sonsuza kadar birliktelik anlamında da yorumlayanlar var.

 

Roy Lichtenstein – Kiss II, Öpücük II (1962)

Roy Lichtentein - Kiss

Eserlerinde kullandığı popüler reklam ve çizgi roman ögeleriyle tanınan Roy Lichtenstein, pop sanatıyla yaşadığı dönemde çok eleştiri almış. Ama bugün bu sanatsal öpücük, sanat tarihinin mihenk taşlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu çalışma 1990’da 6 milyon dolara satılarak, döneminde rekor kırmıştı. sanatsal öpücük

 

Banksy – The Kissing Coppers, Öpüşen Polisler (2005)

Banksy - The Kissing Coppers

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, bu çalışmayı İngiltere’nin Brighton kentinde bulunan Prince Albert Pub’ın duvarına sprey boyayla yapmıştı. 2011’de barın duvarından çıkartılan eser, satılması için ABD’ye gönderildi. 2014’te ise Miami’de yapılan bir açık arttırmada 575 bin dolara ismi açıklanmayan bir koleksiyonere satıldı. sanatsal öpücük  sanatsal öpücük

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Patlıcanla yapılan 6 leziz yemek

Sonraki liste

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nden 8 arkeolojik yer

Ece Koçal

Ece Koçal