GEZİ

Emel Kurhan’dan ‘gezilecek şehirler’ listesi

Güncel sanatçı Emel Kurhan, uzun yıllar Paris’te yaşadıktan sonra İstanbul’da çalışmalarına devam ediyor. Seyahat etmek onun en önemli beslenme araçlarından biri. “Her yıla özel bir gezilecek şehirler listem vardır” diyen Emel Kurhan 2015 listesini anlattı.

Marakeş

Marakeş

Marakeş

Fas’ın orta bölgesinde kalan bu büyülü şehir, ülkenin ilk başkenti olma özelliğine sahip. Adı, Berberi dilinde “Tanrıların ülkesi” anlamına geliyor. 1062 yılında Almoravide Hanedanlığı’nın başkenti olarak kurulmuş. O zamandan bu yana bölgenin en büyük ticaret merkezlerinden. İlkbahar ve sonbahar ayları, Marakeş’e gitmek için ideal zamanlar. UNESCO dünya mirası listesinde yer alan şehir meydanı Djemaa el Fna, Marakeş’te göreceğiniz ilk yer olacaktır kuşkusuz…  Diğerleri için tıklayın.

 

Lizbon

Lizbon

Lizbon

Avrupa’nın tarihi olduğu kadar modern, sakin olduğu kadar canlı şehri… Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri. Hem de 1260 yılından beri. Lizbon adının nereden geldiğini araştıranlara göre, bu yerleşim yerinin adı Fenike dilinde “güvenli liman” anlamına gelen Allis Ubbo idi. Roma İmparatorluğu’ndan Endülüslülere kadar farklı kültürlerin izini sürebileceğiniz şehirde özellikle nerelere gitmeniz gerektiğini mi merak ediyorsunuz: O zaman Lizbon’da görülecek 5 yer listesine göz atın.

Tokyo

Tokyo

.

Tokyo

Anlatılmaz, yaşanır şehirlerden biri. Vikipedi‘ye göre 35 milyon nüfuslu bu megapol, dünyanın en büyük kenti.  12. yüzyıldan sonra samuray klanı Edo ailesinin yurdu olarak bilinen şehir, 19. yüzyıla kadar Edo adıyla anılmıştı. 1923’teki büüyük depremden sonra adeta yeniden inşa edildi. 2. Dünya Savaşı ve 2011’deki 8.8’lik deprem ve ardından gelen tsunami, şehrin kaderini etkileyen diğer olaylar oldu. Yazın çok sıcak, kışın çok soğuk oluyor. İstanbul’dan direkt uçuş 11 saat kadar sürüyor.

Madrid

Madrid

Madrid

İspanya’nın başkenti Madrid, Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehri. (İlk dört: İstanbul, Londra, Berlin ve Paris) İspanya denilince pek çok kişinin ilk aklına gelen şehir Barselona olabilir. Ama Madrid’in hakkını yememek gerek. Çünkü burası, zengin tarihi mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşıyor. Centro Arte Reina Sofia Müzesi’nde Picasso, Dali, Miro gibi büyük ressamların eserlerini görme şansını elde edebilirsiniz. Şehrin bir diğer simgesel müzesi olan Prado’da ise El Greco, Velazquez, Goya gibi İspanyol ressamlarının yapıtları yer alıyor.

Sevilla

Sevilla

.

Sevilla

İspanya’nın güneyindeki Endülüs bölgesindeki ilk görmeniz gereken yer Sevilla. Özellikle tarihi gezilere meraklıysanız tam size göre.  Bir iç liman olarak Endülüs’ün en önemli ve İspanya’nın dördüncü büyük kentidir. Geçmişte de bir kültür merkezi, Müslüman İspanya’nın başkenti ve Yeni Dünya’ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktası olarak önem taşır. Ayrıntılı bilgi için Endülüs turları gezmeniz gereken 5 şehir listemizi öneririz…

 

NOT: Emel Kurhan’ın Dört Mevsim Yalnızlık sergisi, 4 Nisan’a kadar Öktem&Aykut Galeri’de. Emel Kurhan

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Barış Manço hakkında az bilinen 10 şey

Sonraki liste

İspanyol sinemasından en iyi 10 gerilim filmi

Ece Koçal

Ece Koçal