GEZİ

Orada olsaydım dedirten dünyanın en güzel yerleri

Dünyanın en güzel yerleri içinde şehir hengamesinden uzak,  tası tarağı toplayıp gitme isteği uyandıran yerleri seçtik. İşte doğal güzellikleriyle aklınızı başınızdan alacak 14 yer.

Aysen Bölgesi

Şili’nin 15 idari bölgesinden biri. Başkenti Coyhaique olan Aysen Bölgesi, oldukça az bir nüfusa ve doğanın tüm renklerine sahip.

Photo by Ada sin h.

 

Bac Son Vadisi

Vietnam’ın kuzeydoğu bölgesindeki Lang Son şehrinin küçük, kırsal bir ilçesi. Tam bir tarım aşığı olan bu toprakların kuş bakışı görünümü de muhteşem!

Photo by Hệ Trần Văn

 

Bavyera

Almanya’nın yüzölçümü bakımından en büyük eyaleti Bavyera (Bavaria)’nın birçok yeri doğayla baş başa…

Photo by Clark & Kim Kays

 

Bled Gölü

Slovenya’nın görünümüyle cenneti andıran meşhur gölü Bled, Ljubljana’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta, Avusturya sınıra yakın bir konumda. Tursitlerin yoğun ilgi gösterdiği Bled Gölü, neresinden bakarsanız bakın dünyanın en güzel yerleri listelerinden eksik olmuyor.

Photo by Mark Gregory

 

Breton

Fransa’nın kuzeybatısında yer alan bölge Breton (Brittany), kuzeyinde Manş Denizi’nin yer aldığı bir yarımada.

Heidi & Matt

 

Datça

Muğla’nın en güzel ilçelerinden Datça, Palamutbükü, Ovabükü gibi koylarıyla doğal güzellik arayan turistlerin tercih ettiği bir yarımada. Muhteşem denizi, Knidos gibi tarihi gezi alanı ve yaz aylarında nefes aldıran rüzgarıyla dünyanın en güzel yerleri arasında kendine yer buluyor. Eski Datça olarak anılan bölgede ölümsüz şairimiz Can Yücel’in evi ve mezarının bulunduğunu da hatırlatalım.

Photo by Charles Roffey

Glencoe

İskoçya’nın bol yeşil, bol dağlı huzur dolu bölgesi Glencoe, çevre bölgelerden gelen piknikçilerin de gözdesi.

Photo by Lies Thru a Lens

 

La Guaira

İhraç ettiği kakao, tünü ve kahvesiyle  ünlü Venezuela’nın dağın yamaçlarından denize uzanan şehri.

Photo by Veronica Herrera

Lauterbrunnen

İsviçre’nin Bern kantonuna bağlı Interlaken-Oberhasli eyaletinde yer alan bir belediye Lauterbrunnen. Sınırları içinde kendi adını taşıyan vadisi ise dünyanın en güzel yerleri arasında.

Photo by Tobrouk

Longsheng Pirinç Tarlaları

Çin’in Longsheng bölgesindeki bu pirinç tarlaları, bölgenin ekonomi çarkındaki öneminin yanı sıra muhteşem görüntüsüyle dünyanın en güzel yerleri arasında olmayı hak ediyor.

Photo by Jack French

 

Patagonya

Arjantin’deki Rio Colorado ile Şili’deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalan Patagonya, hem gezmek hem de yaşamak için cezbedici bir bölge. Yılda 100 binden fazla turisti ağırlayan Patagonya, doğası kadar efsanesi ile de dünyanın en güzel yerleri arasında. Rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazından geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerlileri bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye bu adı vermiştir.

Photo by Claudio Sepúlveda Geoffroy

 

Sankt Wolfgang

Avusturya’nın bu şirin bölgesinde deniz seviyesinde de olsanız, yükseklere çıkıp kuş bakışı da yapsanız manzara muhteşem!

Photo by Yilmaz Oevuenc

Santorini

Ege Denizi’nden komşumuz, Yunanistan’ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu Santorini. Tepelerdeki yerleşimi, sevimli mimari yapıları ve muhteşem deniz manzarasıyla görülmeye değer.

Photo by francesvirtual

Toscana

İtalya’nın merkez bölgesi Toscana, ülkenin kısmi bölgesel özerkliklerinden biri. Topraklarının büyük bir bölümü dağlık ve tepelik olan bu bölgenin çok sayıda şehri bulunuyor.

Photo by Stuart Pinfold

 

NOT: Fotoğrafların kaynağı: www.flickr.com. İmza olarak fotoğrafçıların bu sitedeki kullanıcı isimlerine yer verilmiştir.

ALMANYA MARBURG’DA GÖRÜLECEK 5 NOKTA

Orada olsaydım diyeceğiniz dünyanın en güzel yerleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Anadolu yakasındaki korular

Sonraki liste

5. Frank oyununu izlemek için 3 temel neden

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!