Yaşam

Dünyadaki en ilginç binalar

Pek çoğumuz için ilginçliğin kriterleri farklıdır elbette ancak bu mimarileri gördüğünüzde “Vay be!” diyeceğiniz de kesin. İşte dünyadaki en ilginç binalar arasında gösterebileceğimiz 5 mimari.

Cybertecture Egg

yumurta bina

En ilginç binalar listemizin ilk sırasında hem görüntüsü hem de özellikleriyle sizi şaşırtacağını düşündüğüm bir tasarım harikası var. Yumurta şeklindeki bu bina uluslararası üne sahip olan tasarımcı mimar James Law tarafından Hindistan’ ın Bombay şehrinde inşa edilmiş. Toplam 13 kat ve 33.000 m2’lik ofis alanı olan bu binanın konsepti oluşturulurken, kendine yeten bir gezegen olarak düşünülen dünyadan ve sürdürülebilir ekosistemden etkilenilmiş. Bu yumurta şekilli ofis binası mimarisi, tasarımı, akıllı sistemleri ile dünyanın en ilginç binalar arasında yerini alıyor.

Atomium

atomium

Brüksel’in en turistik yeri olan Atomium, demir atomunun 165 milyon kere büyütülmüş halini yansıtıyor. 1958 yılında Andre Waterkeyn tarafından tasarlanan ve daha çok insanoğlunun bilimle olan münasebetini yansıtan Atomium, dokuz adet küre ve bu küreleri birbirine bağlayan tüp geçitlerden oluşuyor.

Kansas Şehir Kütüphanesi

kansas

ABD, Kansas- Missouri’ de bulunan dünyanın en sıra dışı kütüphanelerinden biri olarak kabul edilen bu kütüphanenin dış tasarımı, kitaplığa dizilmiş kitaplar görünümünde. 2004 yılında tamamlanan kütüphanenin arşivlerinde yaklaşık 2,335,670 malzeme bulunuyor ve kütüphane milyonlarca kişiye hizmet veriyor.

Gate Tower Binası

gate tower

Japonya Osaka’ da bulunan 16 katlı bu binanın en önemli özelliği, içinden yol geçmesi. Japonya Karayolları Müdürlüğü bu binanın dördüncü ve sekizinci katlarını kiralayıp binanın içinden yol geçirmiş. Bina sakinleri binanın yoğun trafiğe sahip olması nedeniyle binanın ismini Arıkovanı olarak değiştirmişler. Detaylı bilgi için tıklayın.

Sepet Bina

sepet-bina-800x600

Dünyaca ünlü sepet üreticisi Longaberger firmasının ABD’ de deki yönetim binası olan bu sepet görünümlü binanın tasarımı, şirketin yönetici olan Dave Longaberger tarafından yapılmış. 17 Aralık 1997’ de açılan yedi katlı bu bina, sayısız tasarım ödülü almış ve en dikkat çekici mimari eserlerden biri olarak kabul ediliyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki liste

Online müzik dinlemeyi sevenlere 5 playlist sitesi

Sonraki liste

Geçmişin tozlu raflarından siyasilerin barış sözleri

Perihan Civelek

Perihan Civelek