Yaşam

Dünyanın en ilginç hayvanları

Belgeseller sayesinde yeryüzünde ne kadar çok canlı çeşidi olduğuna tanık oluyoruz. Ama bakalım bunları daha önce hiç gördünüz mü? İşte dünyanın en ilginç hayvanları!

Proboscis maymunu 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-proboscis

Dünyanın en ilginç hayvanları listemizin ilk sırasında görüntüsü kadar özellikleriyle de ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir hayvan var. Proboscis maymunu, Güney-Doğu Asya’daki Borneo adasında bulunan endemik bir tür. En belirgin fiziksel özelliği görüldüğü gibi uzun burunları. Asya kıtasının en büyük maymunlarından olan Proboscis’lerin tehlike anında burunları kanla doluyor. Ayrıca bu maymunlar burunlarını iletişim kurmak amacıyla da kullanıyorlar. Erkek Proboscis’ler 66 – 72 cm arasında boya ve 30 kg ağırlığa ulaşabilirken, dişileri en fazla 62 cm boy ve 15 kg ağırlığa ulaşıyorlar. Erkeklerin burnu 10 cm iken, dişilerin burnu erkeklerden daha kısa.

Blobfish (Çirkin balık) 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-blobfish

Sizin de benim gibi bu balığı gördükten sonra ismini hak ediyor diye söylendiğinizi düşünüyorum. Blobfish Avustralya, Tazmanya’nın yanı sıra Yeni Zelanda’ nın derin sularında, 600-1200 metre arasında yaşayabiliyor. Boyları yarım metreyi bulabilen bu balıkların ağırlıkları ise 4-6 kg arasında değişiyor.

İnce Loris 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-ince-loris

Sri Lanka’nın iç kesimlerindeki yağmur ormanlarında yaşayan bir hayvan türü var sırada. İnce Loris geceleri ortaya çıkan ve iri gözleri sayesinde karanlıkta bile çok iyi görebilen bir hayvan. Bacakları çok ince olan bu hayvanın ortalama boyu 17-26 cm, ağırlığı ise 85-300 gram arasında

Pabuç Gagalı 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-pabuc-gagali

Adını ayakkabıya benzeyen gagasından alan bu kuş, Afrika’nın tropikal doğu bölgesinde, Sudan’dan Zambiya’ya kadar büyük bataklıklarda yaşıyor. Boyu yaklaşık 110-140 cm, kanat açıklığı 230-260 cm, ağrılığı 4-7 kg arasında olan bu hayvanın üst gaga uzunluğu ise 19-24 cm arasında değişiyor.

Sphynx 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-sphynx

Dünyanın en ilginç hayvanları listemizin en şirin misafiri, dünyadaki üç tüysüz kedi ırkından biri olan Sphynx kedisi. Tüyleri gibi bıyıkları da olmayan bu kedilerin kökeni Kanada. Köpekler gibi sahibine son derece bağlı olan bu kedilerin, doğduklarında vücutları tüylerle kaplı olsa da  büyüdükçe tamamen tüysüz kalıyorlar.

Haiti Yılandişi 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-haiti-yilandisi

Haiti Yılandişi, sadece Hispanyola Adası‘nda yaşayan, ağırlığı 600-800 gr, uzunluğu ise 28-33 cm arasında olan fare görünümünde bir hayvan. Bir gün yolunuz Hispanyola’ya düşer de Haiti Yılandişi ile karşılaşırsanız, oradan hemen uzaklaşmanızda fayda var. Çünkü bu hayvan, tükürüğü zehirli olan iki hayvandan biri.

Karakulak 

dunyanin-en-ilginc-hayvanlari-karakulak

Ülkemize ait endemik bir hayvan var sırada. Karakulak  kedigiller familyasından vahşi bir hayvan türü. Ortalama ağırlığı 7-9 kg olan Karakulakların gövdelerinin boyu 75-90 cm ve kuyrukları ise 30-35 cm uzunluğunda. Daha çok geceleri avlanan Karakulaklar tavşan, tarla faresi ve sincap gibi kemirgenleri avlıyor. Sayısı çok az olmakla birlikte, avlanılması kesinlikle yasak. Eylül 2011’de Çevre ve Orman Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonu tarafından çıkarılan kanuna göre, Karakulağın herhangi bir şekilde avlanması, 6.000 TL para cezasından başlayan yaptırımların yolunu açıyor.

 

Dünyanın en ilginç hayvanları, Dünyanın en ilginç hayvanları

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Reggae hakkında pek bilinmeyen 5 gerçek

Sonraki liste

Online müzik dinlemeyi sevenlere 5 playlist sitesi

Perihan Civelek

Perihan Civelek