GEZİKİTAP

En görkemli 5 New York kütüphanesi

New York’ta bazı kütüphaneler var ki sadece çalışmak isteyenlerin değil, turistlerin de gözdesi. İster gidip zaman geçirin ister bir bakıp çıkın, işte en görkemli 5 New York kütüphanesi:

New York Halk Kütüphanesi Schwartzman Binası

New York’ta kütüphane deyince kuşkusuz ilk akla gelen yer, New York Halk Kütüphanesi’nin ana şubesi olan Stephen A. Schwartzman binası. Beşinci cadde üzerinde şehrin en merkezi bölgelerinden birinde, sırtını Bryant Park’a yaslayan kütüphane çok da turistik bir yer. Öyle ki her gün kitap okumaya veya araştırma yapmaya gelenlerden çok daha fazla turisti ağırlıyor. Bunda 1911 yılında Beaux-Art mimari stilinde inşa edilen binanın görkeminin payı oldukça büyük. New York’un en geniş sosyal bilimler koleksiyonlarından birini bu kütüphanede bulabilir, yüksek tavanlardaki desenleri incelerken kitap kokusunu içinize çekebilirsiniz. Gitmişken giriş katında bulunan hediyelik eşya dükkanına da göz atmayı unutmayın.

 

New York Universitesi Bobst Kutuphanesi

New York Üniversitesi Bobst Kütüphanesi

New York Üniversitesi’nin Washington Square Park’a bakan ve en büyük kütüphanesi olan Elmer Holmes Bobst Kütüphanesi çok çeşitli alanlarda kitap ve multimedya materyaline ev sahipliği yapıyor. Kızıl taş binanın sade görüntüsü sizi aldatmasın. 12 kat ve 39.500 metrekare alana yayılan kütüphanenin modern iç tasarımı bir hayli görkemli. Bina halka açık olmasa da kapısından girebilir ve güvenliği geçmeden kütüphanenin lobisinden içeriye bakabilirsiniz. Tasarımın önemli bir parçası gibi duran pleksiglas ve metal korkuluklar ise maalesef geçmiş yıllarda görülen öğrenci intiharları üzerine güvenlik amacıyla sonradan eklenmiş.

 

Columbia Universitesi Butler Kutuphanesi

Columbia Üniversitesi Butler Kütüphanesi

Manhattan’ın kuzeyinde yer alan Columbia Üniversitesi kampüsü ve içindeki muhteşem kütüphaneler, insanda yeniden öğrenci olma isteği uyandırıyor. Bunların arasında 1934’te açılan Butler binası, üniversitenin en büyük koleksiyonuna ve en görkemli binasına sahip. İki milyon civarı kitabın barındığı bu New York kütüphanesinde tarih, felsefe, edebiyat ve din gibi en eski akademik disiplinlere dair kaynaklara ulaşmak mümkün.

 

Brooklyn Halk Kütüphanesi

Brooklyn Halk Kütüphanesi Merkez Binası

New York’un beş bölgesinden Brooklyn’in kendine ait bir kütüphane sistemi var ve bu sistem Amerika’daki halk kütüphaneleri arasında en büyük beşincisi. Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin Grand Army Plaza’da Prospect Park yakınında bulunan merkez binası, Amerika’nın en önemli Art-Deco yapılarından biri sayılıyor. 1941 yılında açılan kütüphane, her yıl yaklaşık bir milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. New York kütüphane kullanımında oldukça önde olduğunu belirtmeye gerek yok herhalde…

 

New York Halk Kütüphanesi Ottendorfer Subesi

New York Halk Kütüphanesi Ottendorfer Şubesi

Listedeki diğer binalara göre çok daha mütevazı bir boyutta olan bu New York kütüphanesinin özelliği, New York Halk Kütüphanesi şubelerinin en eskisi olması. Şehrin ilk ücretsiz halk kütüphanesi olan Ottendorfer şubesi 1884’ten beri New Yorklulara hizmet veriyor. Alman mimar William Schickel’in eseri olan bina, Rönesans mimari stillerinin bir örneği. New York halkının gündelik yaşamında kütüphanelerin nasıl yer aldığını gözlemlemek isterseniz, Manhattan’ın East Village mahallesinde bulunan Ottendorfer şubesine gelebilir, gazete ve dergilere göz gezdirebilirsiniz.

 

istanbul-halk-kütüphanesi-750x375

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

En iyi 5 sanal müze

Sonraki liste

4 ayrı çiçek bakımı ile ilgili tüyolar

Pınar Güran Aydın

Pınar Güran Aydın